Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

turystyka sakralnaDrodzy Katecheci.
Zapraszamy do „polubienia” i udostępniania, nowo powstałego, diecezjalnego Facebooka pn. „Turystyka Sakralna”. Jest on częścią projektu występującego pod tą samą nazwą. Link do Facebooka jest następujący: www.facebook.com/TurystykaSakralna
 „Turystyka Sakralna” jest projektem promującym obiekty sakralne w kontekście nie tylko pielgrzymkowym, ale nade wszystko turystycznym. Na dzisiaj głównym krajem, w którym rozwija się projekt są Czechy. Powoli współpraca rozprzestrzenia się na Austrię oraz w Polsce, na diecezję opolską.
Celem projektu “Turystyka Sakralna” w diecezji opolskiej jest:
-promowanie zabytkowych i ciekawych obiektów sakralnych w kontekście turystycznym;
-edukowanie o zabytkowych i ciekawych obiektach sakralnych;
-ukazywanie kultury chrześcijańskiej w kontekście turystycznym.

Projekt „Turystyka sakralna” wyraża się w czterech elementach:
1. Miejsca pielgrzymkowe: Projekt promuje zabytkowe, historyczne, ciekawe obiekty sakralne ukazujące piękno Kościoła, kulturę danego regionu oraz dające możliwość doświadczenia wspólnoty i przeżycia religijnego.
2. Zakwaterowanie: Projekt wskazuje/będzie wskazywać na możliwość noclegu dla turysty/pielgrzyma czy to na terenie obiektu sakralnego czy w jego pobliżu. Chodzi o to, żeby turysta/pielgrzym mógł zaplanować swoją podróż na przestrzeni kilku dni (odwiedzając kilka obiektów sakralnych) – co wiąże się ze znalezieniem odpowiednich noclegów.
3. Atrakcje: Turysta/pielgrzym jest zaproszony do odwiedzenia obiektów sakralnych w szerszym kontekście turystycznym. Dlatego, w ramach projektu są/będą wskazane inne atrakcje (szlaki, jeziora, baseny, centrum handlowe, łowiska, parki rozrywki itd.) obecne w pobliżu obiektów sakralnych. Dzięki temu turysta/pielgrzym może zaplanować sobie wyjazdy rekreacyjne powiązane ze zwiedzaniem obiektów sakralnych oraz innych atrakcji wypoczynkowych.
4. Trasy pielgrzymkowe: Projekt promuje miejsca pielgrzymkowe połączone z danym obiektem sakralnym (szlak św. Jakuba, szlak cysterski, szlak kościołów drewnianych, miejsce kultu świętego itd.) oraz szlakami turystycznymi (szlaki dla pieszych, rowerowe, kajakowe itd).