Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

gala 9 06 2022 5

W piątek 2 czerwca 2023 roku w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Kard. Kominka 1A w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu w roku szkolnym 2022/2023.
W tegorocznej gali udział wzięło ponad 100 uczniów wraz z opiekunami i rodzicami oraz zaproszeni goście, m.in.: przewodniczący Wydziału Katechetycznego ks. bp Rudolf Pierskała, Opolski Wicekurator Oświaty – p. Artur Zapała oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola – p. Beata Kowal.
Gościem specjalnym gali był Szymon Bich – uczeń V LO w Opolu i Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, który uświetnił galę wręczenia nagród grą na saksofonie. Swoje wiersze recytowali również zwycięzcy konkursu recytatorskiego: Barbara Miczka, Nadia Piwowarczyk i Nadia Gromuł
Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jerzy Kostorz wraz z księdzem biskupem, wicekuratorem oświaty, przedstawicielem Wydziału Oświaty wręczyli nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów, kierując do nich gratulacje i podziękowania.

zaproszenie gala 2022 nowe

Pragniemy poinformować, że uroczysta gala rozdania nagród laureatom diecezjalnych konkursów przeprowadzonych w roku szkolnym 2022/23 odbędzie się w piątek 2 czerwca 2023 roku o godz. 11.00 w Muzeum Diecezjalnym w Opolu (ul. Kardynała Bolesława Kominka 1A).
Serdecznie zapraszamy tegorocznych laureatów wraz z opiekunami na galę w celu odebrania dyplomów, nagród i podziękowań.

- Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej Żak 2023, „Wierzę w Kościół Chrystusowy”
- Olimpiada Teologii Katolickiej – Pelplin 2023, "Bóg jest Miłością objawioną w Słowie"
- Diecezjalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej i Metafizycznej, "Skarb słowa"
- Diecezjalny Konkurs Artystyczny – Opole 2023, "Kościół w służbie pokoju"

Zaproszenie na galę podsumowującą konkursy w formie dokumentu - pdf icon

 

zaproszenie gala 2022 nowe

Biskup Piotr Turzyński, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, zaprasza nauczycieli i wychowawców na 86. Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która, jak każdego roku, odbędzie się w dniach 1-2 lipca.

Pielgrzymką będziemy chcieli wspólnie podziękować Pani Jasnogórskiej za miniony rok, prosząc jednocześnie o konieczne łaski dla nauczycieli w ich dalszej pracy.

Pragniemy zaprosić Katechetów i Nauczycieli na dwie pielgrzymki: do Skandynawii (Dnia, Szwecja, Norwegia, klify i fiordy) w lipcu 2023 r. z Biskupem Opolskim Andrzejem Czają oraz na pielgrzymkę do Ziemi Świętej na feriach 2024 r. Poniżej zamieszczamy szczegółowe programy pielgrzymek.

Na pielgrzymkę do Skandynawii nie ma już miejsc wolnych. Zamieszczamy jedynie program oraz informacje organizacyjne.

Jeśli chodzi o pielgrzymkę na feriach do Ziemi Świętej, to mamy już zapisanych 120 Osób. Są jeszcze wolne miejsca ponieważ został wyczarterowany samolot, który będzie tylko dla pielgrzymów.


PIELGRZYMKA KATECHETÓW I NAUCZYCIELI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ, 20-27.01.2024

Program

1 DZIEŃ: Zbiórka w Opolu. Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki. Przejazd na lotnisko w Krakowie. Odprawa, wylot do Tel Avivu, przylot i transfer do Betlejem. Kolacja i nocleg.

2 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Ain Karem, gdzie znajdują się dwa sanktuaria: kościół nawiedzenia św. Elżbiety i kościół narodzin Jana Chrzciciela. Przejazd do Bazyliki Narodzenie Pańskiego. Przejście do sanktuarium Matki Boskiej Karmiącej - Grota Mleczna. Przejazd na Pole Pasterzy. Zakupy dewocjonaliów w jednym ze sklepów chrześcijańskich. Obiadokolacja i nocleg.

