Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

Grzywocz Sympozjum

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na sympozjum „Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania”, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2019 r. Sympozjum związane będzie z prezentacją książki o tym samym tytule poświęconej osobie zaginionego kapłana.

Program Sympozjum:

CZĘŚĆ I

10:00-10:10 – Otwarcie sympozjum – bp dr hab. Andrzej CZAJA
10:10-10:20 – Wprowadzenie – ks. dr hab. Dariusz KLEJNOWSKI-RÓZYCKI, prof. UO
10:20-10:35 – Przedstawienie zamysłu ksiazki – ks. Łukasz ZABA
10:35-10:50 – Przeglad bibliograficzny dorobku ks. Krzysztofa Grzywocza
– stan obecny i perspektywy – dr Barbara KMIECIK
10:55-11:25 – Panel dyskusyjny – biora udział poszczególni rozmówcy Autora ksiazki (o. dr hab. Józef AUGUSTYN, dr Piotr DOBROWOLSKI, Adrian GRZYWOCZ, ks. Łukasz KNIEĆ, dr Magdalena KUDEŁKA-LWOWSKA i dk. Andrzej LWOWSKI, dr hab. Marta MAKARCZUK, dr Ryszard PALUCH, ks. Adam ROGALSKI, s. Dolores ZOK SSpS)
11:25 – Dyskusja
11:45-12:15 – PRZERWA KAWOWA

CZĘŚĆ II

12:15-12:30 – Zamysł strony internetowej poswieconej ks. Krzysztofowi Grzywoczowi – dr Ryszard PALUCH
12:30-13:00 – Duchowość w duszpasterstwie. Co współczesne duszpasterstwo może zaczerpnąć z depozytu ks. Krzysztofa – o. dr hab. Józef AUGUSTYN SJ
13:00-13:15 – Sztuka w twórczości ks. Krzysztofa Grzywocza
– dr hab. Marta MAKARCZUK
13:15  – Podsumowanie/zakończenie konferencji Sympozjum
Sympozjum poprowadzi ks. dr hab. Dariusz KLEJNOWSKI-RÓZYCKI, prof. UO.

Podczas sympozjum beda prezentowane trzy obrazy dr hab. Marty MAKARCZUK dedykowane ks. Krzysztofowi Grzywoczowi: Złoty, Niebieski, Łzy.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:
Zespół ds. strony www.kskrzysztofgrzywocz.pl, dr Ryszard PALUCH.

 

rodzinne kibicowanie2019

W piątek 22 lutego 2019 roku w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich (ul. Kozielska 34) od godziny 16:00 zostanie rozegrany VII Turniej Piłkarski o Puchar Księdza Prałata Zygmunta Lubienieckiego. W turnieju wystąpią drużyny: zespoły księży z diecezji bielsko-żywieckiej, krakowskiej oraz z diecezji opolskiej, jak również zespoły: policjantów, nauczycieli, sużby więziennej i samorządowców ze Strzelec Opolskich.

Turniej jest organizowany pod hasłem: „Rodzinne kibicowanie Fair Play”. Zapraszamy wszystkich chętnych do kibicowania. Dla kibiców przygotowano wiele atrakcyjnych konkursów i nagród m.in. sprzęt sportowy, zestawy meblowe, kursy prawa jazdy, tygodniowy pobyt w sanatorium „Skowronek” w Głuchołazach, a także nagrody rodzinne: spływ kajakowy, kolacja w Kubaturze w Opolu czy weekend w ośrodku „Rybak” w Głębinowie.

Rozpoczęcie turnieju o godz. 16.00, natomiast losowanie nagród dla kibiców rozpocznie się o 18.00.

 

 

Bibliodrama 2019

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliodramy, Niemieckim Towarzystwem Bibliodramy (Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama) oraz Węgierskim Towarzystwem Bibliodramy (Magyar Bibliodráma Egyesület) zapraszają studentów i nauczycieli na międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 4-8 sierpnia 2019 r.

Przypadająca w tym roku 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej oraz ideowego początku Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego a zarazem 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej jest dla nas okazją przede wszystkim do głębszej refleksji nad kwestią pojednania. Zagadnienie to będzie stanowiło oś spotkania i zostanie zgłębione zarówno w części teoretycznej w ramach wykładów, jak i praktycznej podczas sesji bibliodramatycznych.

konferencje 2 semestr 2019Serdecznie zapraszam wszystkich Katechetów świeckich i duchownych do udziału w konferencjach przedmiotowo-metodycznych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2018/19. W trakcie konferencji zostanie wygłoszony wykład pt.: „ŚDM w Panamie - od inspiracji do katechezy”. Prelegentem będzie ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów, wspólnot i stowarzyszeń w diecezji opolskiej, uczestnik ŚDM w Panamie.

Podczas konferencji zostaną wygłoszone informacje Wydziału Katechetycznego oraz krótka prelekcja "Miłujcie się!" - jako narzędzie wspólczesnej katechezy". Zachęcamy już teraz do zapoznania się z czasopismem "Miłujcie się!"

Terminy konferencji:

25 lutego | poniedziałek | Nysa | Diecezjalny Dom Formacyjny w Nysie, ul. Emilii Gierczak 2
26 lutego | wtorek | Strzelce Opolskie | Dom Katechetyczny przy kościele Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, ul. Kołłątaja 9
27 lutego | środa | Opole | Aula dolna (za kościołem) | ul. Drzymały 1a
28 lutego | czwartek | Racibórz | Annuntiata - Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego, ul. Starowiejska 152
1 marca | piątek | Kluczbork | Dom Katechetyczny przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, ul. Jana Pawła II 7.

Wszystkie konferencje rozpoczynają się o godz. 16.00.

 

kartka podziekowanie paczka3

W grudniu 2018 roku Szkolne Koła Caritas wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu organizowali "Świąteczną Paczkę dla dziecka więźnia". Inicjatywa ta polega na tym, że osoby biorące udział w akcji otrzymują listy od więźniów, którzy opisują swoją sytuację rodzinną - ile mają dzieci i w jakim one są wieku. W liście skierowana jest prośba o zoorganizowanie paczki dla tych dzieci.

W okresie świątecznym każdy chce zostać obdarowany, a zwłaszcza dzieci. Nierzadko pociechy osadzonych nie mogą liczyć na świąteczny upominek, dlatego powstała akcja “Świąteczna Paczka dla dziecka więźnia”. Polega ona na tym, że otrzymają Państwo list od więźnia, który opisuje swoją sytuację rodzinną – ile ma dzieci i w jakim są wieku. W liście poprosi Was o drobny podarunek dla nich- wyjaśnia ks. Jerzy Kostorz z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło składamy gorące podziękowania. Poniżej zamieszczamy listy naszych "Braci zza krat".

 kartka podziekowanie paczka1

 kartka podziekowanie paczka2