Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

EWANGELIA

(J 1,1-18)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości. Była Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego, którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: „Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

DOBRE SŁOWO

Początek

DZIELENIE

Jak każdego roku w Uroczystość Narodzenia Pańskiego w ciągu dnia słyszymy słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana. W tekście powtarzają się następujące wyrazy: „Słowo”, „światłość”, „życie”. Czytamy Prolog, czyli początek, możemy więc zauważyć powiązanie tych trzech określeń z aktem stwórczym Boga, czyli początkiem istnienia rzeczywistości. Na pierwszych kartach Biblii znajdziemy zdanie: Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg używa „Słowa” do stworzenia „światłości”, która staje się początkiem „życia”. Przyjmując te podobieństwa, odczytajmy tegoroczne święta Bożego Narodzenia w kluczu, który nazywa się „początek”. Bóg staje się człowiekiem, rozpoczynając w ten sposób pisanie nowego rozdziału historii relacji z człowiekiem. Wydarzenie betlejemskiej nocy jest nacechowane wieloma rozpoczęciami (początkami). Dla Boga jest to pierwsze postawienie stopy na ziemi jako prawdziwy Bóg i człowiek. Dla ludzi jest to pierwsze przyzwolenie obejrzenia oblicza Boga bez konsekwencji kary śmierci (por. Wj 33, 20).

Wcielenie Chrystusa staje się dla nas okazją do rozpoczęcia nowego życia - życia w Bożej obecności. Okazją do spojrzenia na Boga jako tego, który jest „miłośnikiem początków. Dzisiejsza Dobra Nowina daje nam możliwość, by nasze serca doświadczyły prawdy, że Bóg zawsze będzie pozwalał nam rozpocząć od początku: pozwoli nam kolejny raz powstać z naszych grzechów, kolejny raz w Niego uwierzyć, kolejny raz przebaczyć”. Początek zawsze wiąże się z czymś nowym. Początek rodzi życie…

MODLITWA

Panie Jezu, dziękuję Ci za Twoje pragnienie bycia blisko mnie, które wyraziłeś w tajemnicy swojego Wcielenia. Spraw, aby ten świąteczny czas stał się dla mnie początkiem życia w relacji z Tobą.

AUTOR

ks. Mateusz Mytnik | Kluczbork