Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

 

 

 

 

Camino z Biskupem 2022

W Roku Jubileuszowym 50-lecia ustanowienia naszej diecezji, w trakcie trwania synodu, Ks. Biskup Andrzej Czaja zaprasza wszystkich wiernych do wyruszenia wraz z Nim na pielgrzymi szlak Nyską drogą św. Jakuba w dniach 30.06 – 03.07.2022 r.
Ks. Biskup przechodził będzie przez wioski i miasta naszej diecezji idąc Szlakiem Jakubowym z Głuchołaz do Skorogoszczy. Na camino z Biskupem Opolskim nie trzeba się zapisywać, wystarczy przybyć do wyznaczonego miejsca w zaplanowanym czasie. W czasie tej drogi można towarzyszyć Ks. Biskupowi, przez uczestniczenie w jakimś dniu czy też etapie tej drogi.
W czasie wspólnego pielgrzymowania Biskup Opolski będzie zatrzymywał się na modlitwie Liturgią Godzin w kościołach znajdujących się na pątniczym szlaku. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia.
Podczas tej pielgrzymiej wędrówki niech nie zabraknie naszej obecności na spotkaniu z Pasterzem Diecezji Opolskiej.

Pobierz program oraz mapki z szlakiem Nyskiej drogi św. Jakuba –  pdf icon

 

W roku Jubileuszowym naszej diecezji oraz trwając w synodzie chcemy zaprosić wraz z ks. Biskupem Andrzejem Czają do wspólnego pielgrzymowania po pięknych miejscach Słowenii. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program pielgrzymki.

Program

DZIEŃ 1: Wyjazd o godzinie 4:30, przejazd przez Czechy i Austrię. Ok. południa przyjazd do miasta Maribor, drugiego pod względem wielkości miasta Słowenii, pięknie położonego nad Drawą i zwiedzanie Mariboru: Msza św. w Kościele Matki Bożej Litościwej, Główny Rynek z ratuszem, gotycka Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z pomnikiem pierwszego beatyfikowanego Słoweńca, którą odwiedził Jan Paweł II w 1999 roku. Plac Slomšeka z pomnikiem świętego, zamek, stara winorośl. Obiadokolacja i nocleg w ok. Mariboru (1).

DZIEŃ 2: Po śniadaniu przejazd do Skofja Loka, spacer po miasteczku uznawanym za najbardziej urokliwe miasteczko Słowenii z najlepiej zachowanym średniowiecznym starym miastem, nad którym malowniczo góruje zamek Loka. Dalszy przejazd do Lublany i zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem - plac F. Prešerena, kościół NMP (Msza Św.), Smoczy Most, Most Potrójny, Kolumnada Plečnika, Katedra św. Mikołaja, barokowe fontanny, ratusz. obiadokolacja i nocleg w ok. Koziny (2).

DZIEŃ 3: Po śniadaniu przejazd na Wybrzeże Morza Adriatyckiego do stolicy regionu Istria –  portu Koper,  nawiedzenie Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, spacer po starówce. Czas wolny na plażowanie i relaks nad morzem, powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (3).

DZIEŃ 4: Po śniadaniu przejazd na Wybrzeże Morza Adriatyckiego i spacer po „perełce słoweńskiej Istrii” Piranie oraz czas wolny w kurorcie Portorož (możliwy rejs z Piranu do Portorożu – statek z podwodnym dnem, dodatkowo płatne 20 eur/os. oraz wizyta w piwnicy winnej – dodatkowo płatne 10eur/os.). Czas wolny na plażowanie i relaks nad morzem. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (4).

DZIEŃ 5: Po śniadaniu przejazd w okolice miejscowości Szkocjan na zwiedzanie Jaskiń Szkocjańskich z niesamowitym podziemnym kanionem rzeki Reka, następnie dalszy przejazd do Brezje  do  najważniejszego Sanktuarium Maryjnego Słowenii – Msza w Bazylice Matki Bożej Wspomożycielki. Przejazd do hotelu w ok. Kranj, obiadokolacja i nocleg (5).

DZIEŃ 6: Po śniadaniu przejazd do Bledu – wizyta na zamku wzniesionym na skale nad Jeziorem Bledzkim z piękną panoramą miasteczka, jeziora i Alp Julijskich oraz rejs łódkami na wysepkę na jeziorze do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z gotycką figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Msza Św.). Następnie przejazd do Wąwozu Vintgar – spacer po drewnianych kładkach i pomostach nad rzeką Radovna w jednym z najpiękniejszych wąwozów rzecznych Słowenii, powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (6).

DZIEŃ 7: Po śniadaniu przejazd nad Jezioro Bohinj, czas wolny na plażowanie. Możliwość wyjazdu kolejką linową na szczyt Vogel na wysokość ponad 1500 m n.p.m. (dodatkowo płatne ok. €25) lub wynajęcia kajaków/rowerków wodnych (dodatkowo płatne ok. €15). Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg (7).

