EWANGELIA
(Mt 6, 1-6. 16-18)
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie".
DOBRE SŁOWO
Siła ducha
DZIELENIE
Obecnie troska o ciało i jego zdrowie jest zjawiskiem powszechnym. Jeśli więc, skądinąd słusznie, dbamy o nasz wymiar fizyczny, to tym bardziej nie możemy szczędzić wysiłku tam, gdzie wchodzi w grę moc naszego ducha. Właściwe spojrzenie nie tylko na Środę Popielcową, ale także na cały Wielki Post każe w nim widzieć czas odnowy i umacniania naszego wnętrza. Od czego zależy skuteczność naszych działań?
Odpowiedź na to pytanie przynosi nam słowo Boże. Czytamy w Ewangelii, iż musimy spełnić trzy warunki. Pierwszym z nich jest jałmużna. Doskonale wiemy, jak łatwo można stać się niewolnikiem mamony. Ten, kto jej służy, nie jest już w stanie służyć Bogu. Wybór bowiem takiego bożka sprawia, że człowiek wszystko podporządkowuje pomnażaniu i zabezpieczaniu posiadanych dóbr materialnych. Rzecz jasna, lekarstwem na tę chorobę jest hojność.
Drugim źródłem, z którego wypływa siła wewnętrzna człowieka, jest umiejętność codziennej rozmowy z Bogiem o tym, co naprawdę ważne. Modlitwa ograniczona do referowania własnych potrzeb i życzeń zamienia się w swoją karykaturę. Jest bowiem pozbawiona tego, co kluczowe w każdej rozmowie – milczenia połączonego z pragnieniem wysłuchania rozmówcy do końca. Jeśli nie umiemy słuchać ludzi, nigdy nie usłyszymy Boga. Mądrość, którą pragnie nam przekazać, zostanie przysypana naszą gadatliwością. Zostaniemy wówczas sami z naszymi problemami i naszą słabością, pozbawieni wsparcia mocy i mądrości Bożej.
W końcu, podążając za myślą dzisiejszej Ewangelii, nie możemy pominąć roli postu w dziele budowy siły naszego wnętrza. Nasz duch rośnie dzięki wyrzeczeniu, którego formą jest post. Tak to już jest w życiu, że jeśli chcemy coś w nim osiągnąć, musimy opanować sztukę wyboru wartości większych kosztem mniejszych. Podobnie jak ciało, również nasza dusza potrzebuje treningu. Jest nim post, ale jedynie wówczas, gdy umiemy przestrzegać nie tylko jego litery, ale i ducha.
Przed nami czterdzieści dni Wielkiego Postu. Jest to dar dany nam przez Boga. Nie zmarnujemy go, jeśli stanie się on okresem, w którym dzięki jałmużnie, modlitwie i wyrzeczeniu będziemy realizować trudne zadanie duchowego rozwoju i wzmacniania siły naszego ducha.
MODLITWA
Panie Jezu, proszę Cię abyśmy dobrze wykorzystali czas Wielkiego Postu i przez post, modlitwę i jałmużnę odzyskali nasze siły duchowe. Amen
AUTOR
s. Emanuela Kondracka | Racibórz