Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

orszak 2022 10W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2023 roku ulicami miasta Opola przeszedł już po raz dziesiąty Orszak Trzech Króli pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Orszak Trzech Króli, zwany też ulicznymi jasełkami, rozpoczął się na placu przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, następnie wierni przeszli ulicami Barlickiego, Piastowską, Zamkową, Plac Wolności i Ozimską aby ostatecznie dotrzeć na plac Jana Pawła II.
W imieniu organizatorów wszystkich uczestników orszaku przywitał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Barwny korowód ruszył w kierunku Placu Wolności wraz ze Świętą Rodziną i Trzema Królami. Za Królami w pochodzie maszerowały ich barwne orszaki, które tworzyli tradycyjnie uczniowie opolskich szkół wraz z nauczycielami: niebieski orszak afrykański króla Baltazara, zielony orszak azjatycki króla Melchiora i czerwony europejski króla Kacpra. W Orszaku udział wzięli: biskup pomocniczy Waldemar Musioł, proboszcz parafii katedralnej ks. Waldemar Klinger, przedstawiciele urzędu miasta z prezydentem miasta Arkadiuszem Wiśniewskim, dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury i tłumnie zebrani mieszkańcy Opola i okolicznych miejscowości. W trakcie przejścia ulicami miasta wspólnemu kolędowaniu akompaniowała orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu, a dzięki pomocy wolontariuszy uczestnicy orszaku otrzymali tradycyjne korony.

Na placu im. św. Jana Pawła II, zgodnie z tradycją, królowie pokłonili się Dzieciątku i Świętej Rodzinie i złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę. Odbył się także program artystyczny przygotowany przez państwa Anetę i Andrzeja Skibów z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu i występ Dziecięcej Scholi Wspólnoty Dawid.
W swoim przemówieniu ks. Biskup Waldemar Musioł podkreślił, że tak jak przed wiekami mędrców przyprowadziła gwiazda do Betlejem, tak i dzisiaj gwiazda przyprowadziła nas do Boga: „To właśnie Jezus chce być światłem naszego życia także i dzisiaj”.
Głos zabrał również Prezydenta Opola, Arkadiusz Wiśniewski, który wyraził wdzięczność i radość z tak licznego udziału Opolan i nie tylko. Prezydent Wiśniewski podkreślił, że takie wydarzenie jest ważne, bo pokazuje to co nas łączy.
Wydarzenie zakończyło wspólne kolędowanie prowadzone przez Dziecięcą Scholę Wspólnoty Dawid.
Organizatorami orszaku są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Miasto Opole oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. W organizacji uczestniczyli również uczniowie szkół wraz z nauczycielami, harcerze, policja, straż pożarna, Polski Czerwony Krzyż i liczni wolontariusze.