Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

wycieczka krasiejow ukraina

W dniach 12-19 czerwca 2024 r. miała miejsce diecezjalna pielgrzymka rodziny szkół Jana Pawła II do Włoch. Pielgrzymowaliśmy śladami św. Jana Pawła II po ziemi włoskiej od Loreto przez Manopelo, Monte San Angelo, San Giovanni Rotondo, Neapol aż do Rzymu, Casci i Wenecji. Modliliśmy się u grobów świętych: Jana Pawła II, o. Pio, św. Rity.

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą św. w opolskiej parafii Ojców Oblatów pod wezwaniem św. Jana Pawła II w dniu12 czerwca. Pierwszym przystankiem na ziemi włoskiej było Loreto, gdzie nawiedziliśmy sanktuarium Domku Nazaretańskiego oraz Cmentarz Żołnierzy Polskich. W kolejnym dniu naszego pielgrzymowania po Włoszech modliliśmy się w Manopello, sanktuarium Volto Santo – Najświętszego Oblicza, gdzie znajdują się relikwie chusty grobowej Chrystusa. Następnie udaliśmy się na Monte San Angelo na Półwyspie Gargano. Tam w grocie Michała Archanioła uczestniczyliśmy we Mszy św. Wieczorem podczas degustacji mieliśmy okazję skosztować regionalnych specjałów kuchni włoskiej.

W sobotę 15 czerwca nasze pielgrzymowanie po ziemi włoskiej kontynuowaliśmy u św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Zwiedziliśmy muzeum Świętego wraz z krzyżem, pod którym otrzymał stygmaty oraz bazylikę, gdzie modliliśmy się u grobu świętego o. Pio.
Po południu dotarliśmy do Neapolu, miasta położonego u podnóża Wezuwiusza. Tu nawiedziliśmy m.in. katedrę św. Januarego, patrona Neapolu. Swoje kroki skierowaliśmy także do grobu ks. Dolindo Ruotoldo znanego m.in. z aktu zawierzenia "Jezu, Ty się tym zajmij".

Centralnym dniem naszego pielgrzymowania był niedzielny udział w modlitwie Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem i pielgrzymami z różnych stron świata na placu św. Piotra w Watykanie, po której Papież pozdrowił naszą pielgrzymkę. Po audiencji zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra, gdzie modliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II i grobie papieża Benedykta XVI. Następnie spacerowaliśmy po Rzymie podziwiając najsłynniejsze zabytki wiecznego miasta, m.in. Forum Romanum, Pizza Navona, Panteon, Zamek Anioła, Hiszpańskiego Schody czy Fontannę di Trevi.

W poniedziałek 17 czerwca pielgrzymowaliśmy do sanktuarium św. Rity w Casci, patronki spraw trudnych i beznadziejnych. W bazylice dolnej sprawowaliśmy Eucharystię, następnie nawiedziliśmy bazylikę wzniesioną przy klasztorze sióstr augustianek, w którym żyła i zmarła św. Rita. Tam modliliśmy się przy jej grobie. Dzień zakończyliśmy odpoczynkiem nad Adriatykiem w Rimini.

Ostatni dzień naszej pielgrzymki do Włoch to wizyta w Wenecji, do której docieramy drogą morską rejsem Laguną Wenecką. Następnie zwiedziliśmy Plac św. Marka, bazylikę św. Marka, zobaczyliśmy Pałac Dodżów, Most Westchnień, Canal Grande. Podziwialiśmy mieniące się w słońcu weneckie kanały, po których kursują gondole i wodne taksówki.

Centralnym punktem każdego dnia naszego pielgrzymowania była wspólna Msza św. sprawowana w tych świętych miejscach.
Przez Austrię i Czechy wróciliśmy szczęśliwie do Opola. Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za czas wspólnego pielgrzymowania. 

W tym miejscu chcemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia:
Biuro Podróży Tempo z Olesna
Pilotka Maria Karbowska
Kierowcy: Jerzy i Krzysztof
Szkolni Koordynatorzy: Natalia, Urszula i Anna
Opiekun duchowy naszej pielgrzymki: Ks. Tomasz
Nade wszystko podziękowania dla każdego uczestnika pielgrzymki. Wszystkim za wszystko z serca płynące Bóg zapłać!
Ad maiorem Dei gloriam