Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

 

 

 

 

gala 9 06 2022 5

W piątek 15 lipca 2022 zakończyła się Jubileuszowa Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli do Słowenii pod przewodnictwem ks. Biskupa Andrzeja Czai. Uczestnicy pielgrzymki odkrywali piękno Słowenii czy też Austrii zwiedzając nie tylko zabytkowe miejscowości, ale również zachwycali się pięknem przyrody.

Poniżej świadectwo jednej z Uczestniczek pielgrzymki.

gala 9 06 2022 5

W piątek 24.06.2022 r. na placu katedralnym w Opolu odbył się koncert charytatywny na rzecz opolskiej katedry. Wystąpił podczas niego zespół Frele i Golec uOrkiestra. Spotkanie poprowadzili: Donat Przybylski – dziennikarz i konferansjer oraz Elżbieta Romanowska - głogowianka, znana prezenterka i aktorka, która zagrała m. in. w taki serialach jak: „Samo życie”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”, „M jak miłość”.
Licznie zgromadzą publiczność przywitał zespół Frele - żeńskie trio wokalne założone w lutym 2017 roku przez trzy wokalistki: Magdalenę Janoszkę, Martę Skibę i Marcelinę Bednarską.
Na scenie nie mogło zabraknąć przedstawicieli organizatorów. „Spotykamy się na koncercie w czasie, kiedy nasza diecezja obchodzi jubileuszu 50-lecia ustanowienia” - powiedział ks. biskup Rudolf Pierskała, a za wszelkie wsparcie modlitewne jak również konkretny wkład finansowy w remont Opolskiej Katedry podziękowali ks. Proboszcz Waldemar Klinger oraz wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

gala 9 06 2022 5

W sobotę 18 czerwca 2022 roku pod hasłem „Katecheza wczoraj, dziś i jutro” odbyła się w Opolu konferencja katechetyczna z okazji złotego jubileuszu Diecezji Opolskiej.

Eucharystii, która rozpoczęła spotkanie, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

To święto katechezy w naszej diecezji, było również okazją do przywołania w pamięci śp. bp. Antoniego Adamiuka oraz bp. Gerarda Kusza i ks. Radosława Chałupniaka. Sylwetki tych Osób jak również ich zasługi dla katechezy w czasie konferencji przedstawili ks. prof. Jan Kopiec, biskup gliwicki, i prof. Anna Zellma z UMW w Olsztynie.

Wykład pod tytułem „Katecheza nadziei na jutro” wygłosił kardynał Kazimierz Nycz, który podjął się refleksji dotyczącej powrotu lekcji religii do szkół, jak również przyszłości katechezy. Ks. prof. Jan Kochel, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, zaprezentował oficjalnie "Leksykon Katechetyczny” - pomysłodawcą leksykonu był zmarły w 2020 r. ks. prof. Radosław Chałupniak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Po konferencji, teatr studencki przy Duszpasterstwie Akademickim „Resurrexit” uświetnił całość spektaklem "Przystanek Codzienność". Zakończeniem wydarzenia była agapa.

 

gala 9 06 2022 5

W czwartek 9 czerwca 2022 roku w auli seminaryjnej przy ul. Drzymały w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu w roku szkolnym 2021/2022. Dwa lata temu gala ze względu na pandemię nie mogła się odbyć, w ubiegłym roku z uwagi na obostrzenia sanitarne była skromna i mogliśmy zaprosić jedynie laureatów najwyższych miejsc. W tegorocznej gali udział wzięło blisko 120 uczniów wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście, m.in.: przewodniczący Wydziału Katechetycznego ks. bp Rudolf Pierskała, Opolski Kurator Oświaty Michał Siek, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Monika Jurek oraz naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Opola Aleksander Iszczuk.
Gościem specjalnym gali był duet sióstr: Zuzanna i Julia Leśniewskie z Przysieczy – mistrzyni i wicemistrzyni w Akrobatyce Powietrznej na mistrzostwach w Dubaju, stypendystki Marszałka Województwa Opolskiego. Podczas gali mogliśmy podziwiać utalentowane akrobatki w dyscyplinach pole sport (drążek), aerial hoop (koło) oraz aerial straps (szarfy).

konferencja 06 2022 wersja niebieska

Serdecznie zapraszamy na konferencję katechetyczną z okazji Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej  pt.: "Katecheza wczoraj, dziś i jutro", która odbędzie się w sobotę 18.06.2022 roku w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu. Dokładny program tego wydarzenia znajduje się na plakacie. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia.

W tym dniu odbędzie się również ogólnopolska prezentacja "Leksykonu Katechetycznego". Leksykon został opracowany przez liczne grono badaczy i praktyków skupionych wokół Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Instytutu Nauk Teologicznych UO. Zawiera 224 hasła przedmiotowe oraz 40 tzw. haseł odsyłaczowych.  Ponad 126 autorów  haseł. Obszerny, bo liczący ponad 800 stron leksykon jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Nie tylko przedstawia aktualny stan i kierunki rozwoju katechetyki, ale także wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom XXI w.