W dniach 15 - 25.07.2024 r. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli na Bałkany. Pielgrzymce przewodził ks. Biskup Andrzej Czaja. Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili m.in. takie kraje jak: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Chorwacja.
I choć czasowo pielgrzymka dobiegła końca, to jej owoce pozostaną w nas na bardzo długo. Prawdziwe pielgrzymowanie w głąb trwa bowiem nadal. Za tym wszystkim kryje się bowiem wspaniała atmosfera wspólnego czasu pielgrzymowania, modlitwy i wspólnego dzielenia się sobą.
Poniżej relacja z pielgrzymki.
Poniedziałek 15 lipca 2024 r. to pierwszy dzień Diecezjalnej Pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli na Bałkany z Biskupem Opolskim. Tradycyjnie już na pierwszym postoju na kołacz i kawę zaprosili Urszula i Bernard, przeżywający rocznicę sakramentu małżeństwa. Podczas homilii na Mszy św. w sanktuarium Marija Bistrica (Chorwacka Częstochowa) ks. Biskup Andrzej Czaja wskazał na istotne elementy pielgrzymowania. "Co jest w naszych sercach? Współcześni chrześcijanie mają troszczyć się o Boże królestwo. Na początku naszej drogi pielgrzymiej trzeba nam opowiedzieć się po stronie Pana. W naszym życiu Bóg ma być ponad wszystko".
Wtorek 16 lipca to drugi dzień Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli i Katechetów na Bałkany. Eucharystia sprawowana była w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric na Riwierze Makarskiej. Po długiej, ale przepięknej trasie widokowej dotarliśmy przez Chorwację i Czarnogórę do Albanii.
Słowo Biskupa na 2 dzień pielgrzymowania: "Trzeba nam obudzić wiarę w Boga, bo w Nim jest nasze ocalenie. Panu Bogu trzeba zostawić, jak ma nas ocalić. Nam trzeba wiarę obudzić w Jego obecność pośród nas".
Środa 17 lipca Kolejny dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Ikon Onofrio, w którego zbiorach znajdują się najcenniejsze i najstarsze ikony w Albanii. Następnie Msza św., która sprawowana była we wspólnocie Sióstr Małej Rodziny - jedyna wspólnota katolicka w Berat.
Po Mszy św. udaliśmy się na spacer do Beratu – miasta Tysiąca Okien. Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, a wcześniej twierdza Berat. Kolejnym punktem był spacer w Parku Narodowym Divjakë-Karavasta, położonym na pięciu lagunach w otoczeniu słonych bagien, z siedliskiem żółwi błotnych i pelikanów. Po wspaniałym dniu w temperaturze 41 stopni mogliśmy doznać kąpieli w przepięknych wodach Morza Adriatyckiego.
Słowo Biskupa na 3 dzień pielgrzymowania: "Chrześcijanin to człowiek myślący sercem. Wszystko dzięki Bogu i Jego mocy".
Czwartek to 4 dzień Diecezjalnej Pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli. Po śniadaniu pojechaliśmy do stolicy Albanii Tirany, gdzie zobaczyliśmy m.in. Plac Skanderbega z meczetem Ethem Beja, plac Matki Teresy z budynkiem uniwersytetu, plac Fryderyka Chopina. Msza św. sprawowana była w katedrze katolickiej św. Pawła w Tiranie. Po południu był czas na wypoczynek nad Morzem Adriatyckim.
Słowo Biskupa na 4 dzień pielgrzymowania: "Troska o duszę musi być ukierunkowana na Boga. Z Nim mamy być w relacji, bo On jest źródłem duszy każdego człowieka".
W 5 dniu pielgrzymki po śniadaniu przejechaliśmy do Szkodry, jednego z najstarszych miast Albanii, centrum katolicyzmu w tym kraju. Miasto kontrastów, gdzie Wielki Meczet – którego budowę sponsorowali saudyjscy szejkowie – otaczają neorenesansowe kamieniczki w stylu włoskim. Msza Święta sprawowana była w kościele prowadzonym przez zakon Stygmatystek, gdzie znajduje się grób bł. Marii Tuci. Nawiedziliśmy również katedrę katolicką św. Szczepana w dniu, kiedy obchodzimy rocznicę śmierci pochodzącego z naszej w diecezji bł. Alfonsa Trackiego. 19 lipca 1946 r. został On rozstrzelany pod murem cmentarza w Szkodrze i pochowany w nieznanym miejscu. Mogliśmy poznać historię życia pochodzącego z naszej diecezji bł. Alfonsa odwiedzając Muzeum Diecezjalne. Na zakończenie mogliśmy podziwiać piękno przyrody i majestat gór podczas rejsu po jeziorze Szkoderskim.
Słowo Biskupa na 5 dzień pielgrzymowania: "Kiedy człowiek nie potrafi odkryć, czego Bóg od niego pragnie, to możemy być pewni, że Bóg na pewno pragnie posługi miłosierdzia wobec bliźnich".
