Drodzy katecheci!
Do każdego z nas niemalże codziennie docierają  informacje z dalekiej  Syrii gdzie toczy się  niezrozumiała  dla nas wojna, gdzie pod  gruzami  umierają ludzie i często także nadzieja na to, że  w tym kraju będzie bezpiecznie. W  wiadomościach docierających do nas  przewija się nazwa  Aleppo- miasta, które stało się symbolem cierpienia i płaczu niewinnych dzieci.
W Aleppo mieszka  i pracuje nasza opolska misjonarka s. Brygida  Maniurka, która  narażając życie służy ludziom  i  pokazuje, że  miłość do Boga i człowieka nie ma granic i zwycięża nawet lęk przez śmiercią. Siostra Brygida  poprzez profil na facebooku informuje o aktualnej  sytuacji i dzieli się inicjatywami, które podejmuje  jej parafia św. Franciszka w  Aleppo. Bezradność  tamtejszych  mieszkańców, a jednocześnie  wielka siła,  by się nie pododawać  i ufać  Bogu w każdej  sytuacji rodzi pomysły jak i gdzie szukać pomocy. Kilka dni  temu parafia  wystosowała  apel- prośbę  o modlitwę do dzieci z całego świata. By dołączyły się one do modlitwy o pokój i w duchowej łączności z dziećmi z Aleppo prosiły Boga o interwencję w tej tragicznej sytuacji.
My, mając  codziennie kontakt z uśmiechniętymi i pełnymi entuzjazmu polskimi  dziećmi,  wiemy ile jest w nich zapału i chęci by pomóc innym. Wiemy, ile  drzemie w nich  wrażliwości na cierpienie. Dlatego zwracamy się z prośbą, by w miarę  możliwości włączyć naszych  uczniów do modlitwy za dzieci z  Aleppo. Ojcowie  Franciszkanie proponują, by szczególnym dniem  łączności,  duchowej  komunii z nimi były  pierwsze niedziele miesiąca.
Każdy z nas  może wybrać i dostosować formę oraz sposób zaangażowania się dzieci. Ważne  jest tylko to, by  to wezwanie proszących o pomoc nie pozostało bez  echa. By  siostry,  ojcowie Franciszkanie, a przede wszystkim mieszkańcy i dzieci z Aleppo wiedziały, że nie są  sami, że wraz  z nimi  szturmujemy  niebo i wspieramy ich w dramatycznej walce o pokój.

Poniżej  znajduje się list – prośba z parafii z Aleppo.
Modlitwa o pokój dla Aleppo i całego świata
Wojna w Syrii trwa już 6 lat…wszyscy jesteśmy nią zmęczeni…ile czasu to jeszcze potrwa??...Pociski spadają każdego dnia nie wiadomo kiedy i w jakim miejscu. Ludzie żyją nieustannie w lęku. W tej sytuacji najbardziej cierpią dzieci. Wielu z nich urodziło się w czasie wojny. Ich pokolenie nie zna innego życia. Niektórzy muszą pomagać wyżywić rodzinę. Tysiące z nich straciło swoich bliskich, opuściło domy, przemieściło się w inny region Syrii lub do sąsiednich krajów. Inni, często samotnie, udali się w niebezpieczną podróż przez morze z nadzieją dotarcia do Europy. Ich codzienne słownictwo to: bombardowanie, pociski, gruzy, ranni, śmierć…Ich zabawy to: sceny z wojny, walki, ranni, krzyk, płacz, rozpacz bliskich…Nauczyli się, ze słysząc nadlatujący pocisk trzeba uciekać i kryć się…czasami się nie zdąży…jak trzy dni temu kiedy pocisk uderzył w szkołę nauczycielka i dziesięcioro dzieci zginęło.
Nasza odpowiedź może być tylko pozytywna. Dlatego z sercem pełnym wiary zwracamy się do Boga prosząc Go o interwencję. Padamy na kolana i błagamy razem z dziećmi. Dlatego w naszej parafii św. Franciszka w Aleppo, rozpoczęliśmy modlitwę o pokój, ustami dzieci i wszystkich mieszkańców tego zniszczonego miasta. Zaczęliśmy gromadzić dzieci w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i razem z nimi modlić się o pokój dla Aleppo, Syrii i całego świata z ufnością, że Bóg swoją interwencją zatrzyma wojnę.
Nasza inicjatywa bardzo szybko, za pośrednictwem ojca generała Michael Perry i ojca kustosza Francesco Patton, stała się zaproszeniem dla całej rodziny franciszkańskiej i całego świata.
Jesteście zaproszeni wraz ze wszystkimi wierzącymi oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli z całego świata by przyłączyć się do modlitwy o pokój. By w waszych parafiach czy wspólnotach znaleźć czas i miejsce, dla wspólnej wraz z dziećmi modlitwy o pokój. Naszą propozycja jest, by była to, w komunii z nami, pierwsza niedziela każdego miesiąca.

Więcej informacji  można przeczytać na Facebooku pod  linkiem:
O sytuacji w  Aleppo  z perspektywy  opolskiej  misjonarki  regularnie  informuje Gość Niedzielny: