Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

konferencje 2 semestr 2020Serdecznie zapraszam wszystkich Katechetów świeckich i duchownych do udziału w konferencjach przedmiotowo-metodycznych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2019/20. W trakcie konferencji zostanie wygłoszony wykład pt.: „Profilaktyka w zakresie zagrożeń duchowych młodego człowieka", który wygłosi ks. Tomasz Szczeciński, egzorcysta diecezjalny.

Terminy konferencji:

02.03.2020 | poniedziałek | Otmuchów | Dom Miłosierdzia, Rynek 38
03.03.2020 | wtorek | Racibórz | Annuntiata - Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego, ul. Starowiejska 152
04.03.2020 | środa | Kluczbork | Dom Katechetyczny przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, ul. Jana Pawła II 7
05.03.2020 | czwartek | Opole | aula dolna (za kościołem)
09.03.2020 | poniedziałek | Strzelce Opolskie | Dom Katechetyczny przy kościele Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, ul. Kołłątaja 9

Wszystkie konferencje rozpoczynają się o godz. 16.00.

 

cugowski koncert 2020

Na scenie wystąpił Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, a koncert poprzedzał występ Natalii Gosztyły, opolskiej wokalistki w "towarzystwie" Pawła Kalicińskiego na gitarze. Cugowski zaśpiewał swoje największe przeboje, ale też kilka kolęd. Całkowity dochód z cegiełek będzie przeznaczony na rzecz utworzenia „Domu Nadziei” w Opolu. Na ten cel przeznaczono część Domu Księży Emerytów.

"Chcemy całkowicie wyremontować i adaptować pomieszczenia o powierzchni ponad 120 metrów. Zależy nam, by znalazło się tam miejsce na jadalnię na co najmniej 50 osób, jakaś skromna kuchnia oraz pokój do spotkań i rozmów. Wszystko po to, by bezdomni mogli żyć z godnością. Koszt prac szacujemy na 200 tys. zł" - powiedziała s. Aldona, jałmużnik biskupa opolskiego. Przed koncertem odbyła się licytacja. Za 2.500 zł wylicytowano puchar ks. Jerzego Kostorza za mistrzostwo Polski w lotach młodych gołębi. Za rękawice bokserskie i koszulkę Adama Kownackiego Marcin Szemainda ofiarował 5.500 zł.

Na zakończenie ks. Biskup Andrzej Czaja podziękować wszystkim za przybycie. "Pełni mocy Bożego Ducha rozeznajemy potrzeby i chcemy taki dom budować. Ta pełna sala pokazuje, że wielu ludzi nam wtóruje, daje świadectwo temu, że taki dom jest potrzebny".

Zobacz fotorelację z koncertujpg ikonka

 

wieza babel konkurs

XVIII  edycja wojewódzkiego konkursu malarskiego  "Motywy biblijne w malarstwie" - "Wieża Babel"

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w kolejnej xviii edycji konkursu plastycznego inspirowanego motywem biblijnym, mówiącym o dziejach wieży Babel.

Rdz 11, 1-9. ”1 mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa. 2 a gdy wędrowali ze wschodu, napotkali równinę w kraju Szinear i tam zamieszkali.3 i mówili jeden do drugiego: «chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu». A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, 4 rzekli: «chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi».5 a pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, 6 i rzekł: «są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. 7 zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!» 8 w ten sposób pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta. 9 dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi.”

milujcie sie

Czasopismo „Miłujcie się!” w języku polskim wydawane jest pięć razy w roku. Szacunkowy koszt jednego numeru to 5zł, każda dodatkowa złotówka powyżej orientacyjnych kosztów druku i wysyłki wpłacona na nasz fundusz wydawniczy jest darem serca, wsparciem dzieła ewangelizacji, dzięki któremu możemy docierać do krajów misyjnych, szpitali, więzień, do najbiedniejszych w Polsce i na świecie.

Zamówić czasopismo może na stronie www.zamow.milujciesie.pl

 

orszak 2020 59

W poniedziałek 6 stycznia 2020 roku odbył się ósmy Orszak Trzech Króli pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”. To piękne wydarzenie rozpoczęło się na Rynku w Opolu. W imieniu organizatorów wszystkich uczestników orszaku przywitał ks. Jerzy Kostorz z Wydziału Katechetycznego. Po przywitaniu przybyłych, uczestnicy wyruszyli za Świetą Rodziną i Trzema Królami w radosnym pochodzie. Orszak przeszedł obok kościoła oo. Franciszkanów w kierunku placu Wolności, ulicą Ozimską na plac Jana Pawła II. Wspólnemu kolędowaniu akompaniowała orkiestra dęta ze Szczepanowic, a kolorowe orszaki tworzyły uczniowie z opolskich szkół wraz z nauczycielami, katechetami oraz dyrekcją szkół.
Na placu Jana Pawła II w centrum Opola - zgodnie z tradycją - królowie złożyli Dzieciątku i Świętej Rodzinie dary - złoto, kadzidło i mirrę. Odbył się także program artystyczny przygotowany przez państwa Anetę i Andrzeja Skibów. Zebrani na placu mogli zobaczyć akrobatów z zespołu „Salto”, oraz grupę „Tantum Quantum” działającą przy kościele Jezuitów w Opolu.
Następnie zabrał głos Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, a po nim Biskup Andrzej Czaja. Poprowadził on także modlitwę, w której proszono szczególnie za Australię ogarniętą pożarami, oraz pobłogosławił zebranych. Wydarzenie zakończylo wspólne kolędowanie prowadzone przez grupę „Tantum Quantum”. Podczas orszaku wolontariusze "Sniadania z nadzieją" zbierali środki na rzecz osób bezdomnych, potrzebujących oraz stworzenia Domu Nadziei. Organizatorami orszaku jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Miasto Opole oraz Młodziezowy Dom Kultury w Opolu. Organizatorzy przygotowali dla uczestników ponad 6 tysięcy papierowych koron oraz naklejek, które rozdano w trakcie orszaku.

Zobacz fotorelację z tegorocznego orszaku jpg ikonka.