6 grudnia 2024 roku na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się konferencja pt. „Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna”. Wydarzenie wieńczy 11. edycję „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” i zostało zrealizowane przez Fundację Ludzki gest Jakuba Błaszczykowskiego wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu w ramach projektu „Sport. Od teorii do praktyki” przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Prelegentami konferencji byli eksperci z Polski i zagranicy. Dr Thierry Middleton (University of Portsmouth) w swoim wystąpieniu „Czy sport ma wartość społeczną? Czy sport może wspierać integrację?” przedstawił wnioski z pracy z migrantami zaangażowanymi w sport i aktywność fizyczną. Jego prezentacja zwróciła uwagę na to, jak sport może być skutecznym narzędziem integracji społecznej i budowania mostów międzykulturowych.
Ks. prof. dr hab. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego omówił „Psychologiczną wartość sportu jako czynnika motywacyjno-integrującego”. Ks. Krok podkreślił, jak sport może pozytywnie wpływać na rozwój osobisty oraz umacniać więzi społeczne. Dr Laura De Pretto (Leeds Trinity University, Leeds) w swoim referacie pt. „Sport, natura i mosty kulturowe: Badanie psychospołecznych korzyści zewnętrznej aktywności fizycznej w zglobalizowanym świecie” skupiła się na znaczeniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jej wystąpienie podkreśliło rolę natury w poprawie dobrostanu psychicznego i społecznego w czasach globalizacji. Pierwszą część konferencji zwieńczyło wystąpienie dra Artura Krzyżanowskiego z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie na temat dalekowschodnich systemów psychosomatycznych jako form socjalizacji. Dr Krzyżanowski przybliżył słuchaczom znaczenie praktyk takich jak joga czy tai chi w integracji społecznej oraz poprawie zdrowia psychofizycznego.
W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa, która była okazją podzielenia się doświadczeniami i opiniami oraz wskazanie dalszych kierunków badań nad społeczną i integracyjną wartością sportu. Gościem specjalnym panelu był trener złotej paraolimpijki Mariusz Żabiński, który podzielił się swoimi doświadczeniami podkreślając, że trening osób z niepełnosprawnościami to nie tylko sport, ale przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości, integracja społeczna i wzmacnianie ich niezależności.
Moderatorem spotkania był redaktor Donat Przybylski – dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.
Tradycyjnie już na zakończenie podsumowano 11. edycję Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie oraz wręczono nagrody jej laureatom. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody dla 45 laureatów ich 24 opiekunów i szkół. Najlepsi otrzymali laptopy, sprzęt elektroniczny i sportowy, wśród nagród dla szkół była m.in. wycieczka do Krakowa dla 50 osób, projektory, zestawy sprzętu sportowego oraz różnego rodzaju vouchery.
I miejsce w Olimpiadzie zajął Krzysztof Stasiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu. Podkreślić należy, że Krzysztof również w zeszłym roku był zwycięzcą tej Olimpiady. Laureaci kolejnych miejsc na podium to Mateusz Synowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu (II miejsce, podobnie jak w roku 2023) oraz Piotr Studencki, uczeń Zespół Szkół I Placówek Oświatowych im. Emila Godlewskiego w Nysie (III miejsce).
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz nawiązywania kontaktów między naukowcami, praktykami i pasjonatami sportu. Organizatorzy oraz uczestnicy podkreślali znaczenie podobnych inicjatyw w promowaniu wartości społecznych i edukacyjnych sportu.
Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia – wszystkie zdjęcia można zobaczyć oraz pobrać tutaj.
Laureatom i ich opiekunom gratulujemy osiągniętych wyników, a licznym sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia – wszystkie zdjęcia można zobaczyć jak również pobrać tutaj