final artystyczny 2018W dniu 27 lutego 2018 roku Komisja Diecezjalna przeprowadziła etap finałowy Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2018. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej”. Z roku na rok nasz konkurs cieszy się ogromną popularnością. Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych do Wydziału Katechetycznego wpłynęło 369 prac, w tym 349 prac plastycznych oraz 20 fotografii.
Zgodnie z regulaminem, Diecezjalna Komisja Konkursowa w składzie: ks. dr hab. Jerzy Kostorz prof. UO, mgr Zbigniew Natkaniec* oraz dr Beata Balicka-Błagitka, oceniła prace w następujących kategoriach:
1.    techniki malarskie: szkoła podstawowa kl. I-III, szkoła podstawowa kl. IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, szkoła specjalna,
2.    fotografia: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Zasadnicze kryteria, którymi Jury kierowało się przy ocenie prac, to zgodność z tematem konkursu, samodzielność i oryginalność wykonania, walory artystyczne i estetyczne, a także rodzaj zastosowanej techniki. Komisja zgodna była co do tego, że uczestnicy konkursu potraktowali temat bardzo różnorodnie. Zdecydowaną większość nadesłanych prac cechował duży wkład pracy własnej, a także pomysłowość w podejściu do zaproponowanego tematu. Po długich i burzliwych obradach Komisja Konkursowa przyznała 20 nagród i 39 wyróżnień – lista nagrodzonych pdf iconSpecjalne wyróżnienie otrzymała praca wykonana przez Mateusza Kumorka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niwnicy (katecheta: ks. dr Piotr Mazur), przedstawiająca kościół św. Krzyża w Malni.

Diecezjalny Konkurs Artystyczny – OPOLE 2018

Temat tegorocznego konkursu artystycznego brzmi: „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej”.

WSKAZÓWKI DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

Drodzy Uczniowie!
Pragniemy w tym roku zachęcić Was do rozejrzenia się i poszukania w swojej okolicy drewnianego kościoła, zapoznania się z jego historią i architekturą, a następnie przedstawienie go w ciekawej formie plastycznej bądź na fotografii.
Wiele kościołów z drewna, to dziś już zabytkowe świątynie, które nadal służą jako kościoły parafialne. Te kościoły potrafią nam wiele powiedzieć o naszej przeszłości. Nierzadko też kryją sporo ciekawych historii. Warto przy tej okazji się z nimi zapoznać.
Jeżeli w Waszej parafii czy okolicy nie ma takiego obiektu, to jest to dla Was wyzwanie, aby poszukać gdzieś dalej. Być może zdarzyło się, że podczas wakacyjnego wyjazdu, szkolnej czy rodzinnej wycieczki, natknęliście się na niejeden ciekawy i malowniczy kościółek. Można wtedy umieścić w swojej pracy każdy z nich, z podaniem nazw miejscowości, tworząc swoisty „szlak kościołów drewnianych”. Ważne jednak, aby w swoich poszukiwaniach nie opuszczać granic naszej diecezji.
Proponując temat „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej” pragniemy tym samym włączyć się w międzydiecezjalny projekt, któremu patronuje Biskup Opolski Andrzej Czaja, promujący turystykę religijną i obiekty sakralne w regionie ostrawsko-opolskim. Temat ten wpisuje się również w Europejskie Dni Dziedzictwa „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”, które w tym roku odbędą się na Opolszczyźnie już po raz 25.
Serdecznie zachęcamy do udziału w naszym konkursie.