final branzowa 2019

W dniu 12 kwietnia 2019 r. na Wydziale Teologicznym UO w Opolu odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla Szkół Branżowych I Stopnia 2019, który nosił tytuł „Św. Anna – patronka Diecezji Opolskiej”. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego, do finału zakwalifikowało się 16 uczestników z całej diecezji. Do finału przystąpiły 3 uczennice, z których każda osiągnęła wymaganą regulaminem liczbę punktów (tj. 29 p. na 37 p. możliwych do zdobycia) i zdobyła tytuł laureata:

I. miejsce: MONIKA PYTEL z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich (katechetka: Edyta Bem) – 37 punktów,
II. miejsce (ex aequo): KERSTINA DYLKA z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu (katecheta: Stanisław Kozłowski – 29 punktów (z etapu szk.: 28 p.),
II. miejsce (ex aequo): DARIA ŁAPOT z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu (katecheta: Stanisław Kozłowski – 29 punktów (z etapu szk.: 28 p.).

etap szkolny branzowa 2018W dniu 5 grudnia 2018 roku odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla Szkół Branżowych I Stopnia 2019. Zgodnie z Regulaminem do diecezjalnego finału kwalifikuje się po trzech najlepszych uczniów z każdej zgłoszonej szkoły.
Spośród ponad 130 uczestników tego konkursu do finału zakwalifikowało się 16 uczniów – zobacz listę.pdf icon Wszystkim finalistom składamy serdeczne gratulacje!

Jednocześnie informujemy, że finał DKWR dla Szkół Branżowych I Stopnia 2019 odbędzie się 12 kwietnia 2019 roku na Wydziale Teologicznym UO w Opolu, ul. Drzymały 1a, o godz. 11.00.

branzowa szkola 1 stopnia tlo

Temat tegorocznego Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – dla Szkół Branżowych I Stopnia brzmi: „Św. Anna – patronka Diecezji Opolskiej”. Św. Anna jest główną patronką naszej diecezji. Okazją, by skupić w tym roku uwagę na św. Annie jest jubileusz 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie i związana z tym możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Odpustową Mszę św. w kościele św. Anny w Oleśnie, w dniu 29 lipca br., odprawił prymas Polski abp Wojciech Polak, który w czasie homilii zaznaczył, że „poświęcony 500 lat temu kościół kryje w swoim wnętrzu cudowną figurkę Świętej Anny Samotrzeciej, słynącej cudami i tak bardzo omodloną przez przybyłych licznie do Olesna pielgrzymów”. Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, który nazwał świętą Annę „łączniczką pokoleń” oraz „patronką wychowania i życia rodzinnego”, i za jej wstawiennictwem prosił Boga o wzrost poczucia jedności, odpowiedzialności i solidarności pokoleń.
Kult św. Anny na Śląsku opolskim sięga swymi korzeniami dawnych czasów. Pierwsze wzmianki pochodzą już z wieku XIII i XIV. Jego wielkimi propagatorami od samego początku byli franciszkanie. Dziś św. Anna czczona jest w naszej diecezji przede wszystkim w Sanktuarium na Górze Świętej Anny i w Oleśnie. Ale nie tylko, bo także w Opolu-Chmielowicach, Krzyżanowicach, Czarnowąsach, Gogolinie, Jakubowicach, Chałupkach, Gamowie, Dębskiej Kuźni, Maciejowicach, Niemysłowie, Wiechowicach, Golczowicach, Nysie, Otmuchowie i innych miejscowościach.
Dlaczego św. Anna nieustannie cieszy się ogromnym szacunkiem i uznaniem wiernych? W czym możemy i w czym powinniśmy ją naśladować? Choć o Annie nie znajdziemy żadnej wzmianki w Piśmie Świętym, to jednak wszyscy autorzy jej biografii zgodnie chwalą jej święte życie, w którym przejawiały się dojrzałe owoce Ducha Świętego. Zarówno Annę, jak i jej męża Joachima, cechowała wiara, pobożność, dobroć, mądrość, posłuszeństwo wobec Bożych nakazów i przepisów Prawa oraz gorliwość w modlitwie. Anna, która urodziła niepokalanie poczętą Maryję i wychowała ją, stanowi też wzór i przykład dla małżonek i matek. Według tradycji, nie tylko wychowała Maryję, ale też – mieszkając w Nazarecie – opiekowała się małym Jezusem. Stąd w ikonografii często przedstawiana jest jako św. Anna Samotrzecia, trzymająca na jednej ręce córkę Maryję, na drugiej – wnuka Jezusa. Staropolskie słowo „samotrzeć” oznacza właśnie „we troje”. Ponieważ każda rodzina obejmuje nie tylko rodziców i dzieci, ale także dziadków oraz przodków, trafnie więc św. Anna nazywana została „łączniczką pokoleń” oraz „patronką wychowania i życia rodzinnego”.