Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

EWANGELIA

(J 20, 1-9)

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.

DOBRE SŁOWO

Ujrzał i uwierzył

DZIELENIE

Co takiego po wejściu do grobu Pana Jezusa zobaczył św. Jan, że „ujrzał i uwierzył”? Co takiego ja muszę dzisiaj zobaczyć, aby uwierzyć? Dokonał się największy z cudów. Nie wiemy w jaki sposób, ani o której godzinie. Nie ma świadków tego wydarzenia oprócz zwiniętego płótna i chusty. Żadna z czterech wersji Ewangelii nie zawiera opisu Zmartwychwstania, ponieważ wydarzenie to przekracza możliwości naszego umysłu i wyobraźni. I na zawsze pozostanie tajemnicą, która nadaje sens życiu człowieka.
Św. Jan towarzyszył Jezusowi do końca. Możemy powiedzieć, że był Mu całkowicie wierny, ale czy wierzył? Uwierzył, kiedy ujrzał, bo nie ma wiary bez Zmartwychwstania. Ale, aby zmartwychwstać trzeba najpierw umrzeć. Każda śmierć jest okazją do zmartwychwstania – utrata bliskiej osoby, relacji, przyjaźni, marzeń, oczekiwań, planów, niespełnionych nadziei – wszystko to, co człowiek może przeżywać jako śmierć jest okazją do powstania z martwych, o ile zostanie zanurzone w śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

MODLITWA

Panie Jezu, prosimy Cię, abyśmy w znaku pustego grobu zobaczyli to, co św. Jan. Abyśmy zobaczyli i uwierzyli.

AUTOR

 Patrycja Kuznowicz | Ozimek