Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

Dzień Katechety i Nauczyciela na początku nowego roku szkolnego jest okazją do wspólnej modlitwy, spotkań miedzy sobą i wymiany doświadczeń. W piątek 16 września br. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu Biskup Opolski Andrzej Czaja przewodniczył Mszy świętej na rozpoczęcie roku szkolno-katechetycznego. Słowo Boże w czasie Eucharystii wygłosił biskup Rudolf Pierskała.
W homilii ks. Biskup Rudolf podkreślał, że nade wszystko pierwszym zadaniem każdego Katechety jest iść za Jezusem i dawać uczniom świadectwo o Jego zmartwychwstaniu.

Na zakończenie Mszy św. swoje słowo skierował do zebranych ks. Biskup Andrzej Czaja, który dziękował Katechetom za jakość bycia katechetą na co dzień. „Czuję wdzięczność za Waszą pracę – mówił Biskup Ordynariusz Diecezji Opolskiej. Posyłam słowa wdzięczności za to wszystko, co czynicie na co dzień z ogromnym zaangażowaniem przy nieraz bardzo trudnych uwarunkowaniach. Druga rzecz - spoglądają na to wszystko, co Wam przychodzi czynić, oczyma wiary. Tutaj jest moje wołanie do Was, żebyście trwali w takiej optyce, bo jeżeli stracimy widzenie oczyma wiary, to pogubimy się zupełnie. Trzeba też pamiętać, żeby nie dać się zniechęcić”.

Na zakończenie swoje słowo skierował ks. Jerzy Kostorz, który przedstawił program działań katechetycznych i wydarzenia na najbliższy rok szkolno-katechetyczny. „W centrum katechezy jest żywe spotkanie z Chrystusem. Celem katechezy jest doprowadzić kogoś nie tylko do spotkania z Chrystusem, ale do zjednoczenia z Nim” – powiedział Dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Zamiarem pierwszego spotkania Katechetów w tym roku szkolnym, nie była tylko konferencja czy też wykład, ale nade wszystko spotkanie, szczególnie takie w duchu synodalności. Dlatego w drugiej części tego wydarzenia, Katecheci i Nauczyciele przy kawie, herbacie i słodkościach, mogli wymienić się doświadczeniami, porozmawiać z Księżmi Biskupami, czy też podzielić się nowymi wyzwaniami i zadaniami. Wielu Uczestników tego spotkania podkreślało, jak ważne jest to, że „możemy popatrzeć na siebie, uścisnąć sobie dłonie i wzajemnie obdarzyć się dobrym słowem”.

Pobierz "Opolski Informator Katechetyczny nr 3/2022 pdf icon


Homilia - ks. Biskup Rudolf Pierskała pdf icon


Słowo do Katechetów - ks. Biskup Andrzej Czaja pdf icon