Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

Zapraszamy wszystkich chętnych na Diecezjalną Pielgrzymkę do Grecji i Macedonii śladami św. Pawła Apostoła wraz z Biskupem Opolskim. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program pielgrzymki.

Program

DZIEŃ 1 (29.07.2019 poniedziałek)

Zbiórka uczestników we wczesnych godzinach porannych (ok. godz. 3:00  a bliżej wyjazdu do ustalenia), Msza Św. i przejazd przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry. Przyjazd na obiadokolację i nocleg (1) do Serbii (w okolicy Krusevac).

DZIEŃ 2 (30.07.2019 wtorek)

Po śniadaniu przejazd do Grecji. Przyjazd do FILIPPI – pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Pawła na greckiej ziemi. To tu powstał pierwszy w Europie Kościół Chrześcijański. W Filippi zobaczymy tereny wykopaliska archeologicznych w miejscu dawnego miasta rzymskiego: bazyliki, łaźnie, akropol oraz więzienie, w którym osadzeni byli św. Paweł i Sylab. Odwiedzimy także prawdopodobne miejsce chrztu Lidii, która  ugościła Pawła, Tymoteusza i Sylaba. Msza św. w Filippi przy źródle. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu (2).

DZIEŃ 3 (31.07.2019 środa)

Po śniadaniu przejazd SALONIK – miasta, w którym św. Paweł spędził 3 tygodnie i z którego musiał uciekać posądzony o działanie przeciw państwu. Zwiedzanie: łuk tryumfalny cesarza Galeriusza, pomnik Aleksandra Wielkiego i Arystotelesa, rzymskie i średniowieczne budowle, przepiękne świątynie bizantyjskie oraz starą dzielnicę Kastro i słynną białą wieżę pozostałą po władaniu  Wenecjan. Najważniejszym dla naszej pielgrzymki zabytkiem jest jednak kościół św. Demetriusza z V wieku. Msza św. w kościele polskim. Czas wolny na zakup pamiątek. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Leptokarii (nad morzem), zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg (3).

DZIEŃ 4 (1.08.2019 czwartek)

Po śniadaniu przejazd do miejscowości KALAMBAKA. Wizyta w pracowni ikon, możliwość zakupu pamiątek, następnie zwiedzanie METEORÓW (w niezwykłej scenerii, na szczytach sterczących pionowo brył skalnych mieści się zespół 24 klasztorów Meteora, zaliczanych do najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej przełomu XIV i XV wieku). Msza św. plenerowa w Meteorach. Po południu wypoczynek na plaży i kąpiele w Morzu Egejskim. Wieczorem obiadokolacja i nocleg (4).

DZIEŃ 5 (2.08.2019 piątek)

Po wczesnym śniadaniu przejazd do ATEN. Msza św. i zwiedzanie: ateński Akropol – starożytny ośrodek kultu religijnego (Odeon Herodosa Attykusa, Świątynia Ateny Nike, Propyleje, Partenon, Erechtejon), Teatr Dionizosa, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Łuk Hadriana, Starożytny Stadion Olimpijski – miejsce pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, Ogrody Narodowe, Parlament. Wieczorem przejazd do hotelu w okolicach Agii Theodori, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg (5).

DZIEŃ 6 (3.08.2019 sobota)

Po śniadaniu wizyta w kolejnym miejscu związanym z obecnością św. Pawła – KORYNCIE. Zobaczymy ruiny starożytnego miasta i miejsce, gdzie Apostoł miał przemawiać do mieszkańców miasta. Msza w ruinach w Koryncie.  Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będą MYKENY.  W tym liczącym 3,5 tysiąca lat mieście znajdują się ruiny jednego z najstarszych miast i pałacu, do którego prowadziła słynna Lwia Brama. W niewielkiej odległości od niego znajdzie się wspomniany przez J. Słowackiego grób Agamemnona – tryumfatora spod Troi. Po wizycie w Mykenach, przejedziemy do EPIDAUROS – miejsca, gdzie znajduje się jeden z cudów sztuki architektonicznej starożytnych Greków. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg (6).

