wycieczka krasiejow ukraina

W dniach 3-5 lipca w Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbędą się rekolekcje wakacyjne dla katechetów. Osoby, które chciałyby się jeszcze na nie zapisać mogą to uczynić do poniedziałku (1 lipca) do godz. 18.00 poprzez bezpośredni kontakt z ks. dyrektorem Jerzym Kostorzem (tel.: 664 477 422).

wycieczka krasiejow ukraina

Biskup Opolski z wiernymi przez cztery dni pielgrzymował Jakubowym szlakiem z Raciborza na Góre Św. Anny. Biskup Andrzej Czaja zaprosił wiernych do udziału w Camino przez diecezję pod hasłem: "Z Biskupem synodalnie. W W piątek, 21 czerwca o godzinie 14.00, biskup Andrzej Czaja rozpoczął przejście odcinka Camino (Drogi św. Jakuba) z Raciborza do Łubowic, modląc się i kierując do zgromadzonych wiernych słowo w kościele p.w. św. Jakuba w Raciborzu, natoiast w poniedziałek 24 czerwca 2024 r. pielgrzymi przeszli z Ujazdu na Górę św. Anny, gdzie Mszą św. w sanktuarium zakończyło się tegoroczne pielgrzymowanie.

Biskup opolski Andrzej Czaja przypomniał przesłanie tej drogi: „Z biskupem synodalnie. W drodze ku odnowie diecezji”. A także wiodące tematy kolejnych pątniczych dni: „W drogę z nami wyrusz Panie”, „Zawsze z Tobą Jezu (o wspólnocie i komunii z Bogiem i z ludźmi), „Współuczestnictwo w życiu Kościoła” oraz – w poniedziałek – zaangażowane misyjne pod hasłem „Bądźmy ludźmi wielkanocnymi”.

Fotorelacja z camino - link.

gala 9 06 2022 5

W czwartek, 6 czerwca 2024 roku w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Opolskiej w roku szkolnym 2023/2024.
Na galę przybyło blisko stu uczniów – laureatów tegorocznych konkursów – wraz z nauczycielami, którzy do tych konkursów ich przygotowali. Obecni byli również rodzice nagrodzonych uczniów oraz zaproszeni goście, m.in.: ks. bp Rudolf Pierskała – przewodniczący Wydziału Katechetycznego, Opolski Wicekurator Oświaty – p. Marek Leśniak, Dyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu – p. Bronisława Ogonowski, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – p. Bartosz Medyk oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola – p. Beata Kowal.
Galę uświetnił swoim występem gość specjalny gali – Jakub Rippel – uczeń II klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrzeniu Wielkim oraz klasy perkusji Jazz Centrum z Opola. Młody perkusista wykonał m.in. All Star Smash Mouth, Imagine Johna Lennona czy Sopia Alvaro Solera.

wycieczka krasiejow ukrainaZ żalem zawiadamiamy, że 1 czerwca 2024 r. odeszły do Pana śp. S. M. Carissima i jej współsiostra s. M. Reginalda, Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej z placówki zakonnej w Chróścicach.
S. M. Carissima – Kornelia Baron była wieloletnią katechetką, ostatnio uczyła religii w szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Chróścicach. Spotykaliśmy się z Nią również m.in. podczas konkursów, do których przygotowywała swoich uczniów.
S. M. Reginaldą od wielu lat pełniła posługę zakrystianki w Parafii pw. św. Jadwigi w Chróścicach: dbała o wystrój kościoła, o kwiaty, przygotowywała parafialne uroczystości.
Msza św. pogrzebowa sióstr Carrissimy i Reginaldy odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, o godz. 11.00 w Leśnicy. Pół godziny przed pogrzebem odmawiany będzie różaniec za zmarłe.
Pogrążonym w bólu Bliskim składamy wyrazy współczucia i żalu. Polecajmy śp. S. M. Carissimę i s. M. Reginaldę Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.” (J, 11, 25-26)

Camino z Biskupem 2022

Ks. Biskup Andrzej Czaja bardzo serdecznie zaprasza wszystkich wiernych, Rodziny, Wspólnoty, Kapłanów, Siostry zakonne, Braci zakonnych i każdego, kto tylko w tych dniach ma możliwość do wyruszenia wraz z Nim na pielgrzymi szlak.
Biskup Opolski przechodził będzie przez wioski i miasta naszej diecezji idąc szlakiem Jakubowym z Raciborza na Górę św. Anny. Na camino z Biskupem nie trzeba się zapisywać, wystarczy przybyć do wyznaczonego miejsca w zaplanowanym czasie. W czasie tej drogi można towarzyszyć Ks. Biskupowi, przez uczestniczenie w jakimś dniu czy też etapie tej drogi. Istnieje również możliwość indywidualnego zorganizowania sobie noclegu na trasie. Więcej informacji na stronie raciborskiej drogi św. Jakuba https://camino.net.pl/droga-w-polsce/droga-raciborska/
Podczas wspólnego pielgrzymowania Biskup Opolski będzie zatrzymywał się na modlitwie Liturgią Godzin w kościołach znajdujących się na pątniczym szlaku. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia.
Podczas tej pielgrzymiej wędrówki niech nie zabraknie naszej obecności na spotkaniu z Pasterzem Diecezji Opolskiej.