3 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd na Górę Oliwną: sanktuarium Pater Noster (Ojcze nasz), przejście drogą niedzieli palmowej do kościoła Dominus Flevit z widokiem na Starą Jerozolimę. Przejście do Bazyliki Narodów z ogrodami Getsemani i starymi drzewami oliwnymi z czasów Pana Jezusa. Wizyta w kościele grobu NMP, którym opiekują się chrześcijanie z Grecji i Armenii. Przejazd na Górę Syjon do Bazyliki Zaśnięcia NMP, spacer do wieczernika i grobu Króla Dawida. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd w kierunku morza Śródziemnego do Cezarei Nadmorskiej gdzie zobaczymy ruiny starożytnych akweduktów i miasta. Przejazd do Hajfy, nawiedzenie kościoła Stella Maris na Górze Karmel, gdzie znajduje się klasztor Karmelitów opiekujących się grotą proroka Eliasza. Zwiedzanie miasta Hajfa (city tour). Przejazd do Nazaretu, nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania z domem rodzinnym NMP i św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej – sanktuarium pierwszego cudu Pana Jezusa. Możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 DZIEŃ: Śniadanie. Wizyta w sanktuarium na Górze Ośmiu Błogosławieństw, przejazd do miejsca rozmnożenia chleba i ryb, zwanym przez lokalnych chrześcijan Tabgha. Spacer do kościoła prymatu św. Piotra nad Jeziorem Tyberiadzkim. Przejazd do Kafarnaum, gdzie znajduje się dom św. Piotra oraz ruiny starożytnego miasta. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim, czas wolny na obiad w jednej z chrześcijańskich restauracji. Przejazd nad rzekę Jordan do miejsca gdzie chrześcijanie z całego świata odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Wizyta w sanktuarium Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. Przejazd do
hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd w kierunku pustyni Judzkiej do Betanii, nawiedzenie sanktuarium domu Marii, Marty i Łazarza. Przejazd do Jerycha pod Górę Kuszenia oraz modlitwa przy Sykomorze Zacheusza. Przejazd nad Morze Martwe i czas wolny na relaksującą kąpiel. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Starego Miasta w Jerozolimie, wejście przez bramę św. Szczepana do kościoła św. Anny, Sadzawka Betesda, Przejście przez Stare Miasto do warowni Marka Antoniusza gdzie znajdują się dwie pierwsze stacje Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przejście Via Dolorosa do Bazyliki Męki Pańskiej. Wejście na Golgotę. Zakończenie Drogi Krzyżowej przy Grobie Pańskim. Zwiedzanie Bazyliki. Czas wolny na zakupy na targu jerozolimskim. Spacer przez dzielnicę żydowską i ormiańską pod Ścianę Płaczu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg w Betlejem.

8 DZIEŃ: Śniadanie. Transfer na lotnisko w Tel Aviv, przelot do Krakowa. Przejazd do Opola i zakończenie pielgrzymki.

Świadczenia:

  • bilet lotniczy,
  • bagaż 20kg,
  • transport autobusem w Ziemi św.,
  • 7 noclegów – hotel 3*** w pok. 2 osobowych,
  • 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
  • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu,
  • rejs po Jeziorze Galilejskim.

Termin:

20 - 27.01.2024

Cena:

4.000 zł /os. (zaliczka 500 zł)

Dodatkowo płatne na miejscu:

  • Bilety wstępów, napiwki i przewodnicy lokalni 200 USD.

Zapisy:

Mamy już nazbierane 2 grupy (120 Osób zapisanych), rozpoczynamy zapisy na trzecią grupę. Zapisy przez wypełnienie Formularza rejestracyjnego - prosimy o dokładne wypełnienie formularza

Biuro Podróży:

Santiago Tours, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1, 43-100 Tychy

ING Bank Śląski
07 1050 1214 1000 0090 7427 8590

Program:

Pobierz dokładny program pdf icon


DIECEZJALNA PIELGRZYMKA KATECHETÓW I NAUCZYCIELI Z BISKUPEM OPOLSKIM ANDRZEJEM CZAJĄ DO SKANDYNAWII, 12 – 20.07.2023

Program

DZIEŃ 1: 12.07.2023 (środa):
Zbiórka w Opolu o godz. 19:00, Msza Św. i wyjazd z Opola o godz. 20:00. Przejazd przez Niemcy