DZIEŃ 8: Po śniadaniu przejazd do Planicy gdzie odbywają się Konkursy Skoków Narciarskich na Mamuciej Skoczni Letalnica. Dalszy przejazd przez Austrię przepiękną górską trasą do Mariazell – Msza Św. i zwiedzanie najstarszego austriackiego sanktuarium, którego początki datowane są na 1157 r. Obiad w restauracji i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce do Opola i zakończenie pielgrzymki w godzinach nocnych.

Świadczenia:

  • Transport autokarem
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach *** (pokoje 2,3 os.)
  • Wyżywienie wg programu : śniadania i obiadokolacje (woda w cenie)
  • Opiekę pilota / przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL 20000 EUR; NNW 2000 EUR
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Termin:

7 - 14.07.2022

Cena:

2.500 zł /os.

Cena nie zawiera:

  • Obligatoryjnych opłat programowych: 100 €/os. zbierane w autokarze przez pilota na początku wyjazdu na wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych, wstępy do zwiedzanych obiektów, taksy klimatyczne, zestaw słuchawkowy audio-guide.
  • Ubezpieczenia od chorób przewlekłych: 90zł/os.
  • Dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3% wartości pielgrzymki,

Zapisy:

Formularz rejestracyjny znajduje się poniżej. W razie jakichkolwiek problemów proszę wysłać maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin zgłoszeń:

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziały w pielgrzymce do 31 maja 2022 roku.

Informacje:

Pielgrzymce przewodził będzie ks. Biskup Andrzej Czaja. Oprócz zwiedzania przewidziany jest również wypoczynek nad morzem.

Pobierz program pdf icon

konferencja 06 2022 wersja niebieska

Serdecznie zapraszamy na konferencję katechetyczną z okazji Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej  pt.: "Katecheza wczoraj, dziś i jutro", która odbędzie się w sobotę 18.06.2022 roku w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu. Dokładny program tego wydarzenia znajduje się na plakacie. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia.

W tym dniu odbędzie się również ogólnopolska prezentacja "Leksykonu Katechetycznego". Leksykon został opracowany przez liczne grono badaczy i praktyków skupionych wokół Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Instytutu Nauk Teologicznych UO. Zawiera 224 hasła przedmiotowe oraz 40 tzw. haseł odsyłaczowych.  Ponad 126 autorów  haseł. Obszerny, bo liczący ponad 800 stron leksykon jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Nie tylko przedstawia aktualny stan i kierunki rozwoju katechetyki, ale także wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom XXI w.

zaproszenie gala 2022

Pragniemy poinformować, że uroczysta gala rozdania nagród laureatom diecezjalnych konkursów przeprowadzonych w roku szkolnym 2021/22 odbędzie się w dniu 9 czerwca 2022 roku o godz. 11.00 w auli przy ul. Drzymały 1a w Opolu.
Serdecznie zapraszamy tegorocznych laureatów konkursów:
- Diecezjalnego Konkursu Artystycznego - Opole 2022 „Bliżej Boga, bliżej człowieka”,
- Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak” 2022 „Bliżej Boga, bliżej człowieka”,
- Olimpiady Teologii Katolickiej Płock 2022 „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”,
- Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie (8 edycja) „Idea olimpizmu - wychowanie do zwycięstwa i porażki”,
wraz z opiekunami na galę w celu odebrania dyplomów, nagród i podziękowań.

Ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. UO
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Diecezjalnej w Opolu

 

katecheza systemowa

Serdecznie zapraszamy wszystkich Katechetów do uczestniczenia w warsztacie wprowadzającym w ujęcie Katechezy Systemowej.
Data: 20.05.2022 r.
Godzina: 17.00
Czas trwania: 120 min
Miejsce:
Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Kędzierzynie – Koźlu
ul. Grzegorza Piramowicza 17
47-200 Kędzierzyn-Koźle

Warsztat dotyczy nowatorskiego ujęcia katechezy, w której katecheta i uczeń razem współtworzą proces katechetyczny. Model bogaty w różnorodne metody, oparty o rozbudzanie ciekawości ucznia w sferze religijnej i duchowej. Ujęcie to zapewnia wysoki komfort pracy na katechezie – zarówno dla nauczyciela jak i ucznia. Warsztat ten wprowadza w podstawowe pojęcia katechezy systemowej. Wyjaśnione zostaną podstawy teoretyczne oraz pokazane zostaną przykładowe katechezy. Warsztat jest bezpłatny. Zapisy poprzez kontakt telefoniczny z prowadzącymi lub przez maila. Wszystkie dane poniżej.
Prowadzący:
Waldemar Wczasek – info tel. 509 470 232
Piotr Bechta – info tel. 505 824 584
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej www.katecheza-systemowa.pl