Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

wycieczka krasiejow ukraina „Caritas jest odpowiedzią Kościoła na szerzącą się dehumanizację i postępującą sekularyzację życia. Na horyzoncie nie widać okoliczności, które mogłyby uczynić chrześcijańską caritas zbędną.” Tymi słowami rozpoczął spotkanie dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas ks. Arnold Drechsler dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. Powołaniem opiekuna, który jest kościelnym asystentem wolontariuszy jest troska o zachowanie żywego ducha ewangelicznego prowadzonej działalności, o jej katolicki charakter. Oprócz kompetencji i skuteczności prowadzonych dzieł, potrzeba takiej formacji wolontariuszy, która wiarę wyrażałaby w uczynkach miłości bliźniego. Caritas jest po to, aby ludzie nie stracili wiary w dobrego Boga.
W dalszej części spotkania ks. dyrektor przeszedł do tematu wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom przebywającym na terenie diecezji opolskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie przy centrali Caritas w Opolu, ul. Szpitalna 5A, działa Biuro Pomocy Uchodźcom. Zatrudnione w nim dwie panie z Ukrainy przejęły na siebie ciężar spotkań i rozmów z rodakami. Biuro otacza troską ponad 1900 rodzin uchodźców. Są to głównie matki z dziećmi.

Ks. dr Arnold Drechsler - Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej oraz mgr Agnieszka Rosół - Koordynator Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Opolskiej zapraszają Opiekunów Szkolnych Kół Caritas na Przystań Wolontariatu.
Wydarzenie odbędzie się 12 czerwca 2023 r. o godz. 13.00 w centrali Caritas Diecezji Opolskiej ul. Szpitalna 5A, 45-010 Opole

Program:

Godz. 13.00 Przywitanie gości oraz słowo ks. dra Arnolda Drechslera - Dyrektora Caritas
Diecezji Opolskiej nt. specyfiki działalności Caritas Diecezji Opolskiej.
Godz. 13.15 Zwiedzanie Łaźni dla osób bezdomnych oraz Biura Pomocy Uchodźcom wojennym z Ukrainy
Godz. 13.35 Spotkanie z Panem Arturem Wilpertem – koordynatorem akcji „Mój dom w plecaku”
Godz. 13.45 Wręczenie podziękowań oraz upominków dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas.
Godz. 13.55 Omówienie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem SKC – koordynator mgr Agnieszka Rosół
Godz. 14.20 Poczęstunek
Godz. 15:00 Zakończenie spotkania.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod nr tel. Agnieszka Rosół 662 975 515 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 08 czerwca 2023 r.

wycieczka krasiejow ukraina Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości, szczerości intencji i z prawdziwym oddaniem.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni, odbył się Tydzień Niewidzialnej Ręki. Ideą akcji j było wyrobienie nawyku sprawowania komuś radości, okazania empatii jak również uświadomienie problemu braku zainteresowania drugą osobą w potrzebie. Uczniowie, otrzymali różne zadania. Prowadzili Zeszyt Dobrych Uczynków, w którym zapisywali komu i jaki uczynek sprawili. Na lekcjach wychowawczych wybrali najbardziej empatyczną osobę, która została nagrodzona dyplomem i obrazkiem własnoręcznie robionym. Po szkole krążyła Poczta Dobrych Uczynków przekazująca dobre słowa, listy lub drobne upominki osobom, która tego potrzebowały. Na korytarzu szkolnym można było przytulić się do starszej koleżanki z napisem „Empatia”, jak również wziąć dobre słowo i podzielić się nim z drugą osobą. Na zakończenie przedsięwzięcia przygotowano łańcuch dobrych uczynków, przypominający o tym, że dobro czynione drugiej osobie, zawsze wraca.
Był to tydzień pełen wyzwań i przemyśleń. Niech każdy gest przyniesie dużo nadziei i radości.
mgr Angieszka Rosół
koordynator SKC Diecezji Opolskiej

wycieczka krasiejow ukraina „Człowiek, stworzony jest do szczęścia! Cierpienie trzeba zwalczyć” – to nie tylko dewiza życiowa doktora Judyma – głównego bohatera powieści Stefana Żeromskiego pt. „Ludzie bezdomni”. Dewizę Judyma podziela wielu z nas. Uważamy, że dobro człowieka stanowi dobro najwyższe. Każdy człowiek to indywidualna historia, bolesny bagaż doświadczeń, często smutnych. Mówimy tu o bezdomności. Jest to wciąż jeden z większych problemów w Polsce. Pochylając się nad osobami bezdomnymi Szkolne Koła Caritas przygotowały i przeprowadziły akcję „Mój dom w plecaku”. W ramach projektu przygotowano 105 plecaków wraz z niezbędnym wyposażeniem. Plecaki zostały przekazane do łaźni, prowadzonej od 2016 roku przez Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu przy ul. Szpitalne 3A. Dzięki wsparciu dobrych ludzi, udało nam się pomóc wielu osobom, darując im niezbędne rzeczy codziennego użytku. Serdecznie dziękujemy wszystkim za solidarność i wielkie serce.
mgr Angieszka Rosół
koordynator SKC Diecezji Opolskiej

wycieczka krasiejow ukraina

"Mój dom w plecaku" - zbiórka artykułów dla osób bezdomnych.
Szkolne Koła Caritas Diecezji Opolskiej zapraszają do akcji pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Zbiórka artykułów dla osób korzystających z "Łaźni dla Osób Bezdomnych" w Opolu.
Szczegóły akcji na plakacie.