W 6 dniu pielgrzymki przekroczyliśmy granicę Albanii, wjeżdżając do Czarnogóry. Zwiedzaliśmy Stary Bar, a dokładnie twierdzę i urokliwe uliczki tej pięknej okolicy. Następnie wzdłuż malowniczego wybrzeża czarnogórskiego udaliśmy się do Kotoru – miasta otoczonego murami o długości 4,5 km z czasów Republiki Weneckiej, miasta o bogatej historii, gdzie znajduje się m.in. katedra św. Trifuna z IX wieku. Na zakończenie programu dnia mieliśmy rejs statkiem malowniczym wybrzeżem Boki Kotorskiej. Zwiedzaliśmy kościół Matki Boskiej na Skale.
Słowo Biskupa na 6 dzień pielgrzymowania: "Jezus przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc, dlatego mamy zło dobrem zwyciężać".
Za nami półmetek pielgrzymowania. Niedzielę 21.07.2024 r. rozpoczęliśmy od przejazdu do Dubrownika i zwiedzania m.in. klasztoru franciszkanów z apteką z XIV w., katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, portu. Następnie po Mszy św. spacerowaliśmy po głównej arterii Starego Miasta. Zobaczyliśmy również to piękne miasto płynąc statkiem na wyspę i wzdłuż wybrzeża. Nie mogło również zabraknąć wypoczynku nad Morzem Adriatyckim. Na zakończenie dnia opuściliśmy terytorium Chorwacji przekraczając granicę z Bośnią i Hercegowiną, udając się do Medjugorje, gdzie spędzimy kolejne 2 dni.
Słowo Biskupa na 7 dzień pielgrzymowania: "Jezus uczy dzisiaj umiejętności odpoczynku. Owieczka jest ważniejsza, niż odpoczynek".
Poniedziałkowy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, już o świcie wspólnie wchodziliśmy na Górę Objawień – Podbrdo, modląc się różańcem. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Popołudniu zwiedzaliśmy Wodospady Kravica korzystając z orzeźwiających kąpieli. Na zakończenie dnia mogliśmy uczestniczyć w międzynarodowym różańcu w kościele parafialnym w Medjugorie.
Słowo Biskupa na 8 dzień pielgrzymowania: "W życiu chrześcijanina trzeba przeżyć miłość Jezusa. Trzeba szukać Jezusa tak, jak Maria Magdalena. Trzeba szukać w codzienności, ponieważ pozwala się odnaleźć. Ale trzeba szukać!"
We wtorek o wschodzie słońca rozważaliśmy Mękę Pańską stacjami Drogi Krzyżowej, wchodząc na Górę Križevac. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Pięknym wydarzeniem było również spotkanie ze Wspólnotą Cenacolo w Medjugorje. Po południu udaliśmy się do Mostaru - miasta wielu kultur. Na zakończenie dnia mogliśmy uczestniczyć w międzynarodowym różańcu w kościele parafialnym.
Słowo Biskupa na 9 dzień pielgrzymowania: "Żyjemy w Chrystusie i Chrystus żyje w nas. Fenomenem jest obdarowanie Bożym życiem. Obdarowani przebóstwieniem".
W środę, 24 lipca, opuściliśmy Medjugorje udając się do stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewa. Po Mszy św. sprawowanej w kościele franciszkanów zwiedziliśmy najbardziej znane miejsca Sarajewa: plac Bascarsija, meczet cesarski, meczet Gazi Hursev-Bega, neomauretańską synagogę i Katedrę Serca Jezusowego. Zobaczyliśmy słynny Łaciński Most - miejsce ataku na Arcyksięcia Ferdynanda. Na ostatni nocleg udaliśmy się do Banja Luki. Na zakończenie naszego pielgrzymowania każdy z Uczestników otrzymał od ks. Biskupa pamiątkowy dyplom z błogosławieństwem.
Słowo Biskupa na 10 dzień pielgrzymki: "U źródła każdego powołania chrześcijańskiego jest Boży zamysł. To Boży projekt naszej drogi zbawienia, podjęty jeszcze przed naszym poczęciem. Oznacza zawsze wspaniałe obdarowanie, z zapewnieniem stałej obecności Pana przy nas, jak usłyszał prorok Jeremiasz. Stąd, niczego nie trzeba się lękać, także zadania nam powierzonego. Wystarczy zaufać Panu i stale dbać o serce, by było żyzną glebą dla ziarna Bożego słowa".
Czwartek 25 lipca br. to ostatni dzień Diecezjalnej Pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli na Bałkany z Biskupem Opolskim. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Mszę św. w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Ludbreg w Chorwacji. Następnie przez Węgry, Słowację, Czechy wróciliśmy do Ojczyzny w piątek w godzinach nocnych. Panu Bogu chwała i Każdemu za wszystko z serca płynące dzięki.
Słowo Biskupa na 11 dzień pielgrzymowania: "Jeśli mamy owocnie pielgrzymować to musimy wziąć udział w męce Chrystusa. Tu jest źródło naszego owocowania. Oddajmy wszystko w ręce Pana".
Z serca dziękujemy Wszystkim Uczestniczącym w pielgrzymce jak również serdeczne podziękowania dla Biura Podróży Tempo za organizację tego wydarzenia.