DZIEŃ 2: 13.07.2023 (czwartek):
Ok. godz. 5:00 rano przyjazd do Rostock w Niemczech, zaokrętowanie i od godz. 6:00 do 8:00 rejs szybkim promem do Gedser w Danii (możliwość zakupu śniadania w restauracji na promie). Przyjazd do stolicy – Kopenhagi: Msza w kościele św. Anny (Polska Misja Katolicka) i po Mszy przejazd przez Kopenhagę, postój w okolicach Ogrodów Tivoli - Plac Ratuszowy, Christiansborg, Katedra, spacer po centrum, port Nyhavn, Pałac Królewski Amalienborg, fontanna bogini Gefion, Mała Syrenka. Obiad w restauracji – bogaty bufet. Przejazd autokarem do Szwecji – rejs Helsingor (DK) - Helsinborg (SE). Wieczorem zakwaterowanie i nocleg w hotelu w okolicach Goteborga (1).

DZIEŃ 3: 14.07.2023 (piątek):
Po śniadaniu przejazd do Goteborga – Msza Św. w kościele Chrystusa Króla Göteborg (Polska Misja Katolicka) i po Mszy przejazd przez miasto, dzielnica Haga z ulicą Nygata, na której w najlepszym stanie zachowała się zabytkowa drewniana zabudowa. Dalszy przejazd do Norwegii, przyjazd i zwiedzanie stolicy - Oslo: spacer po Parku Vigelanda, Opera, Parlament, Teatr Narodowy, Ratusz, Zamek Królewski (obiekty zwiedzamy z zewnątrz). Obiadokolacja w restauracji i nocleg w hotelu w pobliżu Oslo (2).

DZIEŃ 4: 15.07.2023 (sobota):
Po śniadaniu Msza Św. w Parafii Katedralnej, Św. Olafa w Oslo i po Mszy przejazd ok. 300km widokową trasą przez Norwegię. Popołudniu rejs z Flam do Gudvangen fiordem Nærøyfjorden, który jest odgałęzieniem najdłuższego fiordu Norwegii - Sognefjordu. Nærøyfjorden to prawdziwy cud natury leżący w samym centrum Norwegii uważany przez niektórych za najpiękniejszy fiord. Jest również na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Voss lub Myrdal. Po drodze postój i podziwianie wodospadu Tvindefossen (3).

DZIEŃ 5: 16.07.2023 (niedziela):
Śniadanie w hotelu. Przejazd przez rejon Folgefonna National Park, dolinę Ody wraz z wodospadem Latefossen. Zatrzymamy się na 2 godzinny trekking wokół jeziora Bondhusdalen u podnóża lodowca Folgefonna. Przejazd 130 km (ok. 3 godz.) do Bergen i wieczorem Msza Św. w kościele św. Pawła (St. Paul) w Bergen. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w okolicy Bergen (4).

DZIEŃ 6: 17.07.2023 (poniedziałek):
Po śniadaniu przejazd do centrum Bergen – Msza Św. w kościele św. Pawła (St. Paul) w Bergen i po Mszy zwiedzanie miasta nazywanego bramą do fiordów, jednego z najpiękniejszych, drugiego co do wielkości miasta w kraju i największego portu rybackiego w Norwegii: stary port Bryggen – hanzeatyckie nabrzeże z charakterystyczną dla starej Norwegii drewnianą zabudową, Katedra, Starówka wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynny targ ryb, owoców i kwiatów. Popołudniu przejazd ok. 200 km (6 godzin) do Stavanger. Wieczorny krótki spacer po mieście: kosmopolityczne centrum Stavanger, urzekająca starówka z białymi drewnianymi domkami z małymi ogródkami pełnymi kwiatów i brukowanymi uliczkami wspinającymi się po pagórkach. Obiadokolacja i nocleg w Stavanger (5).

DZIEŃ 7: 18.07.2023 (wtorek):
Po śniadaniu Msza Św. w kościele parafialnym kościoła rzymskokatolickiego św. Svithuna w Stavanger i przejazd na 4-5 godzinny trekking w jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc na świecie – Preikestolen. Klif zwany Pulpit Rock jest położony 604 metry nad Lysefjordem, a rocznie odwiedza go prawie 300.000 ludzi z całego świata. Obiadokolacja w restauracji i przejazd na nocleg (230 km – ok. 5 godz. ) do Kristiansand na nocleg (6).

