zak 2019

W dniu 1 marca 2019 r. w auli seminaryjnej Wydziału Teologicznego UO w Opolu odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – Żak 2019. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Święta Anna – patronka Diecezji Opolskiej”.
Spośród 1337 uczniów ze szkół podstawowych, którzy rozpoczęli udział w konkursowych zmaganiach na etapie szkolnym, do finału zakwalifikowało się 186 uczestników z całej diecezji. Oni to w finale rywalizowali o zdobycie tytułu laureata. Ze względu na wysoki poziom trudności testu z pytaniami, Diecezjalna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. Jerzego Kostorza zdecydowała, aby obniżyć próg od którego przyznawany będzie tytuł laureata, w klasach IV-VI od 55% (od 37 punktów), zaś w klasach VII-VIII od 65% (od 42 punktów). Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia – 66.

W klasach IV-VI trzy pierwsze miejsca zajęli następujący uczniowie:

I.    miejsce – WIKTORIA FOGEL z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku (katechetka: p. Danuta Kędzior) – 64 punkty,
II.    miejsce – ZUZANNA TREMBECKA z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku (katechetka: p. Danuta Kędzior) – 58 punktów,
III.    miejsce – TOMASZ WIĘCEK z Publicznej Szkoły Podstawowej w Prószkowie (katechetka: p. Genowefa Lellek) – 54 punkty.

W klasach VII-VIII trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie:

I.    miejsce – BARBARA GOŁĘBIOWSKA z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chrząstowicach (katechetka: p. Elżbieta Misa) – 65 punktów,
II.    miejsce – PASKAL MARUSKA z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radłowie (katechetka: p. Anna Chrzęstek) – 60 punktów (suma punktów z obydwu etapów: 124),
III.    miejsce – EWELINA DĄBROWA z Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Krapkowicach (katechetka: p. Jolanta Buczek) – 60 punktów (suma punktów z obydwu etapów: 122).

Laureatom i finalistom DKWR Żak 2019 serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników, zaś wszystkim katechetom składamy gorące podziękowanie za poświęcony czas oraz towarzyszenie uczniom w czasie przygotowań do poszczególnych etapów konkursu.
Wszystkich laureatów konkursu wraz ze swoimi katechetami zapraszamy na galę podsumowującą diecezjalne konkursy, podczas której zostaną wręczone nagrody, dyplomy i podziękowania.

Uroczysta gala odbędzie się w czwartek 23 maja 2019 roku o godz. 11.00 w auli seminaryjnej przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

DECYZJA KOMISJI KONKURSOWEJ

Po zasięgnięciu opinii katechetów Diecezjalna Komisja Konkursowa podjęła decyzję, aby zrównać próg, od którego przyznawany jest tytuł laureata w DKWR Żak klasy VII-VIII, do 60% (laureat od 39 punktów) – tej samej liczby procentowej jaka została ustalona dla DKWR Gimnazjalista 2019. Decyzja Komisji jest ostateczna. W związku z powyższym do grona laureatów dołączyli:
- Jakub Orziński (41 p.) - PSP w Luboszycach / katechetka: s. Consolata Anna Ratuszny,
- Natalia Golla (40 p.) - PSP w Kadłubie / katechetka: s. Bernarda Misiewicz,
- Zuzanna Sałamaj (40 p.) - Szkoła Podstawowa nr 10 w Nysie / katechetka: p. Bożena Gruszka,
- Hanna Paśmionka (39 p.) - PSP nr 1 w Oleśnie / katechetka: p. Małgorzata Peciak,
- Julia Spiller (39 p.) - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączniku / katecheta: ks. Adam Łotocki.

Lista Laureatów DKWR Żak 2019

Wyniki finału ŻAK 2019 - klasy IV-VI