gala 2018W dniu 17 maja 2018 roku w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i podziękowań dla laureatów konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny w roku szkolnym 2017/18.
W tym roku podczas gali nagrodzonych zostało 125 laureatów diecezjalnych konkursów wiedzy religijnej, konkursu artystycznego oraz zwycięzców etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej – Łódź 2018.
Tematyka tegorocznych konkursów diecezjalnych łączyła Pismo Święte z symbolem wiary naszej diecezji, jakim jest opolska katedra. Konkursy Żak i Gimnazjalista odbywały się pod wspólnym hasłem: „Słowo Boże i dziedzictwo ojców – Opolska Katedra”; DKWR dla Szkół Zawodowych (Branżowych) nosił tytuł: „Słowo Boże – Ewangelia Św. Marka”; hasło konkursu artystycznego: „Szlakiem kościołów drewnianych w Diecezji Opolskiej”, zaś temat Olimpiady Teologii Katolickiej brzmiał: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.

W trakcie uroczystości odbyło się także podsumowanie plebiscytu „Bohater Katechezy”, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W tym roku pierwsze miejsce ex aequo zdobyli: Eliza Nowak, katechetka ucząca w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach oraz Adam Kała z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Specjalne wyróżnienie zostało przyznane Annie Kupińskiej – katechetce, która pracuje w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu.

Oprócz pamiątkowych dyplomów i podziękowań, laureaci konkursów otrzymali m.in. koszulki, piłki i zdjęcia z autografem Jakuba Błaszczykowskiego oraz Łukasza Piszczka, fotografie z autografem Barbary Kurdej-Szatan, tablety, torby sportowe, plecaki, bluzy sportowe, kosmetyczki, gry planszowe, nagrody książkowe oraz wiele innych.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: ks. bp Rudolf Pierskała, Wiceprezydent Opola – p. Przemysław Zych, p. Bronisława Ogonowski - przedstawicielka Wydziału Oświaty, p. Joanna Wnuk - przedstawicielka Opolskiego Kuratorium Oświaty, Dyrektor MODN – p. Małgorzata Szeląg oraz Naczelnik Wydziału Sportu – p. Tomasz Lisiński. Podczas gali wystąpił zwycięzca jubileuszowej edycji „Mam talent”, Lukas Gogol wraz z kolegą Grzegorzem.