Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

EWANGELIA

(J 1, 6-8. 19-28)

Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: "Kto ty jesteś?", on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: "Ja nie jestem Mesjaszem". Zapytali go: "Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?" Odrzekł: "Nie jestem". "Czy ty jesteś prorokiem?" Odparł: "Nie". Powiedzieli mu więc: "Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?" Powiedział: "Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz". A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. i zaczęli go pytać, mówiąc do niego: "Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?" Jan im tak odpowiedział: "Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała".Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

DOBRE SŁOWO

Czekam

DZIELENIE

Gaudete! Radujcie się! Pan jest blisko!
Czy niedziela radości różni się dziś czymś od innych dni adwentu? Czyż nie od początku grudnia, a może nawet wcześniej, towarzyszy nam radosna atmosfera świątecznych jarmarków, dekoracji, melodii? W zasadzie nie muszą one być niczym złym, mogą przecież pomóc mi przygotować się na ten czas, załatwić wcześniej to, co przyziemne – prezenty, zakupy, dekorowanie domu – i dać sobie więcej czasu na duchowe przygotowanie przed świętami.
Ale nie mogę zapomnieć, że to nie na świąteczną atmosferę czekam, że – jak woła dziś za prorokiem Izajaszem Jan Chrzciciel – mam prostować drogi na przyjście Pana. Podjąć trud poprawy choćby kawałka swojego życia.
Świątecznie nastrojony świat to jeszcze nie jest Boże Narodzenie. Nie traćmy energii na biadolenie, że te dekoracje za wcześnie, że to jeszcze nie pora, ale wsłuchajmy się w Jana Chrzciciela, który woła dziś „Ja nie jestem Mesjaszem”. Nawet, jeśli choinkę ubiorę dopiero w wigilię, mogę przegapić Tego, na kogo naprawdę czekam. Mimo ferworu przygotowań do zewnętrznej strony świąt, wciąż chcę czekać! Mesjasz jest blisko, gotujmy Mu drogę.

MODLITWA

Marana tha! Przyjdź Panie! Pomagaj mi wyprostować to, co grzeszne i odsuwać na dalszy plan to, co mi Ciebie przysłania, abym w czasie zbliżających się świąt prawdziwie spotkał Ciebie.

AUTOR

Anna Świtała | Dobrzeń Wielki