DZIEŃ 8: 19.07.2023 (środa):
Bardzo wczesne śniadanie (lub śniadanie na wynos) i przejazd do portu na zaokrętowanie o godz. 6.30, wypłynięcie o godz. 7:00 i rejs z Kristiansand w Norwegii do Hirtshals w Danii. Przypłynięcie ok. godz. 10:00 i przejazd do Niemiec do Hamburga. Msza Św. w kościele Hl. Kreuz-Kirche w Hamburgu (Polska Misja Katolicka) i po Mszy obiadokolacja w restauracji. Następnie przejdziemy pod Filharmonię nad Łabą, wejdziemy na taras widokowy filharmonii, który sam w sobie jest przepięknym miejscem, a dodatkowo będziemy mogli podziwiać piękną panoramę Hamburga. Spacer po centrum: Dzielnica Szpichlerzy, Dzielnica Hafencity, Kościół Główny św. Michała. Spacer zakończymy na płycie Starego Rynku pod Ratuszem Miejskim. Dalsza podróż do Polski.

DZIEŃ 9: 20.07.2023 (czwartek):
Przyjazd i zakończenie pielgrzymki we wczesnych godzinach porannych (ok. 5:00).

Świadczenia:

• Przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek;
• Rejs promem Rostock (Niemcy) – Gedser (Dania)
• Rejs promem Helsingor (Dania) – Helsinborg (Szwecja)
• Rejs promem Kristiansand (Norwegia) – Hirtshals (Dania)
• Pilot w trakcie Pielgrzymki
• 6 noclegów w hotelach***/**** (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami)
1 w okolicach Goteborga, 2 w pobliżu Oslo, 3 w okolicach Voss, 4 w okolicy Bergen, 5 w Stavanger, 6 w Kristiansand
• 6 x śniadanie w formie bufetu w hotelach
• 7 x obiadokolacja
• podatek VAT, składka na TFG,TFP.

Termin:

12 – 20.07.2023

Cena:

5520 zł

Cena nie obejmuje:

• 100 euro/os (zbierane w autokarze) - bilety wstępów, taxy, przewodnicy miejscowi, słuchawk.

Zapisy:

Więcej informacji o wolnych miejscach - prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Terminarz:

• po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego przyjdzie wiadomość mailowa, wtedy prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 1.000 zł na konto Biura Podróży Tempo
Konto bankowe: PKO BP S.A. 1 O/Opole
konto PLN: 62 1020 3668 0000 5202 0358 4943
tytuł: imię + nazwisko + pielgrzymka do Skandynawii 12 – 21.07.2023
Do 30 czerwca br. wpłata II raty w wysokości 4520 zł

Biuro Podróży:

Biuro Podróży Tempo, ul. Kossaka 4b, 46-300 Olesno

PKO BP S.A. 1 O/Opole
62 1020 3668 0000 5202 0358 4943

Program:

Pobierz dokładny program pdf icon

Konferencja synod 2 semestr 2022Serdecznie zapraszamy wszystkich Katechetów świeckich i duchownych do udziału w konferencjach przedmiotowo-metodycznych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2022/23. W trakcie konferencji swoje słowo skieruje do nas Opolski Kurator Oświaty - p. Michał Siek, który przedstawi swoje spostrzeżenia na temat organizacji nauczania religii w szkole.

Tematem konferencji będą aktualne problemy i wyzwania dotyczące katechezy w szkole - dlatego już teraz zapraszamy wszystkich Katechetów do podzielenia się podczas spotkania swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Terminy konferencji:

19.04.2023 | środa | Opole | ul. Drzymały 1a | aula dolna (za kościołem) | godz. 16.00.
20.04.2023 | czwartek | Kędzierzyn - Koźle | parafia św. Eugeniusza de Mazenod | ul. Ligonia 22 | (Ojcowie Oblaci) | godz. 16.00.

Katecheci uczący w szkołach ponadpodstawowych naszej diecezji, którzy uczestniczyli w spotkaniu 10.03.2023 r. nie muszą już uczestniczyć w konferencji przedmiotowo-metodycznej w II semestrze.