Istotnym etapem konkursu „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” realizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej była konferencja pt. „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”. W konferencji uczestniczyli laureaci konkursu wraz z nauczycielami. Prelegentami byli m.in. prof. Bartosz Molik – reprezentujący AWF Warszawa, Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Rio de Janeiro.
Po części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem medalistów igrzysk olimpijskich w Rio (Barbara Niewiedział, Jacek Gaworski, Rafał Wilki, Joanna Mendak, Tomasz Kunecki).
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu: „Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni” oraz wręczenie nagród. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 1300 uczniów z 110 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Atrakcyjne nagrody otrzymało 55 laureatów. Nagrodzenie zostali również nauczyciele oraz szkoły.
Już teraz możemy zapowiedzieć, że w przyszłym roku szkolnym odbędzie się 4. edycja konkursu, której tematem będzie piłka ręczna.
Wyniki etapu finałowego Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie – zobacz listę. pdf icon

Dokładnie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w dniu 30 listopada 2016 r. wzięło udział w finale "Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie 3 edycja konkursu: Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni”, który odbył się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Olimpiada cieszyła się rekordowym zainteresowaniem uczniów. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1300 uczniów z 130 szkół z całej Polski.
Uczestnicy Olimpiady po zakończeniu testu, spotkali się z Jankiem Melą, zdobywcą dwóch biegunów Ziemi z Markiem Kamińskim i oraz zdobywca wielu szczytów wysokogórskich,
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież zadawał pytania dotyczące Jego wypraw na bieguny czy też zdobywania takich szczytów jak Kilimandżaro, albo Elbrus.  Mela opowiadał o swojej fundacji "Poza Horyzonty", która stara się wielopłaszczyznowo pomagać osobom po wypadkach, które czekają na protezy. Sam Jan Mela ma protezę nogi, protezy ręki nie używa.

Za nami pierwszy etap Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, 3 edycji: „Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni”. Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu z Was odpowiedziało na nasze zaproszenie – ponad 109 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski uczestniczyło w etapie szkolnym.
Z tej racji, że wciąż spływają do nas protokoły z wynikami etapu szkolnego, a wielu z Was chciałoby zaplanować już przyjazd na etap finałowy, poniżej zamieszczamy dokładny program tego wydarzenia. Wszystkich uczniów, którzy zdobyli wymaganą liczbę punktów i zakwalifikowali się do etapu finałowego zapraszamy wraz z opiekunami na etap finałowy, który odbędzie się 30 listopada 2016 r. (środa) w auli seminaryjno-akademickiej w Opolu ul. Drzymały 1.
Z wielką radością informujemy również, że na ten dzień przyjął zaproszenie na spotkanie Jan Mela.

Program:
od godz. 10.00 rejestracja
godz. 11.00 test finałowy
godz. 11.45 przerwa na poczęstunek
godz. 12.30 spotkanie z Jaśkiem Melą.
Lista z dokładną ilością punktów zostanie opublikowana, gdy otrzymamy wszystkie protokoły.
Prosimy również o przywiezienie ze sobą „Zgody na przetwarzanie danych” każdego ucznia, który dostał się z Państwa szkoły do etapu finałowego.

W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1300 uczniów ze 110 szkół ponadgimnazjalnych. Poniżej zamieszczamy listę 420 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego, który odbędzie się 30 listopada 2016 r. (środa) w auli seminaryjno-akademickiej w Opolu ul. Drzymały 1. - zobacz listę. pdf icon

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie”, 3 edycja: Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, wraz z Urzędm Marszałkowskim Województwa Opolskiego oraz Urzędem Miasta Opole organizują konkurs wiedzy „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” – 3 edycja Paraolimpiady-sportowcy niepełnosprawni. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście ułożone zostaną z zakresu wiadomości podanych w literaturze przedmiotu. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z paraolimpiadami i sportowcami niepełnosprawnymi. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz czerpania radości z działań wymagających zespołowej współpracy. Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, czy też „Stop zwolnieniom z WF-u”.