Na zakończenie projektu odbywają się konferencje naukowe podczas których oprócz wykładów czy też dyskusji panelowych odbywa się podsumowanie i nagrodzenie finalistów i laureatów konkursu wiedzy.

Euro 2012 - w poszukiwaniu wartości

paraolimpiady okladkaPunktem kulminacyjnym niniejszego projektu była konferencja naukowa pt. „Euro 2012 – w poszukiwaniu wartości", która odbyła się 19 kwietnia 2012 roku w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej zostały zaprezentowane wykłady ukazujące zjawisko sportu z perspektywy wybranych nauk.

Zaś druga część miała charakter panelu, w którym wzięli udział tacy eksperci jak: Jerzy Brzęczek; Grzegorz Mielcarski, Tomasz Rząsa czy Dawid Błaszczykowski.

Sport jako wartość

paraolimpiady okladka

13 maja 2014 r. odbyła się konferencja „Sport jako wartość”, która była spotkaniem podsumowującym „Olimpiadę Wiedzy i Wartości w Sporcie”.

Gościem specjalnym konferencji oraz panelu dyskusyjnego był znany dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz.

Referaty wygłosili też prof. Andrzej Pawlucki, profesor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i ks. Edward Pleń, krajowy kapelan sportowców.

Osobowość trenera-wychowawcy w kulturze fizycznej

paraolimpiady okladka

8 grudnia 2015 r. odbyła się konferencja: "Osobowość trenera-wychowawcy w kulturze fizycznej", którą zorganizował w Opolu, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Byli obecni: trener ZAKSY Ferdinando de Giorgi, jego poprzednik Sebastian Świderski, trener Ruchu Chorzów i polskiej reprezentacji piłkarskiej Waldemar Fornalik trener GKS-u Katowice Jerzy Brzęczek, szkoleniowiec Gwardii Opole oraz reprezentacji Polski juniorów Rafał Kuptel.

Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni

paraolimpiady okladka

8 grudnia 2016 r. miała miejsce konferencja pt. „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”. W konferencji uczestniczyli laureaci konkursu wraz z nauczycielami. Prelegentami byli m.in. prof. Bartosz Molik – reprezentujący AWF Warszawa oraz Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Rio de Janeiro.

Po części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem medalistów igrzysk olimpijskich w Rio (Barbara Niewiedział, Jacek Gaworski, Rafał Wilki, Joanna Mendak, Tomasz Kunecki).

Fair play w sporcie, edukacji i w życiu

paraolimpiady okladka

12 grudnia 2017 w Auli Politechniki Opolskiej, przy ulicy Prószkowskiej 76, odbyła się Konferencja: “Fair play w sporcie, edukacji i w życiu” połączona z wręczenie nagród laureatom, nauczycielom i szkołom biorącym udział w Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie – 4 edycja: piłka ręczna”.

W tegorocznym konkursie nagrodzonych zostało 60 uczniów, 30 nauczycieli, oraz 30 szkół.

Motywacja w sporcie, edukacji i w życiu

paraolimpiady okladka

18 grudnia 2018 w Auli Politechniki Opolskiej, przy ulicy Prószkowskiej 76, odbyła się Konferencja: „Motywacja w sporcie, edukacji i w życiu” połączona z wręczenie nagród laureatom, nauczycielom i szkołom biorącym udział w Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie – 5 edycja: „Skoki narciarskie”.

Prelegentami konferencji byli m.in. Ks. Prof. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego, Prof. Marcin Krawczyński z Gdańska, Prof. Aleksandra Rogowska z Uniwersytetu Opolskiego.

Polski alpinizm i himalaizm

paraolimpiady okladka

2 grudnia 2019 w Auli Politechniki Opolskiej, przy ulicy Prószkowskiej 76, odbyła się konferencja: “Polski alpinizm i himalaizm” połączona z wręczeniem nagród laureatom, nauczycielom i szkołom biorącym udział w Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie – 6 edycja:
”Polski alpinizm i himalaizm”.

Prelegentami konferencji byli m.in. Pani Prof. Ewa Roszkowska z Uniwersytetu Krakowskiego, Ks. Prof. Piotr Morciniec z Uniwersytetu Opolskiego, Pan dr Tomasz Grzywacz z Uniwersytetu w Gdańsku.

Etyka i fair play na boisku i poza nim

paraolimpiady okladka

Wręczenie nagród i podsumowanie projektu było zwieńczeniem konferencji pt. "Etyka i fair play na boisku i poza nim", która odbyła się 15 grudnia 2022 r. w auli wykładowej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
W części naukowej swoje prelekcje przedstawili: ks. Jerzy Kostorz – Rzecznik Etyki PZPN, Krzysztof Pezdek z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Tomasz Bohdan z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Paweł Grycmann w funkcji dyrektora Szkoły Trenerów PZPN.

Tematyka wykładów cieszyła się zainteresowaniem pośród młodzieży, o czym świadczyły liczne pytani młodzieży oraz nauczycieli. Widać, że tematyka dotycząca etyki i fair play, jak również temat szeroko rozumianych fauli to bardzo aktualna problematyka.