Camino z Biskupem 2022

W Roku Jubileuszowym 50-lecia ustanowienia naszej diecezji, w trakcie trwania synodu, Ks. Biskup Andrzej Czaja zaprasza wszystkich wiernych do wyruszenia wraz z Nim na pielgrzymi szlak Nyską drogą św. Jakuba w dniach 30.06 – 03.07.2022 r.
Ks. Biskup przechodził będzie przez wioski i miasta naszej diecezji idąc Szlakiem Jakubowym z Głuchołaz do Skorogoszczy. Na camino z Biskupem Opolskim nie trzeba się zapisywać, wystarczy przybyć do wyznaczonego miejsca w zaplanowanym czasie. W czasie tej drogi można towarzyszyć Ks. Biskupowi, przez uczestniczenie w jakimś dniu czy też etapie tej drogi.
W czasie wspólnego pielgrzymowania Biskup Opolski będzie zatrzymywał się na modlitwie Liturgią Godzin w kościołach znajdujących się na pątniczym szlaku. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia.
Podczas tej pielgrzymiej wędrówki niech nie zabraknie naszej obecności na spotkaniu z Pasterzem Diecezji Opolskiej.

Pobierz program oraz mapki z szlakiem Nyskiej drogi św. Jakuba –  pdf icon

1 DZIEŃ | 30.06.2022 | CZWARTEK | TRASA GŁUCHOŁAZY – NYSA

7.00 | Jutrznia | kościół pw. św. Wawrzyńca w Głuchołazach | Rozpoczęcie nyskiej drogi św. Jakuba
12.00 | Godzina czytań | kościół  pw. Zwiastowania NMP w Biskupowie
15.00 | Eucharystia | kościół pw. Św. Mikołaja w Kopernikach
19.30 | Nieszpory | Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji w Nysie.

2 DZIEŃ | 01.07.2022 | PIĄTEK | TRASA NYSA – PAKOSŁAWICE

7.00 | Jutrznia | kościół pw. św. Piotra i Pawła w Nysie
8.15 | Eucharystia | bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
12.30 | Godzina czytań | Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Nysie w tzw. Lasku Złotogłowickim
16.00 | Nieszpory | kościół pw. św. Michała Archanioła w Prusinowicach
18.30 | Adoracja | kościół pw. św. Piotra i Pawła w Pakosławicach.

3 DZIEŃ | 02.07.2022 | SOBOTA | TRASA PAKOSŁAWICE - KOPICE

7.00 | Jutrznia | kościół pw. św. Piotra i Pawła w Pakosławicach
9.00 | Eucharystia | kościół pw. św. Małgorzaty i św. Doroty w Reńskiej Wsi
14.00 | Godzina czytań | kościół pw. Michała Archanioła w Chróścinie
18.30 | Nieszpory | kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.

4 DZIEŃ | 03.07.2022 | NIEDZIELA | KOPICE – SKOROGOSZCZ

7.00 | Jutrznia | kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach
10.30 | Godzina czytań | kościół pw. św. Jadwigi w Żelaznej
19.00 | Eucharystia | kościół pw. św. Jakuba w Skorogoszczy | Zakończenie nyskiej drogi św. Jakuba.

ZAPROSZENIE BISKUPA OPOLSKIEGO NA JUBILEUSZOWE CAMINO SYNODALNE

Serdecznie pozdrawiam Was, Drodzy Diecezjanie!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Z radością i wdzięcznością przeżywamy piękny złoty jubileusz Kościoła Opolskiego. W związku z powyższym zrodził się pomysł, aby w tym czasie zorganizować wyjątkową pieszą pielgrzymkę. Ponieważ na terenie naszej diecezji znajdują się szlaki jakubowe, dlatego w pierwszych dniach wakacji od 30 czerwca do 3 lipca 2022 r. pragniemy przejść Nyską Drogą św. Jakuba z Głuchołaz do Skorogoszczy. Będzie to nasze „Jubileuszowe Camino Synodalne”.

Idąc piękną Nyską Drogą św. Jakuba pośród pól i łąk, chcę przede wszystkim pielgrzymować pośród Was i razem z Wami, Drodzy Diecezjanie, odwiedzając Wasze miejscowości, miejsca pracy, modlitwy i wypoczynku. Dlatego serdecznie zapraszam Was do wspólnego pielgrzymowania.

Będę nieść w swoim sercu dwie szczególne intencje: Pierwsza będzie wołaniem o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do służby w Kościele, także do sakramentalnego małżeństwa. Druga intencja to zadośćuczynienie za grzechy nasze, Kościoła Opolskiego, szczególnie za grzechy naszego lokalnego Prezbiterium, za moje grzechy, moich współbraci Kapłanów. Chcę iść drogą pielgrzymią, pokutować i zadośćuczynić Panu Bogu.

Nasza pielgrzymia droga zostanie naznaczona modlitwą. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia i w poszczególnych miejscach odmówimy Liturgię Brewiarzową. Zapraszam do zapoznania się z programem tych wydarzeń. Osoby, które nie mają możliwości pielgrzymowania, zapraszam także do towarzyszenia nam, do modlitwy – nie trzeba iść całym szlakiem, można przyjechać na dany dzień, czy też etap, żeby razem się spotkać czy wspólnie się pomodlić.

Do moich dwóch intencji, dla których będę pielgrzymował, dołączę również te, które Wy z sobą przywieziecie i które jak ufam, niektórzy z Was poniosą razem ze mną.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich: od najmłodszych, do najstarszych, ale również tych wszystkich, którzy nie mają wystarczająco sił, aby byli z nami choćby przez jakiś krótki odcinek. Niech to będzie nasza wspólna droga modlitwy, niech to będzie też czas radowania się tym, że Kościół Opolski jest żywy, młody i że chce być blisko drugiego człowieka. Naszym zadaniem jest zbliżyć się do Jezusa poprzez otwarcie się na tych, których spotykamy w drodze.

Bardzo serdecznie zapraszam więc Was, Drodzy Diecezjalnie. Zapraszam Wszystkie Rodziny, Wspólnoty, Kapłanów, Siostry zakonne, Braci zakonnych i każdego, kto tylko w tych dniach może towarzyszyć mi w tej drodze.

Do zobaczenia na szlaku!

Wasz Biskup