artystyczny 2018 tloDrodzy Uczniowie! Przeżywamy w tym roku jubileusz 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie. Z wydarzeniem tym związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla wszystkich, którzy pielgrzymują do tego Sanktuarium. Pozwolenie takie wydała watykańska Penitencjaria Apostolska w dniu 13 kwietnia 2018 r.
Św. Anna, jako główna patronka Diecezji Opolskiej, czczona jest na Opolszczyźnie w wielu miejscowościach. Obok Olesna, najbardziej znanym Sanktuarium nie tylko na Śląsku ale i w całej Polsce, jest Góra Świętej Anny. Św. Anna patronuje również innym parafiom i kościołom, np. w Opolu-Chmielowicach, Krzyżanowicach, Czarnowąsach, Gogolinie, Jakubowicach, Chałupkach, Gamowie, Dębskiej Kuźni, Maciejowicach, Niemysłowie, Wiechowicach, Golczowicach, Nysie, Otmuchowie i innych miejscowościach.
Nie byłoby jednak kościołów pod wezwaniem św. Anny, gdyby nie było samej Anny – żony św. Joachima, a także matki Maryi i babci Jezusa Chrystusa. Jej święte życie, w którym przejawiały się dojrzałe owoce Ducha Świętego, a także wiara, pobożność, dobroć, mądrość, posłuszeństwo wobec Bożych nakazów i gorliwa modlitwa spowodowały, że kolejne pokolenia chrześcijan obierały ją sobie za patronkę i wspomożycielkę.