wyniki szk gimn 2018W dniu 25 października 2017 roku w 72 szkołach naszej diecezji odbył się etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla Klas II i III Gimnazjum 2018. Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu uczestnicy piszący test musieli uzyskać co najmniej 41 punktów (tzn. 75% całości), zaś maksymalna ilość punktów możliwa do zdobycia wynosiła 55.
Spośród wszystkich uczestników eliminacji szkolnych do etapu rejonowego zakwalifikowało się 182 uczniów – zobacz listę.pdf icon Opublikowanie niniejszej listy jest równoznaczne z zakończeniem przyjmowania protokołów z etapu szkolnego.
Wszystkim uczniom, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu DKWR dla Klas II i III Gimnazjum 2018, składamy serdeczne gratulacje. Jednocześnie informujemy, że etap rejonowy odbędzie się w czwartek, 30 listopada 2017 roku, o godz. 10.30.

Etap rejonowy zostanie przeprowadzony – zgodnie z podziałem uczestników na rejony zamieszonym na liście z wynikami – w następujących miejscach:

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej dla Klas II i III Gimnazjum 2018

Temat: „Słowo Boże i dziedzictwo ojców – Opolska Katedra”

Nasza wiara wyrasta z Pisma Świętego i Tradycji Kościoła. Kluczową rolę w procesie jej przekazywania odgrywają pokolenia naszych przodków. Oni to przez stulecia troszczyli się, by wiara którą przyjęli, coraz głębiej zapuszczała swoje korzenie, była przekazywana następnym pokoleniom oraz znajdowała swój wyraz w modlitwie i w codziennym życiu.
Szczególnym jej wyrazem są kościoły i kaplice, które powstały po to, by wiara mogła być praktykowana i rozwijana. W miastach i miejscowościach naszej diecezji możemy znaleźć wiele różnorodnych świątyń. Jedne zbudowane są z kamienia, inne z cegieł, jeszcze inne są drewniane. Jedne są bardzo okazałe, inne skromne. Jest jednak w naszej diecezji jeden szczególny kościół, który pozostawili nam nasi ojcowie. To stojąca dziś w centrum Opola katedra.
Opolska Katedra to nie tylko okazała budowla, której wieże górują nad całym miastem, ale to przede wszystkim miejsce modlitwy oraz symbol – jak pisał już św. Cyprian – „autorytetu biskupiego i jedności całego Kościoła lokalnego”.
W tegorocznym konkursie będziemy więc koncertować naszą uwagę, z jednej strony, na Jezusie Chrystusie, Jego życiu i działalności, w relacji św. Marka, z drugiej zaś, na historii i dziejach kościoła katedralnego w Opolu. Bo, podobnie jak Jezus stoi w centrum naszej wiary, tak Opolska Katedra stanowi serce naszej diecezji.