zak etap rejonowy 2019 W dniu 10 grudnia 2019 roku w kilku miejscowościach diecezji (Opole, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Nysa, Olesno, Racibórz) odbył się etap rejonowy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2020 pod hasłem „Św. Jan Paweł II – pasterz i przyjaciel młodych”.
W etapie rejonowym wzięło udział 90 uczniów z klas IV-VI oraz 87 z klas VII-VIII.

Z klas IV-VI do finału zakwalifikowali się uczestnicy, którzy zdobyli co najmniej 43 punkty - zobacz listę.pdf icon

Zaś z klas VII-VIII wszyscy, którzy uzyskali co najmniej 44 punkty - zobacz listę. pdf icon
Wszystkim uczniom, którzy dostali się do finału, składamy serdeczne gratulacje i informujemy, że etap finałowy odbędzie się 10 marca 2020 roku, o godz. 11.00 na Wydziale Teologicznym UO w Opolu przy ul. Drzymały 1A.

termin miejsce 2020 foto

W związku z tym, iż zaplanowany wcześniej termin etapu rejonowego DKWR Żak wypadał w tym samym czasie, co próbny egzamin ósmoklasisty z OPERONu (3-5.12), część uczniów musiałaby zrezygnować z udziału w konkursie. Aby umożliwić udział wszystkim osobom, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, Diecezjalna Komisja Konkursowa podjęła decyzję o zmianie terminu etapu rejonowego na 10 grudnia 2019 (wtorek), godz. 11.00.

Eliminacje rejonowe zostaną przeprowadzone w następujących miejscach:

zak etap szkolny 2019W dniu 17 października 2019 roku odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2020, w którym wzięły udział 173 szkoły podstawowe z naszej diecezji. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – pasterz i przyjaciel młodych”.
Uczniowie podzieleni byli na grupy wiekowe: klasy IV-VI i VII-VIII. Minimalna ilość punktów dająca kwalifikacje do kolejnego etapu w klasach IV-VI wynosiła 41 punktów (max. 55), zaś w klasach VII-VIII wynosiła 48 punktów (max. 64). Spośród wszystkich uczestników eliminacji szkolnych do etapu rejonowego zakwalifikowało się 184 uczniów – zobacz listy:
•    kl. IV-VI pdf icon
•    kl. VII-VIII pdf icon
Wszystkim uczniom, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego składamy serdeczne gratulacje i przypominamy, że odbędzie się on we wtorek 3 grudnia 2019 roku. Dokładne miejsca w rejonach, w których odbędzie się drugi etap konkursu, zostaną podane w pierwszym tygodniu listopada 2019. Prosimy o śledzenie tej informacji na stronie Wydziału Katechetycznego.
Prosimy również o zapoznanie się z aktualną literaturą obowiązującą do etapu rejonowego. Zwracamy również uwagę, że zgodnie z tegorocznym regulaminem, do etapu rejonowego obowiązuje literatura tylko z tego etapu; podobnie w przypadku etapu finałowego – link.

zak 2020 regulamin

Temat tegrocznego Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2020: „Św. Jan Paweł II – pasterz i przyjaciel młodych”. W dniu 18 maja 2020 roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin jednego z największych Polaków i jednego z największych papieży w całej historii Kościoła, Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II. Dla wielu wierzących, tak świeckich jak i duchownych, Jan Paweł II – z racji sprawowanej w Kościele papieskiej posługi – był nie tylko pasterzem, duchowym przewodnikiem i wzorem do naśladowania, ale także nauczycielem i przyjacielem młodych. Przez swoje życie w całości oddane Bogu, heroiczną wiarę i poświęcenie dla Kościoła, Jan Paweł II wpisuje się w grono osób, których święte życie zostało uwiecznione na kartach Pisma Świętego. Takim człowiekiem był Mojżesz – oddany bez reszty Bogu i swojemu narodowi, jego przewodnik i pasterz, prowadzący z niezwykłą cierpliwością Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Był nim również Dawid – w młodości pasterz owiec, a w dorosłym życiu król Izraela – obrońca ludu którym rządził, kochający i zatroskany o swoich poddanych. Podobnie św. Piotr – apostoł Jezusa Chrystusa i pierwszy papież, który – z polecenia Jezusa – opiekował się Kościołem, z miłością i współczuciem odnosił się do chorych i potrzebujących, a swą wiarę w Boga potwierdził męczeńską śmiercią. Ostatecznym wzorem do naśladowania pozostaje jednak zawsze Jezus Chrystus – troskliwy pasterz, który naucza i uzdrawia wszystkich, którzy do Niego przychodzą.