Autorzy: ks. J. Kostorz, Z. Pytka, P. Bechta we wprowadzeniu sami zadają pytanie: skoro dziś dostępnych jest wiele różnych katechizmów, to po co kolejny? I odpowiadają: Wiara to ciągłe stawianie ważnych pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Taka jest właśnie forma tego katechizmu: pytanie – odpowiedź.
Cel
Zamiarem autorów katechizmu było stworzenie takiego kompendium, które ma posłużyć jako narzędzie duszpasterskie przede wszystkim wobec tych, którzy z różnych powodów zrezygnowali z systematycznej lekcji religii w szkole, ale mimo to pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania czy małżeństwa. Katechizm może też służyć jako pomoc w formacji rodziców i chrzestnych przed sakramentem chrztu oraz do stałego pogłębiania wiedzy religijnej.
Do katechizmu dołączony jest audiobook, zawierający audycje tematyczne nawiązujące do treści katechizmu.
Katechizm można nabyć na stronie Wydawnictwa św. Krzyża w Opolu.
Dla kogo?
„… dla średnio zaawansowanych” – czyli dla kogo? Wiara jest dynamiczna, powinna się w nas ciągle rozwijać. Jej rozwój często wiąże się z koniecznością powrotu do źródeł, do korzeni. Wiara to nieustanne poszukiwanie Boga. Jeżeli tak jest, to odpowiedź wydaje się być prosta – każdy potrzebuje katechizmu. Wiara to ciągłe stawianie ważnych pytań i szukanie nań odpowiedzi. Katechizm to alfabet wiary. Skoro dziś dostępnych jest wiele różnych katechizmów, po co kolejny? Chociaż po „Katechizm dla średnio zaawansowanych” może sięgnąć każdy, to jednak zamiarem jego autorów było stworzenie takiego kompendium, które ma posłużyć jako narzędzie duszpasterskie przede wszystkim wobec tych, którzy z różnych powodów zrezygnowali z systematycznej lekcji religii w szkole, a mimo to pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania czy małżeństwa. Ale nie tylko. Katechizm może też służyć jako pomoc w formacji rodziców i rodziców chrzestnych przed sakramentem chrztu dziecka. Może też być narzędziem do stałego pogłębiania wiedzy religijnej, a w konsekwencji wiary.
Z czego się składa?
Źródłem niniejszego katechizmu są wiara i życie. Wiara oparta na Piśmie Świętym2, Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz przemyśleniach autorów. Życie, toczące się dziś tu i teraz, oparte na obserwacji i doświadczeniu. Zaprezentowana w 3 częściach zasadnicza treść katechizmu – Nasza wiara, Nasz Kościół, Życie chrześcijańskie – w formie pytań i prostych odpowiedzi, wraz z konkretnym zadaniem kończącym każdą katechezę, jest próbą poszukiwania i odkrywania Boga bliskiego, działającego w naszym życiu, w otaczającej nas rzeczywistości i we współczesnym świecie. „Wiara jest odpowiedzią człowieka daną Bogu, który mu się objawia i udziela, przynosząc równocześnie obfite światło człowiekowi poszukującemu ostatecznego sensu swego życia” (KKK 26). W „Katechizmie dla średnio zaawansowanych” rozważa się najpierw owo poszukiwanie Boga przez człowieka, odpowiadając na szereg ważnych pytań: czym w swej istocie jest wiara? po co modlitwa? kim jest Jezus?... (rozdział pierwszy). Drugi rozdział poświęcony jest wspólnocie Kościoła i sakramentom. Tu można odnaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: co to jest Kościół?, co to są sakramenty? Trzeci rozdział koncentruje się na obecności wiary i Boga w codzienności życia chrześcijańskiego i odpowiada na pytania o godność i wolność człowieka: czym są przykazania? jak działa sumienie? co to jest prawo moralne?
Aneks
Całość katechizmu wieńczy aneks, który zawiera tzw. mały katechizm, czyli najistotniejsze prawdy wiary, najważniejsze modlitwy oraz poparte komentarzem obrzędy czterech sakramentów – chrztu, bierzmowania i małżeństwa i namaszczenia chorych. Pozostałe sakramenty zostały szczegółowo omówione w treści katechizmu. Do katechizmu dołączony jest audiobook, zawierający audycje tematycznie nawiązujące do treści katechizmu.