GIM 2019 tloTemat tegorocznego Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla klasy III Gimnazjum – GIMNAZJALISTA 2019 brzmi: „Św. Anna – patronka Diecezji Opolskiej”. Św. Anna jest główną patronką naszej diecezji. Okazją, by skupić w tym roku uwagę na św. Annie, mamie Maryi i babci Jezusa Chrystusa, jest jubileusz 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie i związana z tym możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
Odpustową Mszę św. w kościele św. Anny w Oleśnie, w dniu 29 lipca br., odprawił prymas Polski, abp Wojciech Polak, który w czasie homilii zaznaczył, że „poświęcony 500 lat temu kościół kryje w swoim wnętrzu cudowną figurkę Świętej Anny Samotrzeciej, słynącej cudami i tak bardzo omodloną przez przybyłych licznie do Olesna pielgrzymów”. Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, który nazwał świętą Annę „łączniczką pokoleń” oraz „patronką wychowania i życia rodzinnego”, i za jej wstawiennictwem prosił Boga o wzrost poczucia jedności, odpowiedzialności i solidarności pokoleń. „Niech św. Anna – prosił na koniec Prymas – Łączniczka pokoleń, Patronka wychowania i życia rodzinnego, pozwala nam mieć oczy otwarte na starszych i tych, którzy nas prawdziwie potrzebują”.