Zapraszamy wszystkich chętnych na Diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów i Nauczyciel do Grecji i Macedonii śladami św. Pawła Apostoła wraz z Biskupem Opolskim. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program pielgrzymki.

DZIEŃ 1 (29.07.2019 poniedziałek)

Zbiórka uczestników we wczesnych godzinach porannych (ok. godz. 3:00  a bliżej wyjazdu do ustalenia), Msza Św. i przejazd przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry. Przyjazd na obiadokolację i nocleg (1) do Serbii (w okolicy Krusevac).

DZIEŃ 2 (30.07.2019 wtorek)

Po śniadaniu przejazd do Grecji. Przyjazd do FILIPPI – pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Pawła na greckiej ziemi. To tu powstał pierwszy w Europie Kościół Chrześcijański. W Filippi zobaczymy tereny wykopaliska archeologicznych w miejscu dawnego miasta rzymskiego: bazyliki, łaźnie, akropol oraz więzienie, w którym osadzeni byli św. Paweł i Sylab. Odwiedzimy także prawdopodobne miejsce chrztu Lidii, która  ugościła Pawła, Tymoteusza i Sylaba. Msza św. w Filippi przy źródle. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu (2).

orszak 2018 news

Serdecznie zapraszamy do udziału w Orszaku Trzech Króli, który w Niedzielę, 6 stycznia 2019 roku, przemaszeruje ulicami Opola. Już po raz siódmy spotkamy się, aby uczcić dzień, kiedy nowonarodzony Jezus objawił się światu w osobach Trzech Króli.
Hasłem nadchodzącego Orszaku są słowa Papieża św. Jana Pawła II „Odnowi oblicze ziemi”. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w tworzenie tego wydarzenia.

Program:

15.00 – rozpoczęcie orszaku na Rynku w Opolu (wejście do ratusza od strony ul. Krakowskiej).

Trasa:

wyruszamy z opolskiego rynku, następnie przechodzimy ul. Krakowską w kierunku Placu Wolności, później skręcamy w ul. Ozimską i przechodzimy w stronę Placu Jana Pawła II (plac przed teatrem im. Jana Kochanowskiego), gdzie odbędzie się zakończenie orszaku oraz koncert zespołu „Promyki Maryi” z Zębowic.

dzielo nowego tysiaclecia

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 17 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmiemy pomocą ponad 2000 osób z 40 diecezji Polski. W załączeniu jest karta informacyjna o naborze na stypendia Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Propozycja skierowana jest tylko do Uczniów klas VIII. Uprzejmie prosimy Katechetów o pomoc uczniom w składaniu wniosków do stypendium.

Karta informacyjna kandydatapdf icon

swiece

Dzieląc smutek współbrata w kapłaństwie powiadamiamy, że 15 listopada 2018 r. odszedł do wieczności śp. Jerzy Matysek, ojciec ks. Krzysztofa Matyska, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Biedrzychowicach, wieloletniego dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Pogrzeb śp. Jerzego odbędzie się w poniedziałek 19 listopada 2018 r. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Rogowie Opolskim.

Polecajmy śp. Jerzego Bożemu Miłosierdziu:  Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie…

Dzien ubogiego 2018

Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w niedzielę, 18 listopada do udziału w opolskich obchodach Światowego Dnia Ubogich ustanowionego przez papieża Franciszka. Początek o godzinie 12.00 - Eucharystia w opolskiej katedrze. Po mszy św. wspólne spotkanie na Rynku. W programie przewidziany jest koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz występ Dziecięcego Chóru Uwielbienia. Przedstawienie pt. „Troglodyci” pokaże Szkolne Koło Caritas z Niemodlina. Z koncertem wystąpi także zespół „Opolanie” z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.