Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

EWANGELIA

(Łk 6, 17. 20-26)

Jezus zszedł z Dwunastoma na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu. On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: "Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom".


DOBRE SŁOWO

Z Jezusem

DZIELENIE

Kiedy pozwolimy sobie na odczytanie lub wysłuchanie Kazania na Górze i 8 Błogosławieństw tak, jakbyśmy słyszeli te słowa po raz pierwszy, możemy być zszokowani stwierdzeniami Pana Jezusa. Mówi do nas dokładnie na odwrót niż świat! Z autorytetem ogłasza, że doświadczenia, których raczej wolimy uniknąć, są dobre. Te natomiast, których większość ludzi pożąda, jak np. bogactwo, sytość, czy uznanie, są niebezpieczne.
Takie słowa są trudne do zrozumienia, a jeszcze trudniejsze do przyjęcia. Chyba, że zaczniemy rozważanie od wpatrzenia się w Tego, który do nas mówi.
A zatem: Kim jest Ten, kto wypowiada takie paradoksy???
To sam Król Miłości ogłaszający prawa swojego Królestwa. To Ten, kto nie tylko głosi, ale pokazuje je swoim życiem, bierze na siebie. To Mistrz i Pan, który pierwszy wybiera ubóstwo, braki, ból i smutek, niesprawiedliwość i odrzucenie.
Patrząc wytrwale na Pana, w trudnościach zachowamy nadzieję, a w pomyślności - zdrowy dystans. Kryterium bycia szczęśliwym - błogosławionym stanie się odpowiedź na pytanie, czy bez względu na zewnętrzne okoliczności jesteśmy z Jezusem i tak jak On?


MODLITWA

Pozwól nam Panie pojąć i przyjąć Twoją naukę, przylgnąć do niej sercem i ukochać Ciebie ponad wszystko.

AUTOR

s. M. Tobiasza Kuboszek | Opole