Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

orszak 2022 10Przy mało sprzyjającej pogodzie, za to w gorącej jak zawsze atmosferze mieszkańcy Opola i okolic uczcili święto Objawienia Pańskiego jedenastym już Orszakiem Trzech Króli, który w sobotę, 6 stycznia 2024 roku, przeszedł ulicami Opola.
Tegoroczny orszak przebiegał pod hasłem „W jasełkach leży”, nawiązując do 800-lecia pierwszej szopki-jasełek, które w 1223 r. w Greccio we Włoszech zaaranżował św. Franciszek z Asyżu.
Orszak Trzech Króli rozpoczął się na placu przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, gdzie w imieniu organizatorów wszystkich uczestników przywitał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego, a młodzi artyści Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu towarzyszyli formowaniu się orszaku pięknym wykonaniem kolęd.

W orszaku za gwiazdą ruszyli Józef i Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie na koniach w asyście strażaków, harcerze, uczniowie opolskich szkół tworzący orszaki: europejski Króla Kacpra (czerwony), azjatycki Króla Melchiora (zielony) i afrykański króla Baltazara (niebieski). W orszaku udział wzięli również biskup pomocniczy Rudolf Pierskała, proboszcz parafii katedralnej ks. Waldemar Klinger, przedstawiciele urzędu miasta z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury, a także gwardian Ojców Franciszkanów, o. Lucjusz Wójtowicz, akcentując w ten sposób jubileusz pierwszej szopki zainicjowanej właśnie przez św. Franciszka.
Ze śpiewem kolęd na ustach, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Cementowni Górażdże, licznie zebrani wierni przeszli ulicami Barlickiego, Piastowską, Zamkową, Plac Wolności i Ozimską, aby ostatecznie dotrzeć na plac Jana Pawła II. Każdy uczestnik orszaku, dzięki zaangażowaniu uczniów-wolontariuszy otrzymał tradycyjną koronę – symbol Orszaku Trzech Króli.
W ramach uczczenia 800-lecia pierwszej szopki, na trasie orszaku przy kościele Ojców Franciszkanów postawiony został symboliczny żłóbek wraz z franciszkańskim zawołaniem „Pax et Bonum” (Pokój i Dobro). Jubileuszowy baner przypomina nam, że z okazji tej szczególnej rocznicy nawiedzając szopki w kościołach franciszkańskich i modląc się przy żłóbku zyskać można odpust zupełny (do 2 lutego 2024 r.)

Kolorowy pochód zwieńczony został inscenizacją pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie i złożeniem darów: złota, kadzidła i mirry oraz programem artystycznym, będącym połączeniem śpiewu, tańca i teatru, przygotowanym przez dzieci i młodzież MDK Opole. Program przygotowali i poprowadzili Aneta i Andrzej Skibowie z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, a do wspólnego kolędowania przygrywał zespół Partytura pod kierunkiem Mirosława Kopyto.

Do uczestników orszaku na zakończenie swoje słowa skierowali bp Rudolf Pierskała, prezydent Arkadiusz Wiśniewski oraz gwardian franciszkanów – o. Lucjusz Wójtowicz.
Bp Rudolf podkreślił, że z pokłonem do narodzonego w Betlejem Dzieciątka przybyły dwie grupy ludzi: Trzej Królowie, jako ci najmądrzejsi i najbogatsi, a jako pierwsi – pasterze, ci najubożsi. My możemy porównać się do jednych i drugich – jesteśmy bogaci duchowo w wiarę, miłość, życzliwość i dobroć, jesteśmy ubogaceni tym spotkaniem, ale jednocześnie jesteśmy biedni naszymi słabościami i grzechami.
Prezydent Wiśniewski odwołał się do symbolu orszaku – korony. Podkreślił, że jest pod nią miejsce dla każdego i dla wszystkich jest miejsce w stajence. Prezydent wyraził również radość z licznego udziału Opolan w orszaku i słowa wdzięczności wszystkim organizatorom, zwłaszcza artystom MDK podkreślając, że tak pięknie i tak wzniośle, jak w tym roku, jeszcze nie było.
O. Lucjusz jako franciszkanin opowiedział o historii szopki i jasełek, które mają swój początek we włoskim Greccio i oczywiście wiążą się ze św. Franciszkiem.
Spotkanie zakończyło się kolędowaniem wraz z zespołem Partytura.

Organizatorami orszaku są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Miasto Opole oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. W organizacji uczestniczyli również uczniowie szkół wraz z nauczycielami, harcerze, policja, straż pożarna, Polski Czerwony Krzyż i liczni wolontariusze.

Obszerna fotorelacja znajduje się tutaj.