Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

konkurs artystyczny 2021W związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Jubileuszem Roku 2025, który oficjalnie zainauguruje otwierając Drzwi Święte w bazylice watykańskiej 24 grudnia 2024 r., tematyka Diecezjalnego Konkursu Artystycznego Opole 2025 będzie osnuta wokół hasła Roku Jubileuszowego. Myśl przewodnią Jubileuszu papież Franciszek zawarł w haśle: „Pielgrzymi nadziei”. W ten sposób przypomina wyznawcom Chrystusa kim są i apeluje, by w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata stawali się coraz bardziej ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję wśród innych. Chodzi o tę nadzieję, o której naucza św. Paweł w Liście do Rzymian, że „zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (5,5). W nawiązaniu do przytoczonych słów tegoroczny Konkurs odbędzie się pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”.

Wskazówki dla uczestników konkursu

Jednym z charakterystycznych rysów Roku Jubileuszowego jest pielgrzymka, z którą wiąże się odpust zupełny. Pielgrzymując do wyznaczonych przez papieża rzymskich bazylik lub kościołów wskazanych przez biskupów w diecezji, możemy uzyskać odpust zupełny polegający na darowaniu przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, które zgładzone już zostały co do winy (por. KKK, nr 1471). Z pielgrzymowaniem wiąże się również symboliczne przejście przez Drzwi Święte, które otwierane są wyłącznie na czas Jubileuszu. Patrząc na znaczenie Drzwi Świętych przez pryzmat Pisma św., wiążemy ich symbolikę z Jezusem, który jest „bramą” dla owiec. „Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko” (J 10, 7-9). Jezus mówi o sobie jako o bramie-drzwiach, a zatem jubileuszowe Drzwi Święte dają sposobność przejścia dla tych, którzy chcą za Nim podążać, znajdując w Nim odkupienie od grzechów i zbawienie.
Przykładowe zagadnienia dla nauczycieli/opiekunów pomocne pod kątem ukierunkowania uczniów wykonujących pracę artystyczną:
- Papież ogłasza Rok Jubileuszowy
- Przejście przez Drzwi Święte znakiem wiary w Boga
- Pielgrzymuję do kościoła w Roku Jubileuszowym
- Wierzę w Pana Jezusa, dlatego mam nadzieję
- Jestem znakiem nadziei w szkole, Kościele, domu rodzinnym.

Uwaga!
Prosimy o uważne przeczytanie regulaminu, ponieważ uległy zmianie kategorie adresatów konkursu. Od tego roku szkolnego w konkursie uczestniczyć mogą dzieci przedszkolne.

warsztatREGULAMIN KONKURSU

Organizator

Organizatorem Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2025 jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu pod patronatem Kuratorium Oświaty w Opolu.

Temat konkursu

„Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”

Cele konkursu

• popularyzowanie wśród uczniów zagadnień związanych z Rokiem Jubileuszowym oraz chrześcijańską cnotą nadziei,
• inspirowanie dzieci i młodzieży do pogłębienia wiedzy na temat Roku Jubileuszowego 2025,
• ukazywanie pozytywnych wzorców postępowania,
• inspirowanie uczniów do twórczej aktywności manualnej, plastycznej i artystycznej,
• rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży,
• umożliwienie uczestnikom konkursu zaprezentowania umiejętności plastycznych i artystycznych.

Kategoria adresatów

• dzieci przedszkolne
• uczniowie szkół podstawowych kl. I-III,
• uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI,
• uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII,
• uczniowie szkół ponadpodstawowych,
• uczniowie szkół specjalnych.

