Diecezjalny Konkurs Artystyczny – OPOLE 2018

Temat tegorocznego konkursu artystycznego brzmi: „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej”.

WSKAZÓWKI DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

Drodzy Uczniowie!
Pragniemy w tym roku zachęcić Was do rozejrzenia się i poszukania w swojej okolicy drewnianego kościoła, zapoznania się z jego historią i architekturą, a następnie przedstawienie go w ciekawej formie plastycznej bądź na fotografii.
Wiele kościołów z drewna, to dziś już zabytkowe świątynie, które nadal służą jako kościoły parafialne. Te kościoły potrafią nam wiele powiedzieć o naszej przeszłości. Nierzadko też kryją sporo ciekawych historii. Warto przy tej okazji się z nimi zapoznać.
Jeżeli w Waszej parafii czy okolicy nie ma takiego obiektu, to jest to dla Was wyzwanie, aby poszukać gdzieś dalej. Być może zdarzyło się, że podczas wakacyjnego wyjazdu, szkolnej czy rodzinnej wycieczki, natknęliście się na niejeden ciekawy i malowniczy kościółek. Można wtedy umieścić w swojej pracy każdy z nich, z podaniem nazw miejscowości, tworząc swoisty „szlak kościołów drewnianych”. Ważne jednak, aby w swoich poszukiwaniach nie opuszczać granic naszej diecezji.
Proponując temat „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej” pragniemy tym samym włączyć się w międzydiecezjalny projekt, któremu patronuje Biskup Opolski Andrzej Czaja, promujący turystykę religijną i obiekty sakralne w regionie ostrawsko-opolskim. Temat ten wpisuje się również w Europejskie Dni Dziedzictwa „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”, które w tym roku odbędą się na Opolszczyźnie już po raz 25.
Serdecznie zachęcamy do udziału w naszym konkursie.