EWANGELIA

(Łk 24, 35-48)

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: „Pokój wam”. Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: „Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam”. Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: „Macie tu coś do jedzenia?” Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. Potem rzekł do nich: „To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”. Wtedy oświecił ich umysł, aby rozumieli Pisma. I rzekł do nich: „Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego”.

DOBRE SŁOWO

Ryba

DZIELENIE

Każdego dnia spotykamy się z wieloma znakami i symbolami, niektóre z nich używamy w naszych wiadomościach, które wysyłamy do znajomych, przyjaciół czy nawet rodziny, są to tzw. emotki czy gify, które nierzadko wyrażają nasze emocje. W dzisiejszej Ewangelii św. Łukasz również używa jednego z symboli, jest nim ryba, która jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje żyjącego Jezusa Chrystusa. To On – Zmartwychwstały Pan, przychodzi do swoich uczniów, aby pokazać im przebite ręce i nogi, co więcej, daje im możliwość dotknięcia Swojego ciała, a następnie prosi o jedzenie, aby udowodnić im, że nie jest tylko jakimś duchem, ale żywym i prawdziwym Bogiem!
Wciąż doświadczamy Jego obecności: w Eucharystii i Słowie Bożym. Pięknie się składa, że dzisiejsza niedziela rozpoczyna tydzień biblijny, warto zatem sięgnąć po swój egzemplarz Biblii, bądź też zainstalować aplikację na swoim smartfonie, dzięki której będziemy mogli każdego dnia przeczytać fragment Pisma Świętego lub też losowo otrzymamy go danego dnia, wówczas odkryjemy że Bóg jest blisko nas, poprzez swoje słowo, znaki i symbole.

MODLITWA

Panie Jezus Chryste, pragnę aby rozważane Słowo Boże przemieniało moje serce i napełniło je Twoim pokojem, tak jak wtedy, kiedy przyszedłeś do swoich uczniów i ukazałeś im swoje ręce i nogi. Obym każdego dnia doświadczał tego, że jesteś Żywy i Prawdziwym Bogiem.

AUTOR

ks. Mateusz Kozielski | Ozimek