Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

 

 

 

 

orszak 2022 10W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 roku, po rocznej przerwie spowodowanej ubiegłorocznym lockdownem,  odbył się dziewiąty Orszak Trzech Króli pod hasłem „Dzień dziś wesoły”. Orszak Trzech Króli, zwany też ulicznymi jasełkami, rozpoczął się na placu Jana Pawła II występem kolędowym wokalistów Studia Emisji Głosu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.
W imieniu organizatorów wszystkich uczestników orszaku przywitał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Barwny korowód ruszył w kierunku Opolskiego Rynku wraz ze Świętą Rodziną i Trzema Królami. Za Królami w pochodzie maszerowały ich barwne orszaki, które tworzyli tradycyjnie uczniowie opolskich szkół wraz z nauczycielami: niebieski orszak afrykański króla Baltazara, zielony orszak azjatycki króla Melchiora i czerwony europejski króla Kacpra. W Orszaku udział wzięli opolscy biskupi bp. Andrzej Czaja i bp. Rudolf Pierskała, proboszcz parafii katedralnej ks. Waldemar Klinger, przedstawiciel urzędu miasta wiceprezydent Przemysław Zych i licznie zebrani mieszkańcy Opola i okolicznych miejscowości. W tej wyjątkowej procesji niesiona była również kopia obrazu Matki Boskiej Opolskiej w asyście Dzieci Maryi. W trakcie przejścia ulicami miasta wspólnemu kolędowaniu akompaniowała orkiestra dęta ze Szczepanowic pod batutą Szymona Klimańskiego, a dzięki pomocy wolontariuszy uczestnicy orszaku otrzymali tradycyjne korony i kolorowe chorągiewki.

W rynku, zgodnie z tradycją, królowie pokłonili się Dzieciątku i Świętej Rodzinie i złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę. Odbył się także program artystyczny przygotowany przez państwa Anetę i Andrzeja Skibów i występ Dziecięcej Scholi Wspólnoty Dawid.
W swoim przemówieniu Biskup Andrzej Czaja mówił, że tegoroczny Orszak trzech Króli staje się punktem kulminacyjnym inauguracji Roku Jubileuszowego 50-lecia Diecezji Opolskiej. Właśnie w święto Objawienia Pańskiego ogłoszony został Rok Jubileuszowy Diecezji Opolskiej, którego obchody potrwają od Wielkiego Czwartku do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Biskup wspomniał, że Mędrcy najpierw podążali za gwiazdą, a gdy dotarli do Tego, do którego ich prowadziła, zbliżyli się do Jezusa. My również mamy to czynić, a szczególna okazją jest Jubileuszowy Rok w diecezji opolskiej, który obchodzić będziemy po hasłem „Bliżej Boga-Czowieka”. Wprawdzie trzej mędrcy przychodzą do Dzieciątka z darami, ale to Ono daje więcej, niż Jemu przynosimy.
Głos zabrał również zastępca prezydenta Opola, Przemysław Zych, który przywitał zebranych w imieniu gospodarza miasta i złożył noworoczne życzenia wiary, nadziei i miłości.
Wydarzenie zakończyło wspólne kolędowanie prowadzone przez Dziecięcą Scholę Wspólnoty Dawid.
Organizatorami orszaku są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Miasto Opole oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.