Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

uscisk dloni

Drodzy Rodzice, Duszpasterze, Nauczyciele i Wychowawcy,

w tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, którego można nazwać „papieżem relacji”. Ten charakterystyczny rys sylwetki Papieża Polaka był widoczny już w jego kapłańskiej posłudze (środowisko nazywało go „Wujkiem”), a później w czasie dwudziestu siedmiu lat trwania jego pontyfikatu. Dialog ekumeniczny i międzyreligijny, prośba o przebaczenie skierowana, do tych, którzy cierpieli z winy synów i córek Kościoła, spotkania z uczonymi, reprezentującymi różne kierunki myślenia, to tylko niektóre z działań św. Jana Pawła II, świadczących o stylu, w jakim realizował swój pontyfikat. Sam Ojciec Święty był mistrzem w nawiązywaniu relacji.

nowe dyrektorium katechetyczne 2020

Musimy docenić dwie godziny religii w szkole. Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu Dyrektorium o Katechizacji, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Episkopatu dodał, że jest to tematyka, która interesuje wiele tysięcy katechetów i katechetyków. Jest to wielkie gremium, które zdaje sobie sprawę, że w katechezie zachodzą głębokie procesy modernizacyjne. „Nie tylko rozległość tematów, które w tym tekście się znajdują, ale precyzja i prostota, z jaką podnoszone są w niej pewne tematy, jest bardzo podnosząca na duchu” – zaznaczył.

Bp Marek Mendyk, w latach 2010-2020 przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, zaznaczył, że Dyrektorium o Katechizacji składa się z trzech części i 12 rozdziałów. Podkreślił, że „formacja katechetyczna i pedagogiczna muszą uwzględniać całą sytuację i aspekt rzeczywistości, w której żyje katechizowany”.

dzien katechety 2020W imieniu Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai serdecznie zapraszamy wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników oświaty, Katechetów świeckich, Siostry zakonne oraz Księży katechizujących, do uczestnictwa w Dniu Katechety i Nauczyciela, który odbędzie się w piątek, 25 września 2020 roku na Górze św. Anny w Grocie Lurdzkiej.

Gościem specjalnym tegorocznej konferencji będzie s. Anna Bałchan SMI. Na co dzień Siostra pomaga kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętym przemocą seksualną, ofiarom prostytucji i ich rodzinom, ofiarom handlu kobietami. W 2001 założyła Stowarzyszenie im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, funkcjonujące obecnie jako Stowarzyszenie „PoMOC” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach.

Spotkanie rozpoczynamy Eucharystią o godz. 17.00 w Grocie Lurdzkiej pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai. Po Mszy konferencja oraz najważniejsze informacje Wydziału Katechetycznego.

Zapraszamy również wszystkich Nauczycieli, pracowników oświaty na wspólne rozpoczęcie roku szkolnego, będzie to zarazem inauguracja roku szkolno-katechetycznego połączona z konferencją przedmiotowo-metodyczną. Na zakończenie spotkania będą wystawiane zaświadczenia. Niech nikogo z nas nie zabraknie na tym wydarzeniu. Prosimy zabrać ze sobą świece.

W czasie trwania spotkania należy przestrzegać zasad sanitarnych. Gdyby w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną były jakieś przeciwskazania co do organizacji tego wydarzenia to będziemy na bieżąco informowali - prosimy śledzić naszą stronę.

podreczniki wojciech

Drogie Katechetki, drodzy Katecheci, od wielu już lat – dzięki podręcznikom i innym materiałom wzbogacającym warsztat pracy nauczyciela religii – towarzyszymy Państwu w posłudze katechetycznej. Niezwykle cenne są dla nas spotkania ze wspólnotami katechetów podczas organizowanych przez poszczególne diecezje „dni katechetycznych” inaugurujących nowy rok szkolny. W tym roku – z uwagi na pandemię i w trosce o Państwa zdrowie – zapraszamy do odwiedzenia naszej księgarni internetowej (www.swietywojciech.pl), w której do końca października mogą Państwo dokonać zakupów z 30% rabatem (kod promocyjny: kat20) na wszystkie nowości Wydawnictwa Świętego Wojciecha (oferta nie dotyczy podręczników).    

Zachęcamy do spotkań online. Przygotowaliśmy bogatą ofertę szkoleń, które poprowadzi zespół „Strefy katechety” wraz z zaproszonymi gośćmi. Zapraszamy Państwa na naszą stronę internetową (www.swietywojciech.pl/Strefakatechety) i nasz fanpage na Facebooku (www.facebook.com/StrefaKatechety),
 a także do sięgnięcia po książki i inne propozycje Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

sp ks radekDziekan Wydziału Teologicznego odszedł do Pana 23 czerwca 2020 r. w nocy. Był znanym i cenionym profesorem, wykładowcą katechetyki. Miał 53 lata.

Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół aktualnych problemów ka­to­lickiego wychowania religijnego dotyczących istoty oraz podstawowych środowisk katechezy (rodzina, parafia, szkoła), prawnych i teologicznych uzasadnień oraz mo­deli szkolnego nau­czania reli­gii, wychowania religijnego w Europie i na świecie, me­to­dyki kate­che­zy, osobowości katechety oraz badań empirycznych w katechetyce.

Eksporta odbędzie się w piątek, 26 czerwca 2020, o g. 18.00.
Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Radosława Chałupniaka, dziekana WTUO, rozpoczną się w sobotę 27 czerwca 2020 r. , o g. 10.00 Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Szczepana w Brynicy, ul. Powstańców Śl. 50. Po Mszy nastąpi złożenie ciała do grobu znajdującego się na parafialnym cmentarzu.

Msza św. żałobna odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2020 r., o g. 18.00 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu przy ul. Wojciecha Drzymały 1A.