podrecznik klasa VIII

Katecheci, którzy w ubiegłym roku szkolnym korzystali z podręczników diecezjalnych dla klasy VII szkoły podstawowej, mogą od września 2018 roku wprowadzić podręcznik diecezjalny dla klasy VIII, pt.: „Codzienność uczniów Jezusa – Zbawiciela” nr WK/7-8/2018/8/E (red. Maria Baron, ks. Marcin Ogiolda).
Podręcznik podzielony jest na 2 części. Pierwsza część dostępna będzie w księgarniach w pierwszym tygodniu września br. Równocześnie od początku września 10 pierwszych katechez będzie można pobrać w wersji Pdf ze strony Wydziału Katechetycznego. Drugą część podręcznika będzie można nabyć w księgarniach w grudniu 2018 r.

otk opole otk plakat 2019

Organizatorem tegorocznej XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej jest diecezja opolska. Temat olimpiady: "Święty Jacek - wzór ewangelizacji". Już teraz zachęcamy wszystkich Katechetów do rozpowszechnianie tego pieknego wydarzenia a w nowym roku szkolnym prosimy o zachęcenie uczniów do uczestniczenia w tym konkursie.

Poniżej terminarz olimpiady:

I etap (szkolny) 15.11.2018
II etap (diecezjalny) 27.02.2019
III etap (ogólnopolski) 28-30.03.2019

Zachęcamy do udostępniania oficjalnego profilu olimpiady na facebooku: www.facebook.com/otkopole2019

Już pod koniec sierpnia będzie uzupełniona strona www.otk.pl gdzie będą zamieszczane wszystkie informacje związane z konkursem.

OKWB 2019

Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”. Zakresem merytorycznym bieżącej edycji są Księga Wyjścia i List do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Ufamy, że czytanie tych fragmentów Słowa Bożego pogłębi w uczestnikach konkursu świadomość i wartość sakramentu bierzmowania  i będzie budzić pragnienie życia w mocy Ducha Świętego.
Materiałem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem - Edycja Świętego Pawła, 2011 (wersję pdf organizator udostępnia katechecie po zgłoszeniu szkoły).
Poszczególne etapy odbędą się w następujących terminach: szkolny (13 marca 2019 r.), diecezjalny (25 kwietnia 2019 r.) oraz finał ogólnopolski (10-11 czerwca 2019 r.).

dzien katechety 2018W imieniu biskupa opolskiego Andrzeja Czai serdecznie zapraszamy wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników oświaty, Katechetów świeckich, Siostry zakonne oraz Księży katechizujących, do uczestnictwa w Dniu Katechety i Nauczyciela, który odbędzie się w sobotę, 8 września 2018 roku, w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu przy ul. Drzymały 1A.

Gościem specjalnym tegorocznej konferencji będzie Lena Bröder, Miss Niemiec 2016, która jest nauczycielką religii.

W tym roku szczególnie Duszpasterstwo nauczycieli naszej diecezji zaprasza wszystkich Nauczycieli, pracowników oświaty na wspólne rozpoczęcie roku szkolnego, będzie to zarazem inauguracja roku szkolno-katechetycznego połączona z konferencją przedmiotowo-metodyczną. Na zakończenie spotkania będą wystawiane zaświadczenia. Niech nikogo z nas nie zabraknie na tym wydarzeniu.

Spotkanie rozpoczynamy Eucharystią o godz. 10.00. O godz. 12.00 wykład: "Piękno we mnie - z wiarą do sukcesu". O godz. 13.00 ogłoszenia Wydziału Katechetycznego. Dokładny program na plakacie.

konferencja episkopatu polski

W Janowie Podlaskim podczas 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zatwierdzili nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.
Przyjęty dokument posłuży do opracowania szczegółowych programów nauczania religii w szkole.

Nowa podstawa programowa katechezy nawiązuje do podstawy programowej ogólnej, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w związku z ubiegłorocznymi zmianami systemu oświaty w Polsce. – Zatwierdzona podstawa jest treściowo skorelowana z tym, co proponuje dzisiaj polska szkoła – podkreśla przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk.