zak 2019

W dniu 1 marca 2019 r. w auli seminaryjnej Wydziału Teologicznego UO w Opolu odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – Żak 2019. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Święta Anna – patronka Diecezji Opolskiej”.
Spośród 1337 uczniów ze szkół podstawowych, którzy rozpoczęli udział w konkursowych zmaganiach na etapie szkolnym, do finału zakwalifikowało się 186 uczestników z całej diecezji. Oni to w finale rywalizowali o zdobycie tytułu laureata. Ze względu na wysoki poziom trudności testu z pytaniami, Diecezjalna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. Jerzego Kostorza zdecydowała, aby obniżyć próg od którego przyznawany będzie tytuł laureata, w klasach IV-VI od 55% (od 37 punktów), zaś w klasach VII-VIII od 65% (od 42 punktów). Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia – 66.

zak szkolny 2019W dniu 21 listopada 2018 roku odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2019, w którym wzięło udział 166 szkół podstawowych z naszej diecezji. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem „Św. Anna – patronka Diecezji Opolskiej”.
Na etapie szkolnym ponad 1330 uczestników rozwiązywało test, na który składało się 40 pytań. Uczniowie podzieleni byli na grupy wiekowe: uczestnicy z klas IV-VI otrzymali test o innym stopniu trudności niż uczniowie z klas VII-VIII. Minimalna ilość punktów dająca kwalifikacje do finału w klasach IV-VI wynosiła 46 (max. 62 p.), zaś w klasach VII-VIII wynosiła 50 punktów (max. 67 p.). Spośród wszystkich uczestników eliminacji szkolnych do finału zakwalifikowało się 186 uczniów – zobacz listy:
•    kl. IV-VI pdf icon
•    kl. VII-VIII pdf icon
Opublikowanie niniejszych list jest równoznaczne z zakończeniem przyjmowania protokołów z etapu szkolnego. Wszystkim, którzy zakwalifikowali się do diecezjalnego finału składamy serdeczne gratulacje! Jednocześnie informujemy, że finał odbędzie się 1 marca 2019 roku w auli seminaryjnej w Opolu przy ul. Drzymały 1A o godz. 11.00. Prosimy wszystkich opiekunów wraz z uczestnikami o przybycie co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem konkursu.

zak 2019 tloTemat tegorocznego Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2019 brzmi: „Św. Anna – patronka Diecezji Opolskiej”. Św. Anna jest główną patronką naszej diecezji. Okazją, by skupić w tym roku uwagę na św. Annie, mamie Maryi i babci Jezusa Chrystusa, jest jubileusz 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie i związana z tym możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Odpustową Mszę św. w kościele św. Anny w Oleśnie, w dniu 29 lipca br., odprawił prymas Polski abp Wojciech Polak, który w czasie homilii zaznaczył, że „poświęcony 500 lat temu kościół kryje w swoim wnętrzu cudowną figurkę Świętej Anny Samotrzeciej, słynącej cudami i tak bardzo omodloną przez przybyłych licznie do Olesna pielgrzymów”. Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, który nazwał świętą Annę „łączniczką pokoleń” oraz „patronką wychowania i życia rodzinnego”, i za jej wstawiennictwem prosił Boga o wzrost poczucia jedności, odpowiedzialności i solidarności pokoleń. „Niech św. Anna – prosił na koniec Prymas – Łączniczka pokoleń, Patronka wychowania i życia rodzinnego, pozwala nam mieć oczy otwarte na starszych i tych, którzy nas prawdziwie potrzebują”.