Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

wycieczka krasiejow ukraina

Pax et Bonum! W dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, 4 października 2024 r. odbył się w Opolu Dzień Katechety i Nauczyciela. Tegorocznemu spotkaniu Katechetów i Nauczycieli przyświecało hasło „Powróćmy do pierwotnej miłości”.
Dzień Katechety i Nauczyciela, który jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy na początku nowego roku szkolnego, ale też serdecznych spotkań, rozmów czy wymiany doświadczeń, rozpoczął się Eucharystią pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały.
– „Dlatego nawróćmy się i zacznijmy jeszcze raz wszystko od nowa”. – Mówił w homilii bp Rudolf przywołując historię patrona dzisiejszego dnia.
– „Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół”. – Te słowa, które od Jezusa usłyszał św. Franciszek, nie tracą dziś na swojej aktualności, o czym przypomniał w słowie wstępnym dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Jerzy Kostorz.
W homilii biskup Rudolf podkreślał, że katecheta pracuje przede wszystkim słowem.

– „Słowo w ustach katechety ma wielką moc. A gdy jest ono zaczerpnięte z Pisma Świętego, jest to szczególna moc”. – Przypomniał w homilii biskup. – „Słowem Bóg stworzył świat. Na słowa Jezusa dokonywały się cuda i na słowa Jezusa w każdej Mszy Świętej, które wypowiada kapłan, dokonuje się cud przemiany: chleba w Ciało, wina w Krew.

Tegoroczny Dzień Katechety i Nauczyciela odbył się w późniejszym terminie w związku z powodzią, która dotknęła wiele parafii naszej diecezji. Wyrażając swoją solidarność i braterstwo z poszkodowanymi przez wrześniową powódź, katecheci podczas Mszy Świętej złożyli ofiarę na ten cel, która przekazana zostanie konkretnej rodzinie, która wskutek powodzi straciła dom.
Po Eucharystii tradycyjnie była okazja, by przy kawie i herbacie porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami czy troskami, których nie brak dziś, kiedy tyle niepewności dotyczących lekcji religii w szkole.
W spotkaniu katechetów osobiście nie mógł uczestniczyć bp Andrzej Czaja, który za pośrednictwem nagrania video skierował swoje przesłanie do Katechetów i Nauczycieli na nowy rok szkolno-katechetyczny. Biskup Andrzej poruszył wiele ważnych aspektów, trudności i obaw związanych z nauczaniem religii w szkole podkreślając, aby obok działań formalnych nie zapominać o konieczności zawierzenia i polecania Panu Bogu sprawy szkolnej katechezy.
W swoim słowie biskup wyjaśnił również potrzebę wprowadzania posługi katechisty w parafiach, wskazując na różnice pomiędzy posługą katechety i katechisty. Biskup podkreślił, że katechista to świecki współpracownik duszpasterza w różnych rodzajach apostolstwa, napełniony Duchem apostolskim.
Na zakończenie biskup przywołał postać błogosławionej Marii Tuci – albańskiej nauczycielki, katechetki, męczennicy, która zginęła w wieku 22 lat i jest jedyną kobietą w gronie 38 Albańczyków, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi.
Biskup Czaja zachęca, aby ta albańska błogosławiona stała się dla katechetów Diecezji Opolskiej nie tylko wzorem w głoszeniu Ewangelii, ale i orędowniczką. Do grona albańskich błogosławionych ofiar prześladowań komunistycznych, należy również bł. Alfons Tracki, pochodzący z Blistrzyc, z dekanatu Branice w naszej diecezji.

Całe przesłanie Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai do Katechetów i Nauczycieli dostępne na: https://www.youtube.com/watch?v=Zsipg21mWEA
Na końcu swoje słowo do katechetów raz jeszcze skierował ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego, który złożył podziękowania za wieloletnią pracę katechetom odchodzącym na emeryturę oraz przedstawił najważniejsze komunikaty Wydziału Katechetycznego.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i udzielonym przez biskupa Rudolfa Pierskałę błogosławieństwem.