Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

„Etyka i fair play na boisku i poza nim” to tytuł konferencji, która odbyła się na Politechnice Opolskiej. Wydarzenie wieńczyło 9. edycję ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, w której w sumie wzięło udział 1,5 tys. uczestników. Była to okazja do wręczenia nagród najlepszym uczniom, szkołom i wyróżnionym nauczycielom.
W etapie szkolnym 9. edycji konkursu "Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie" wzięło udział 1375 uczniów z 91 szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Do finału, który odbył się 8 grudnia 2022 r. w Opolu zakwalifikowało się 359 młodych ludzi. Uczestnicy finału zmagali się z 40 pytaniami zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi oraz pytaniem, które dotyczyły refleksji o etyce i fair play podczas trwających Mistrzostw Świata w Katarze. Tegoroczna, już 9. edycja nosiła tytuł: „Piłki nożna. Etyka i fair play na boisku i poza nim”.

Wręczenie nagród i podsumowanie projektu było zwieńczeniem konferencji pt. "Etyka i fair play na boisku i poza nim", która odbyła się 15 grudnia 2022 r. w auli wykładowej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
W części naukowej swoje prelekcje przedstawili: ks. Jerzy Kostorz – Rzecznik Etyki PZPN, Krzysztof Pezdek z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Tomasz Bohdan z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Paweł Grycmann w funkcji dyrektora Szkoły Trenerów PZPN.
Tematyka wykładów cieszyła się zainteresowaniem pośród młodzieży, o czym świadczyły liczne pytani młodzieży oraz nauczycieli. Widać, że tematyka dotycząca etyki i fair play, jak również temat szeroko rozumianych fauli to bardzo aktualna problematyka.
Część konferencyjna zakończyła dyskusja panelowa. Następnie przyszedł czas na podsumowanie tegorocznej edycji olimpiady i wręczenie nagród.


Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody dla 61 uczniów, 30 opiekunów i 30 szkół. Najlepsi otrzymali m.in. możliwość udziału w zagranicznym obozie w Hiszpanii, wycieczki w Polsce jak i zagraniczne, kurs prawa jazdy, laptopy, tablety, projektory, zestawy sprzętu sportowego oraz różnego rodzaju vouchery.
Spośród szkół naszej diecezji najlepiej wypadło (zajmując II miejsce) Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie. Opolskim uczestnikiem z najlepszym wynikiem jest uczeń tej szkoły Karol Sprysak (II miejsce), natomiast I miejsce zajęła Aleksandra Goj z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia - wszystkie zdjęcia można zobaczyć jak również pobrać tutaj jpg ikonka

Składamy serdeczne podziękowania tak wielu sponsorom, którzy ufundowali cenne nagrody m.in. laptop, tablety, vouchery, sprzęt sportowy, projektory, wycieczki dla uczniów nauczycieli jak również dla szkół.

Realizacja grantu „Etyka i fair play na boisku, w wychowaniu i w życiu " jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.