wycieczka krasiejow ukraina

Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej oraz Koordynator Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Opolskiej serdecznie zapraszają opiekunów Szkolnych Kół Caritas (SKC) i nauczycieli chcących założyć SKC na spotkanie on-line, które odbędzie się   27 lutego 2024 r. o godz. 15.30.

Program spotkania:

Godz. 15.30 Przywitanie gości oraz słowo ks. dra Arnolda Drechslera nt.:
„Specyfika działalności Caritas Diecezji Opolskiej. Czy wystarczy tylko aktywność zewnętrzna?”
Godz. 15.50 Dzielenie się doświadczeniem – panel dyskusyjny.
Godz. 16.10 Spotkanie z p. Katarzyną Paprocką: Zbiórka żywności „TAK – POMAGAM”, omówienie zasad przeprowadzenia i rozliczenia zbiórki.
Godz. 16.30 Omówienie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem SKC – koordynator Agnieszka  Rosół
Godz. 16.45  Zakończenie

wycieczka krasiejow ukrainaZbiórka artykułów dla osób korzystających z „Łaźni dla Osób Bezdomnych” w Opolu pod hasłem: "Mój dom w plecaku".

Szkolne Koła Caritas zapraszają do akcji pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Potrzebne są małe plecaki zawierające najpotrzebniejsze dla nich artykuły: skarpety/bieliznę męską, łyżkę, latarkę lub świeczkę, zapałki, kubek termiczny, czapkę, rękawiczki, mały ręcznik.

Przygotowane plecaki przekazujemy opiekunom Szkolnych Kół Caritas, którzy dostarczą je do centrali Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu przy ul. Szpitalnej 5 a.

Szczegółowe informacje:
p. Agnieszka Rosół, Koordynator SKC
+48 662 975 515

wycieczka krasiejow ukrainaProwadzenie do świętości pozostaje szczególnie pilnym zadaniem duszpasterskim (NMI 30) – przypominamy sobie te słowa z listu apostolskiego św. Jana Pawła II Novo Millennio Ineunte, z listu, który stanowi swoisty program dla chrześcijan w kolejnym tysiącleciu.

W ZSP w Dębskiej Kuźni odbył się Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie, przebrali się za ulubionych świętych, były tańce, zabawy, zagadki i pokaz mody. Był to pełen wrażeń czas, w którym nie można było się nudzić! Organizatorzy zatroszczyli się o to by na balu był radosny i niebiański klimat, którym mogły nasiąkać dzieci.

wycieczka krasiejow ukrainaW pierwszą sobotę października Szkolne Koła Caritas odwiedziły św. Jadwigę Śląską podczas 30. Pielgrzymki dla Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji Opolskiej do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.
Uroczysta Liturgia pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały rozpoczęła modlitewną wędrówkę śladami służebnicy Chrystusowej. Po Mszy Świętej udaliśmy się do krużganków klasztoru, by obejrzeć spektakl o życiu św. Jadwigi pt. „ Miłość drogą do świętości”. Został on przygotowany przez wspaniałych aktorów należących do Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas, którzy zasługują na wielkie uznanie. Z kolei Droga Krzyżowa jaką odbyliśmy w Trzebnickim Lasku Bukowym skłoniła do zadumy i refleksji. Należy dodać, że organizatorzy pielgrzymki, zadbali także nie tylko o pokarm duchowy, ale również o ten cielesny, przygotowując ciepły posiłek. Pielgrzymka nie tylko umocniła relacje z Jezusem, przyniosła również wiele radości z bycia we wspólnocie CARITAS.

wycieczka krasiejow ukraina „Caritas jest odpowiedzią Kościoła na szerzącą się dehumanizację i postępującą sekularyzację życia. Na horyzoncie nie widać okoliczności, które mogłyby uczynić chrześcijańską caritas zbędną.” Tymi słowami rozpoczął spotkanie dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas ks. Arnold Drechsler dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. Powołaniem opiekuna, który jest kościelnym asystentem wolontariuszy jest troska o zachowanie żywego ducha ewangelicznego prowadzonej działalności, o jej katolicki charakter. Oprócz kompetencji i skuteczności prowadzonych dzieł, potrzeba takiej formacji wolontariuszy, która wiarę wyrażałaby w uczynkach miłości bliźniego. Caritas jest po to, aby ludzie nie stracili wiary w dobrego Boga.
W dalszej części spotkania ks. dyrektor przeszedł do tematu wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom przebywającym na terenie diecezji opolskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie przy centrali Caritas w Opolu, ul. Szpitalna 5A, działa Biuro Pomocy Uchodźcom. Zatrudnione w nim dwie panie z Ukrainy przejęły na siebie ciężar spotkań i rozmów z rodakami. Biuro otacza troską ponad 1900 rodzin uchodźców. Są to głównie matki z dziećmi.