orszak tlum

Niestety ze względu na czas Kwarantanny Narodowej spowodowanej pandemią wirusa Covid 19, Orszak Trzech Króli, w tradycyjnej formie nie odbędzie się. Dlatego mamy kilka propozycji świętowania Epifanii w 2021 roku. Można wybrać jedną z nich lub włączyć się we wszystkie działania. Propozycję mogą stanowić inspirację dla Księży w kościele, jak również dla Rodziny z wykonaniem w domu.

Mini Orszak

Mini Orszak to wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Może się odbywać w parafiach w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących, czyli w małych grupach.

Najprostszy scenariusz to wejście Trzech Królów do kościoła, podejście do szopki i rozpoczęcie śpiewania kolęd Dzieciątku. Jeżeli warunki lokalne pozwolą takie wejście można zorganizować w postaci większej wędrówki wraz z uczestnikami po nawie kościoła. Po przyjściu do szopki może odbyć się małe przedstawienie jasełkowe lub po prostu kolędowanie, czy też mały koncert. Najważniejszą częścią Mini Orszaku jest pokłon Świętej Rodzinie wykonany przez Trzech Królów oraz uczestników oraz śpiewanie kolęd. Organizator może powtórzyć ten scenariusz kilka razy tego dnia.

Orszak Kolęd – Święty Wieczór

To spotkanie kolędowe, które odbywa się w Święto Objawienia Pańskiego. Święte Wieczory to stara polska tradycja polegająca na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli promuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. W tym samym dniu tysiące osób w Polsce może śpiewać ku czci Dzieciątka nasze tradycyjne kolędy. Szczególną łączność duchową ze wszystkimi Orszakami podczas śpiewania kolędy "Mędrcy Świata".

Orszakowy Challenge Kolędowy

Orszakowy Challenge Kolędowy jest inicjatywą, która łączy ludzi w tradycji śpiewania kolęd. W czasie Covid19, używając mediów społecznościowych, połączymy całą Polskę łańcuszkiem pięknych kolęd. Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania.

W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, ale zachęcamy, aby występowały całe rodziny, parafie i inne dowolne grupy. W związku z Covid19 film może zostać nagrany poprzez komunikację internetową (np. Zoom, Skype), gdzie na różnych ekranach osoby wspólnie zaśpiewają. Sposób wykonania jest dowolny i liczymy na kreatywność uczestników Challenge’u (inscenizacja, rekwizyty, stroje, itp.). Film musi jednak nawiązywać do tradycji i obrzędów chrześcijańskich, idei miłości, pokoju i dobra.

Nagranie nie powinno być dłuższe niż 5 minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik musi posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję kolęd można pobrać za darmo na stronie orszak.org w wysokiej jakości dźwięku. Na końcu każdego filmu wykonawcy nominują kolejną grupę osób do nagrania kolędy.

Nagranie umieszczamy na swoim profilu dowolnego medium społecznościowego (Facebook, Twitter, Instagram). Konieczne jest oznaczenie go hashtagiem #KoledujmyRazem w opisie lub tytule filmiku. Sugerujemy, aby zamieszczać nagrania od 01.12.2020 do 2.02.2021 r. W czasie Covid19 wspólny śpiew będzie dla nas nadzieją na nowe życie, którego narodziny właśnie świętujemy.