 Kategorie prac konkursowych – format prac

• dzieci przedszkolne, klasy I-IV SP, klasy V-VIII SP, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły specjalne – PRACA PLASTYCZNA (techniki malarskie, rysunek, grafika, szkic, technika mozaikowa i inne, za wyjątkiem prac przestrzennych)
• obowiązujący format pracy – A3

Nagrody

• dyplomy i wyróżnienia,
• nagrody rzeczowe,
• nagrody książkowe.

formularzKonkurs odbywa się w dwóch etapach:

1. Etap szkolny

Udział uczniów w Diecezjalnym Konkursie Artystycznym – Opole 2025 NIE WYMAGA wcześniejszego zgłoszenia w Wydziale Katechetycznym. Konkurs rozpoczyna się etapem szkolnym, którego termin wyznacza Komisja powołana przez dyrektora szkoły (na wniosek katechety lub nauczyciela innego przedmiotu). Niniejsza Komisja kwalifikuje do finału diecezjalnego od 3 do 5 najlepszych prac w ramach jednej katego-rii adresatów i wszystkie wybrane prace przesyła do Wydziału Katechetycznego do dnia 31 stycznia 2025 roku. Prace należy przesłać na adres:

Kuria Diecezjalna - Wydział Katechetyczny
(Konkurs Artystyczny)
ul. Książąt Opolskich 19
45-005 Opole

Po upływie podanego wyżej terminu prace nie będą przyjmowane! W przypadku wysyłki pocztą decyduje data stempla pocztowego. Nadesłane prace, które nie spełniają wymogów określonych w Regulaminie (np. co do formatu) nie zostaną dopuszczone do finału diecezjalnego.
Każdy uczestnik, którego praca została zakwalifikowana do finału diecezjalnego, winien dołączyć do przesłanej pracy wypełniony formularz „Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku” (do pobrania w Załączniku – dot. zarówno ucznia, który nie jest pełnoletni, jak również ucznia pełnoletniego). Praca, do której nie zostanie dołączone wypełnione „Oświadczenie”, nie będzie dopuszczona do finału.
Wszystkie nadesłane prace konkursowe, wraz z prawami autorskimi, przechodzą na rzecz Wydziału Kate-chetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.

2. Etap diecezjalny

Dyrektor Wydziału Katechetycznego powołuje Komisję Diecezjalną, która ocenia prace i sporządza protokół z wykazem nagrodzonych i wyróżnionych prac i ich autorów. Oceniając walory artystyczne prac konkursowych Komisja Diecezjalna bierze pod uwagę:
• zgodność pracy z tematem,
• oryginalność i pomysłowość w podejściu do tematu,
• samodzielność wykonania,
• sposób przygotowania i wybór materiałów,
• ogólną estetykę pracy.
Nagrody będą przyznawane w następujących kategoriach:
• prace plastyczne dzieci przedszkolnych
• prace plastyczne uczniów szkół podstawowych kl. I-III
• prace plastyczne szkół podstawowych kl. IV-VI
• prace plastyczne szkół podstawowych kl. VII-VIII
• prace plastyczne uczniów szkół specjalnych
• prace plastyczne uczniów szkół ponadpodstawowych
Protokół z wynikami zostanie opublikowany do 28 lutego 2025 r. na stronie: www.wk.diecezja.opole.pl

przelewUwagi końcowe

Prace plastyczne oraz plakaty, które w etapie szkolnym zostaną wyłonione do etapu finałowego (diecezjalnego), muszą być na odwrocie opatrzone Metryczką_2025 identyfikującą autora (do pobrania w Załączniku). Prace, które nie posiadają Metryczki, nie będą dopuszczone do finału.
Każda praca plastyczna winna być indywidualną pracą jednego ucznia (wyjątek stanowią uczestnicy reprezentujący szkoły specjalne, którzy mogą wykonywać pracę w parach). Ponadto, każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, praca nie będzie dopuszczona do finału.
Należy przestrzegać zasad dotyczących obowiązującego formatu prac – w przeciwnym razie praca nie zostanie dopuszczona do finału i nie będzie podlegać ocenie.
Komisja Diecezjalna nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie prac podczas transportu.
Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem dyplomów, nagród i pokonkursowym wernisażem odbędzie się podczas uroczystej Gali podsumowującej konkursy diecezjalne (dokładny termin zostanie podany w II semestrze 2024/25).
Dostarczenie pracy do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
Dodatkowe informacje dot. konkursu artystycznego można uzyskać pod numerem tel. 77 / 44 32 103.

 Załączniki

Metryczka 2025 pdf icon
Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych pdf icon
Oświadczenie osoby pełnoletniej pdf icon