DZIEŃ 7 (4.08.2019 Niedziela)

Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie DELF – jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji, centrum kultu Apollina. Postój w TERMOPILACH (miejsce słynnej bitwy z Persami) przy pomniku Leonidasa. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Leptokarii (nad morzem) na obiadokolację i nocleg (7).

DZIEŃ 8 (5.08.2019 poniedziałek)

Msza Św., śniadanie i przejazd do Macedonii do BITOLI i nawiedzenie Cerkwii św. Dminitrija ze słynnym rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Wieczorem obiadokolacja i nocleg nad Jeziorem Ochrydzkim (8).

DZIEŃ 9 (6.08.2019 wtorek)

Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydu. W X wieku uczniowie Cyryla i Metodego osiedli nad Jeziorem Ochrydzkim i stworzyli wielki ośrodek uniwersytecki związany z krzewieniem chrześcijaństwa i liturgią słowiańską. Msza Św. i zwiedzanie miasta, cerkiew św. Klimenta, św. Zofii, Św. Jovana Kaneo, twierdza cara Samuela. Przejazd do monasteru św. Nauma a następnie do źródeł rzeki Czarny Drim, które to źródła będziemy oglądać z łódek w otoczeniu wspaniałej przyrody. Obiadokolacja i nocleg w hotelu (9).

DZIEŃ 10 (7.08.2019 środa)

Po śniadaniu przyjazd do stolicy Macedonii – Skopje i zwiedzanie: twierdza Skopsko Kale, cerkiew Św. Spasa, kamienny most na rzece Wardar z XV w., wieża zegarowa, muzeum matki Teresy z Kalkuty (Msza Św. w kaplicy), orientalny bazar – Stara Čaršija. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Serbii w okolicy Krusevac (10).

DZIEŃ 11 (8.08.2019 czwartek)

Po śniadaniu całodzienny przejazd przez Serbię, Węgry, Słowację i Czechy.  Wieczorem obiadokolacja w restauracji na Węgrzech. Przyjazd na miejsce późnych godzinach nocnych.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek,
  • 10 noclegów w hotelach klasy turystycznej (2 noclegi tranzytowe w Serbii, 6 noclegów w Grecji i 2 noclegi w okolicach Ohrydu w Macedonii) – pokoje 2- i 3–osobowe z łazienkami,
  • 10 śniadań w hotelach i 11 obiadokolacji
  • Opieka pilota wycieczek zagranicznych
  • Rezerwacje Mszy Św. - każdego dnia przewidziany jest czas na Mszę Świętą
  • Ubezpieczenie KL i NNW
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Termin:

27 lipca – 8 sierpnia 2019

Cena:

860 zł + 460 euro /os. (min. 45os.) 

Cena nie zawiera:

  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za przewodników miejscowych, słuchawki – ok. 100 euro (zbierane w autokarze)
  • Wydatków własnych, posiłków nie wymienionych w programie
  • Dodatkowych ubezpieczeń (kosztów leczenia chorób przewlekłych)

Zaliczka:

Do 15 maja br. najpóźniej prosimy wpłacić zaliczkę w wysokości 560 zł  za osobę na konto: PKO S.A. I O. Opole 67 1240 1633 1111 0000 2651 3656, Kuria Diecezjalna w Opolu, ul. Książąt Opolskich 19,  45-005 Opole. Proszę napisać dopisek „Pielgrzymka”.

W połowie czerwca planowane jest spotkanie przed pielgrzymkowe na którym wpłacamy pozostałą kwotę w „złotówkach” i „euro”.

Zapisy:

Formularz rejestracyjny znajduje się poniżej. W razie jakichkolwiek problemów proszę wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po zapisaniu się, zostanie wysłany mail z dokładnymi informacjami, na jakie konto wpłacać zaliczkę oraz kiedy będzie spotkanie organizacyjne.

Termin zgłoszeń:

Liczba miejsc ograniczona, są jeszcze ostatnie miejsca wolne.

Informacje:

Pielgrzymce przewodził będzie Biskup Opolski. Oprócz zwiedzania przewidziany jest również wypoczynek nad morzem.

Pobierz program pdf icon