Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

poswiecenie placu Jana Pawla

Tłumy przyszły na koncert poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. Msza święta w opolskiej katedrze pod przewodnictwem ordynariusza Andrzeja Czai o godzinie 10:30 rozpoczęła świętowanie XVIII Dnia Papieskiego. Następnie,  o godzinie 17:00 zabrzmiały pierwsze takty widowiska muzycznego organizowane przez Urząd Miasta i opolską Kurię Diecezjalną. Było to też oficjalne otwarcie placu św. Jana Pawła II po rewitalizacji. Na scenie hołd oddawali m. in. Natalia Niemen, Marika i Joanna Smajdor. – Rolą dorosłych jest przypominanie młodzieży o nauczaniu papieża Jana Pawła II – podkreślił biskup pomocniczy diecezji opolskiej bp Rudolf Pierskała.
Tegoroczny 18. Dzień Papieski przeżywaliśmy pod hasłem “Promieniowanie ojcostwa”. Koncert na palcu św. Jana Pawła II w Opolu zbiegł się z trzema rocznicami – 60. sakry biskupiej Karola Wojtyły, 40. rocznicy wyboru na następcę św. Piotra i 35. rocznicy wizyty papieża Polaka na Górze Św. Anny. Koncert transmitowało i objęło patronatem Radio Doxa.

Zobacz wywiady na www.doxa.fm

 

wt teologia opole

W roku, kiedy Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi 100 rocznicę powstania, a Wydział Teologiczny UO rozpoczyna 25 rocznicę utworzenia zapraszamy na
SPOTKANIE WDZIĘCZNOŚCI, które odbędzie się w sobotę 24 listopada 2018 r. w Opolu.
W programie spotkania:
11.00 – Msza święta pod przewodnictwem bpa Rudolfa Pierskały w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi w Opolu (ul. Drzymały 1).
12.30 – w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego:
• wystąpienia zaproszonych Gości
• recital muzyczny: „ Wdzięczność jest darem”
• wspomnień czar: „MY w czasie studiów”
• spotkania absolwentów z wykładowcami
• poczęstunek.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do 10 listopada 2018 r. telefonicznie  (77 44 23 767) albo mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Zapraszamy na stronę internetową www.zjazdabsolwentow.eu gdzie zamieszczony jest formularz zapisów.

plakat JP II dzien papieski 2018

Tegoroczny XVIII Dzień Papieski obchodzić będziemy w niedzielę, 14 października 2018 roku pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Zapraszamy na diecezjalne obchody Dnia Papieskiego do Opola.

Program:
godz. 10.30 Eucharystia w Opolskiej katedrze
godz. 15.00 Gra terenowa poświęcona Janowi Pawłowi II (punkty przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego, Wydziale Ekonomicznym UO)
godz. 17.00 na placu przed teatrem Kochanowskiego, gdzie odbędzie się poświęcenie Placu Jana Pawła II i KONCERT poświęconym 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wystąpią m. in.: Natalia Niemen, Marika, Joanna Smajdor, Marcin Jajkiewicz. W programie oprócz koncertu wieczorny spektakl Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem.

Nasze rozważania i działania dotyczące tegorocznego Dnia Papieskiego, chcemy zogniskować wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W bieżącym roku przeżywać będziemy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia).
W tym roku obchodzimy także rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego – działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.

Dzień Papieski będziemy też niewątpliwie przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

plakat milion dzieci modli sie na rozancu 2018

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie każdego 18 października o godzinie 9:00, włącza się w międzynarodową akcję modlitewną „Milion Dzieci Modli się na Różańcu”. Zawracamy się z prośbą, aby tego dnia w ramach katechezy szkolnej odmówić wraz z uczniami jedną część różańca w intencji pokoju na świecie. W tym dniu na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów świata modlą się na różańcu w intencji pokoju, ta szczera modlitwa może odmienić naszą planetę. Wspieramy tę inicjatywę w wielu krajach, gdyż wierzymy, że prośba niewinnych serc dzieci jest szczególnie miła Bogu.
Jezus powiedział:„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże”,
a w innym miejscu: „Zaprawdę, powiadam wam: jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”.

Pomysł tej kampanii modlitewnej powstał w 2005 roku w stolicy Wenezueli, Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze".

mlodziezowy wolontariat misyjny

Drodzy Animatorzy młodzieżowych grup szkolnych i parafialnych!

Oddajemy w wasze ręce propozycję materiałów formacyjnych dla uczniów gimnazjum. Cały program pomyślany jest na trzyletni czas etapu szkoły ponadpodstawowej, a ten rok który przed nami rozpoczyna jego realizację. Formacja młodzieży odbywać się będzie pod patronatem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, w ramach jednej ze ścieżek programu Młodzi dla Misji. Naszym pragnieniem jest stworzenie grup Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego- PDRW, czyli zgromadzenie młodzieży chcącej pomagać innym na terenie swojej szkoły, parafii oraz w obrębie całego świata. Program ten przygotowuje również do wyjazdu na misje jako wolontariusz dla wszystkich chętnych. Zanim jednak młodzi podejmą się wolontariatu muszą sami uformować się, by poznać Chrystusa i głęboko Mu uwierzyć.
Nasze trzy fundamentalne hasła, na których chcemy budować to: FORMACJA, WSPÓŁPRACA i MISJE. Na tej podstawie chcemy uformować dobrego człowieka i chrześcijanina, osobę umiejącą współpracować z innymi i dobrego misjonarza zaangażowanego w dzieło misyjne całego Kościoła.
Na bazie tych trzech towarzyszących nam haseł każde spotkanie składa się z trzech części: CHCĘ POZNAĆ I UWIERZYĆ, CHCĘ WSPÓŁPRACOWAĆ, CHCĘ GŁOSIĆ. Pod tymi wyrażeniami ukrywa się: 1. czas formacji, poznawania nowych rzeczy, dowiadywania się czegoś nowego, zdobywania wiedzy i umiejętności; 2. praktyczna pomoc na terenie szkoły lub parafii, przygotowanie do takich działań oraz 3. konkretne działanie na rzecz misji i misjonarzy.

Szczegóły na stronie www.pdrw.missio.org.pl