Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

EWANGELIA

(Łk 1, 26-38)

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami". Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca". Na to Maryja rzekła do anioła: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" Anioł Jej odpowiedział: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. a oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego". Na to rzekła Maryja: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego". Wtedy odszedł od Niej Anioł.

DOBRE SŁOWO

Dialog

DZIELENIE

Wielu mówi dziś o dialogu, o rozmowie. Często przecież w przestrzeni publicznej słyszymy: „Trzeba rozmawiać!”. Prawda jednak jest taka, że coraz mniej w ludziach chęci do dialogu. Dlaczego? Bo dialog jest wymagającą umiejętnością. Zakłada przecież nie tylko mówienie ale i (a może nade wszystko) słuchanie.
W rozmowie Maryi z Archaniołem widać wyraźnie czym jest prawdziwy dialog. Maryja przecież nie ma oporów by zwracać się do niebiańskiego Posłańca, ale i słucha Go z wielką uwagą. Podobnie czyni Gabriel. Nie przychodzi tylko po to by autorytarnie narzucić Maryi Bożą wolę, lecz jest otwarty na to co mówi do niego przyszła Matka Zbawiciela i odpowiada na jej wątpliwości.
Bóg, którego reprezentuje Anioł jest najlepszym partnerem do dialogu. Nie jest zadufanym w sobie despotą, lecz wrażliwym i czułym słuchaczem ludzkich trosk, obaw i zmartwień. Wchodząc w dialog z Bogiem możemy być pewni, że nie tylko zostaniemy wysłuchani ale i zaakceptowani z naszymi niedoskonałościami i wątpliwościami.  Bogu mogę i powinienem powiedzieć wszystko. Czułość i troska tego wyjątkowego słuchacza sprawi, że obudzi się we mnie przekonanie, że nie jestem skazany na samotność wywołaną własnymi lękami i problemami. Czekamy w adwencie nie tylko na Tego, który do nas mówi ale i na Tego, który chce nas słuchać.

MODLITWA

Panie! Otwórz moje uszy, bym Cię lepiej słuchał. Otwórz moje usta, bym do Ciebie mówił. Otwórz moje serce, bym Twoje słowo przyjął, pokochał i wypełnił.

AUTOR

ks. Łukasz Waligóra | Opole