Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

pielgrzymka wlochy 2018

W Niedzielę 21 stycznia 2018 zakończyła się Diecezjalna Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli do Włoch. Wszystkim Pielgrzymom składamy serdeczne podziękowania za ten piękny czas modlitwy i tworzenia wspólnoty. Poniżej zachęcamy do lektury tekstu, autorstwa Uczestniczki pielgrzymki.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniach 12-21 stycznia 2018 roku  Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu zorganizował Diecezjalną Pielgrzymkę Nauczycieli i Katechetów do Włoch. Na zaproszenie odpowiedziały 43 osoby. Katecheci i nauczyciele diecezji opolskiej wraz z rodzinami i przyjaciółmi przez dziesięć kolejnych dni tworzyli wspólnotę.  Niektórzy do Włoch wybierali się pierwszy raz, inni odwiedzają to państwo regularnie  ze względu na jego niesamowity urok. Jednakże nie zważając na to, który raz odwiedzało się Republikę Włoską, każdy wrócił do  domu z doświadczeniem prawdziwej bliskości Boga w drodze.


Pielgrzymka swym programem obejmowała wiele interesujących  miejsc. W każdym z nich mogliśmy przeżyć piękne spotkania, które pomagały pogłębić  naszą wiarę.  Jednym z nich było Loreto, gdzie na malowniczym wzgórzu w centrum monumentalnej bazyliki znajduje się Sanktuarium Świętego  Domku Loretańskiego, który był świadkiem zwiastowania oraz młodzieńczych lat życia Jezusa. Następnym punktem programu pielgrzymki było nawiedzenie sanktuarium w Manopello, gdzie po pokonaniu krętej drogi, na szczycie wzgórza wyłania się skromny kościółek. Nie ma on w sobie nic majestatycznego, lecz to właśnie tam znajduje się święte Oblicze. Materiał, na którym znajduję się wizerunek to bisior, na który nie da się nałożyć pigmentu. Na tkaninie uwieczniony jest wizerunek, który uważany jest za twarz Jezusa Chrystusa.  Następnie w San Giovanni Rotondo mogliśmy odwiedzić miejsce, gdzie w 1916 roku przybył ojciec Pio i pozostał tam aż do swojej śmierci. Mogliśmy zobaczyć cele, w której mieszkał przez wiele lat oraz krzyż, z którego św. Ojciec Pio otrzymał stygmaty. Następnego dnia pojechaliśmy do białego, kamiennego miasta na Półwyspie Gargano, gdzie znajduje się grota wybrana przez  św. Michała Archanioła. Teraz na miejscu groty znajduje się Niebiańska Bazylika – jedyna na świecie bazylika nie poświecona ludzką ręką. Następnie odwiedziliśmy Bari – urokliwe miasto  z wąskimi uliczkami i widokiem na Adriatyk.

Wielkie wrażanie zrobił na nas Neapol pełen mieszkańców, którzy nigdy donikąd się nie spieszą. Nawiedziliśmy tam Katedrę św. Januarego, gdzie znajdują się ampułki z krwią świętego  oraz kościół, w którym znajduje się grób ks. Dolindo. Następnie przyjechaliśmy do  Pompejów, gdzie zwiedzaliśmy starożytne miasto  zniszczone wskutek wybuchu Wezuwiusza. Po przejściu do współczesnej części miasta ukazała się naszym oczom piękna bazylika Matki Bożej Różańcowej wraz z grobem błogosławionego Bartolo Longo. Program pielgrzymki zawierał także dwudniowe zwiedzanie Rzymu i jego enklawy Watykanu. Doświadczyliśmy tam wielu wartościowych spotkań z ludzi i z Bogiem.  Odwiedziliśmy cztery bazyliki papieskie, co w sezonie ze względu tłumy wiernych byłoby praktycznie niemożliwe w tak krótkim czasie. Mogliśmy spacerować po urokliwych zakątkach Rzymu i patrzeć na miejsca, w których przyszłość styka się z przeszłością. W dniu 19 stycznia przybyliśmy do sanktuarium świętej Rity z Casi patronki od spraw beznadziejnych, a następnego dnia do Asyżu, gdzie na przełomie XII i XIII wieku żył święty Franciszek oraz kobieta, która również pragnęła żyć Ewangelią tak jak on - święta Klara. Po nawiedzeniu tych wszystkich wspaniałych miejsc uświeconych modlitwą udaliśmy się w podróż powrotną do Polski. Co dzień braliśmy udział w Eucharystii, którą sprawowali ks. Hubert Bulig oraz ks. Maciej Skóra.
Lena Szymańska