protest

Od lutego 2025 roku rusza w naszej diecezji Kurs Katechisty. Kurs będzie trwał 3 semestry. Zwracamy się z prośbą do Księży o zachęcenie wśród swoich parafian do uczestniczenia w takim kursie.

Papież Franciszek na mocy listu apostolskiego Antiquum Ministerium z 11 maja 2021 roku ustanowił posługę katechety która jest stałą służbą na rzecz Kościoła lokalnego, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca. Mają ją pełnić osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości

Jak wygląda Kurs na Katechistę?

Dobre i profesjonalne przygotowanie Katechisty będzie opierać się na trzech modułach kształcenia: teologicznym, specjalistycznym i warsztatowym. Do posługi niezbędna jest wiedza teologiczna, zdolność właściwej komunikacji i budowania ludzkich relacji oraz umiejętność ciekawego konstruowania swej pracy i posługi. Kurs ten łączy w sobie wiedzę i umiejętności z zakresu teologii, psychologii oraz doświadczenia pracy warsztatowej w wielu zakresach i ujęciach.
Spotkania będą odbywać się w soboty w odstępach co dwu tygodniowych. Przewidziane są także rekolekcje oraz dni skupienia.
Po ukończonym kursie katechista będzie miał okazję do stałej formacji oraz do ciągłego rozwijania swoich osobistych zdolności i umiejętności, jakie będzie mógł coraz lepiej i skuteczniej wykorzystywać w swej posłudze.

Dla Kogo jest ten kurs?

Dla każdego, kto odczuwa w sobie głębokie wewnętrzne przekonanie i chęć do czynienia dzieła ewangelizacji. Dla każdego, kto odczuwa w sobie, że głoszenie Słowa Bożego i spotkanie z drugim człowiekiem będzie dla Niego prawdziwą pasją i radością. Kandydat na katechistę powinien mieć skończone 25 lat, odznaczać się postawą wiary i zdrowej religijności połączonej z pobożnością.

Jak wygląda posługa Katechisty po skończonym kursie ?

Katechista zostaje wyznaczony przez Biskupa do posługi przy konkretnej parafii. Posługa ta może odbywać się na wiele sposobów – katechizacja dzieci, młodzieży i dorosłych, katechizacja przed sakramentalna. Prowadzenie wspólnot przy parafialnych, organizacja różnorodnych wydarzeń i akcji ewangelizacyjnych czy też charytatywnych. Wachlarz rodzaju posług jest naprawdę szeroki.

Zgłoszenia będą odbywały się przez Wydział Katechetyczny.