Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

koncert 13 11 2022 215 listopada, godz. 18:30 w katowickim Spodku będzie miała miejsce prapremiera Spektaklu muzycznego „MARYJA”, wpisująca się w przygotowania do obchodów 100-lecia Archidiecezji Katowickiej.
„MARYJA” to radosne, barwne widowisko, będące fuzją oratorium i musicalu.
Narracja muzyczno - słowno – taneczna rozgrywać się będzie w oprawie multimedialnego widowiska, wykorzystującego różnorakie środki artystycznej i technicznej ekspresji.
Spektakl jest poruszającą opowieścią o Matce Bożej, zrealizowaną w poetyce teatru totalnego.
Fabuła powstała na kanwie przekazu biblijnego, inscenizacja zaś czerpie inspirację z bogatych form maryjnego kultu (Dróżki, Godzinki, pielgrzymki, koronacje itp.).
Autorska muzyka Piotra Solorza stanowi fuzję różnorodnych gatunków, takich jak pop, muzyka filmowa, rock i folk. Dzieło napisane na orkiestrę symfoniczną, chór, band i kilkunastu solistów będzie miało swoje prapremierowe wykonanie 15 listopada, stanowiąc część muzyczno - teatralnej opowieści.

Choreografia Henryka Konwińskiego, stworzona m.in. dla tancerzy Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, czerpie inspirację z różnorodnych technik i stylów tanecznych. Obok Mistrza zaprezentują się na scenie także młodzi choreografowie, pracujący od lat ze swoimi młodzieżowymi i dziecięcymi zespołami tanecznymi.
W widowisku weźmie udział około 300 wykonawców: wokaliści, chór, orkiestra, tancerze i aktorzy. Zaproszeni wykonawcy to artyści profesjonalni oraz amatorzy, którzy na potrzeby widowiska stworzyli wielopokoleniowy, dynamiczny zespół.
Wśród wokalistów usłyszymy: Wiolettę Białk, Piotra Brodzińskiego i Dagmarę Żuchnicką (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Sargisa Davtyan’a (wokalistę pochodzącego z Armenii), Józefa Brodę, Katarzynę Brodę-Firlę, Kacpra Trelę, Ireneusza Miczkę i Jakuba Borgiela. Role główne zatańczą: Ellen Bremer (pochodząca z Australii absolwentka The Perth School of Ballet oraz The National Theatre Ballet School w Australii, obecnie tancerka baletu Opery Śląskiej w Bytomiu), Maciej Trąbka (absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, studiował w Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie) oraz Sylwia Werner, Elżbieta Mickiewicz i Grzegorz Pajdzik (tancerze związani z Baletem Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu).
„MARYJA” to barwne wydarzenie artystyczne, w którym tradycja łączy się z nowoczesnymi formami wyrazu, a przeżycia religijne splatają z doznaniami artystycznymi. W spektaklu nie zabraknie także wspólnej modlitwy zgromadzonej publiczności za przyczyną Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

Szczegółowe informacje: https://mlodzidlamlodych.pl/index.php/2023/10/10/spektakl-maryja/