Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

3 dzien otk 2019W sobotę 30 marca 2019 r. na Górze św. Anny zakończyła się XXIX Olimpiada Teologii Katolickiej, którą w tym roku organizowała diecezja opolska. 10 laureatów otrzymało dyplomy i cenne nagrody. 

Podsumowujemy poszczególne dni olimpiady.

Pierwszy dzień finału OTK Opole 2019

Dziś, 28 marca, rozpoczął się finał Olimpiady Teologii Katolickiej – Opole 2019 pt. „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”. Już od godziny 14:00 uczestnicy i ich opiekunowie zaczęli zjeżdżać na Górę św. Anny. Przybywali do Domu Pielgrzyma, gdzie podczas rejestracji, czekały na nich pamiątkowe torby z logo OTK – a w nich różnorakie gadżety, między innymi książki Szymona Hołowni. Ze szczególnym zainteresowaniem młodzież przyjmowała koszulki Fundacji „Ludzki Gest” z własnoręcznym podpisem Kuby Błaszczykowskiego.
Podczas uroczystego rozpoczęcia, przywitano uczestników i opiekunów oraz Przewodniczącego Komitetu Głównego ks. prof. dr hab. Piotra Tomasika. Po kolacji wieczór został zwieńczony dwoma wystąpieniami: ks. Jerzego Molewskiego TChr, który dzielił się doświadczeniem pracy z Ruchem Czystych Serc, oraz Szymona Hołowni, dziennikarza, publicysty i pisarza. Szymon Hołownia dzielił się między innymi swoim zrozumieniem Teologii Stworzenia. Zadał pytanie: czy człowiek dobrze zarządza daną mu przez Boga ziemią? Mówił też o zachwycie jako elemencie doświadczenia człowieka wobec stworzenia. Na zakończenie odpowiadał na pytania zadane przez uczestników.
Jutro, 29 marca, uczestników czeka ważne wydarzenie – test pisemny, który wyłoni laureatów Olimpiady Teologii Katolickiej. Życzymy im mądrości i mocy Ducha Świętego.

Uczestnicy OTK Opole 2019 napisali test

29 marca, dzień testu pisemnego XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej – „Św. Jacek – wzór ewangelizacji”. Po śniadaniu, na którym uczestnicy i opiekunowie spotkali się Biskupem Opolskim Andrzejem Czają, uczniowie udali się do auli gdzie o godzinie 10:00 pisali test. Po jego napisaniu podczas grupy ze wszystkich diecezji udały się na wycieczkę podczas której uczestniczyli we Msze Świętą z Biskupem Rudolfem Pierskałą w Opolskiej Katedrze Podwyższenia Krzyża Św. Przed Eucharystią uczestnicy zjedli obiad w Centrum Rozrywki Kubatura należący do piłkarza Kuby Błaszczykowskiego), oraz zwiedzili Pałac w Kamieniu Śląskim (miejsce urodzenia św. Jacka). W tym czasie Komisja OTK Opole 2019, pod przewodnictwem Przewodniczącego Komitetu Głównego Ks. prof. dr hab. Piotra Tomasika, sprawdzała prace uczniów. Po powrocie z wycieczki uczestnicy i opiekunowie wzięli udział w niezwykłym pogodnym wieczorze, którego gwiazdą był Kabaret Nowaki.
Jutro (30 marca), podczas Mszy Świętej, która odbędzie się w Bazylice św. Anny Samotrzeciej na Górze św. Anny, ogłoszeni zostaną laureaci tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej. Wezmą oni udział w teście ustnym, który wyłoni zwycięzców OTK Opole 2019. Już teraz życzymy im mądrości i mocy Ducha Świętego.

Zakończyła się opolska edycja Olimpiady Teologii Katolickiej

30 marca 2019 był szczególnym dniem dla uczestników XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej. Na uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice św. Anny Samotrzeciej ogłoszonych zostało 10 laureatów OTK Opole 2019, którzy następnie wzięli udział w teście ustnym. Członkami Komisji części ustnej byli:
Przewodniczący Komitetu Głównego Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik,
ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (kustosz Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim),
ks. dr hab. Erwin Mateja, prof. UO,
ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego,
dr Arkadiusz Pyka, referent Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Komisja, w wyżej wymienionym składzie, wyłoniła pierwsze dziesięć miejsc OTK Opole 2019. Zwycięzcy zajęli następujące miejsca:
1. Paweł Pastwa – Archidiecezja Katowicka,
2. Monika Matysiak – Archidiecezja Warszawska,
3. Katarzyna Bortniczuk – Archidiecezja Warszawska,
4. Joanna Futyma – Archidiecezja Przemyska,
5. Aleksandra Chomicz – Archidiecezja Przemyska,
6. Marta Jaceńków – Diecezja Opolska,
7. Michał Ryndak – Diecezja Tarnowska,
8. Paweł Grzegórski – Diecezja Sandomierska,
9. Julia Borowska – Archidiecezja Białostocka,
10. Marta Izydorczyk – Archidiecezja Poznańska.
Wręczenie nagród podczas uroczystej gali miało zaskakujący przebieg. Laureaci wychodząc na scenę, mieli oni okazję wybrać spośród dwunastu nagród tę, która najbardziej im się podobała. Do wyboru były między innymi: laptop, tablet, pielgrzymka zagraniczna, zaproszenie na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, bilety na mecz Reprezentacji Narodowych: siatkówki i piłki nożnej, oraz inne ciekawe wycieczki i nagrody rzeczowe.
Dodatkową atrakcją była możliwość wylosowania, przez obecnych na gali finalistów, kilku nagród specjalnych.
Należy również wspomnieć, iż opiekunowie, którzy przygotowywali laureatów do olimpiady, także otrzymali szczególne nagrody. Szkoły trzech pierwszych finalistów dostały również nagrody rzeczowe w postaci telewizora, projektora i worka ze sprzętem sportowym.
XXIX Olimpiada Teologii Katolickiej – Opole 2019, na Górze św. Anny dobiegła końca.
Dom Pielgrzyma na Górze św. Anny wspaniale zadbał o wszystkich przebywających na Olimpiadę.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i prowadzenie tego wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się naszym sponsorom – to dzięki Wam uczestnicy wyjechali z pięknymi nagrodami, Dziękujemy także Szymonowi Hołowni i Kabaretowi Nowaki. Dziękujemy Przewodniczącemu Komitetu Głównego OTK ks. prof. dr hab. Piotrowi Tomasikowi za kierowanie pracami komisji testu pisemnego i ustnego, oraz wszystkim członkom panelu egzaminacyjnego.

Już teraz możemy napisać, że XXX Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Przemyślu od 16 do 18 kwietnia 2020 roku. Tytuł olimpiady: „Dumni z Ewangelii i z Polski” będzie nawiązywał do obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
Życzymy wszystkim uczestnikom, opiekunom i tym, którzy włączyli się w jakikolwiek sposób w organizację i prowadzenie OTK Opole 2019, błogosławieństwa Bożego i radości Ducha Świętego. Niech św. Jacek, którego życie zgłębialiście, będzie dla was przyjacielem i drogowskazem. Do zobaczenia na następnej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej w Przemyślu.

Lista laureatów OTK Opole 2019 pdf icon

Lista finalistów OTK Opole 2019 pdf icon