dzien katechety 2017Dzień Katechety na początku nowego roku szkolnego jest dla katechetów okazją do wspólnej modlitwy, spotkań miedzy sobą i wymiany doświadczeń. Spotkanie odbyło się w piątek 8 września w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym Opolu, a rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył bp Rudolf Pierskała, natomiast homilię wygłosił ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Czaja. „Przychodzi Wam być dzisiaj katecheta i katechista, ewangelizatorem i apologetą, wychowawcą, nie tylko nauczycielem, czasem zastępcą rodziców, czasem zastępcą kapłana” – powiedział Biskup Opolski.
Biskup Ordynariusz dziękował nauczycielom religii z całego serca za jakość bycia katechetą na co dzień. „Jezus na Was liczy. Liczy na Was Biskup Opolski, ale nade wszystko liczy na Was Jezus. On jest nam wszystkim nadzieją, ale On też pokłada w nas nadzieję”.
Po przerwie na poczęstunek, rozmowy i zapoznanie się z ofertą stoisk wydawniczych, odbyło się spotkanie w auli. Ks. Jerzy Kostorz przedstawił najważniejsze komunikaty nt. wizytacji, konkursów, a także zbliżających się zmian w katechezie w kontekście reformy edukacji. Konferencję metodyczną pt. „Nauczyciel jako innowator w nowej szkole” wygłosiła prof. Anna Zellma z Uniwersytetu w Olsztynie.
Niesamowitym wydarzeniem był występ Darii Kowolik z Dobrodzienia, finalistki programu „Mam talent”. Młoda piosenkarka zachwyciła wszystkich katechetów swoim piękny i wrażliwym głosem. Warto wspomnieć o interesującym projekcie „Profiraptyka”, którego autorem jest policjant Piotr Chwastowski. Projekt jest realizowany wraz z Wydziałem Katechetycznym – o szczegółach poinformujemy już wkrótce.
Na zakończenie swoje słowo skierował ks. Biskup Rudolf Pierskała, który jest odpowiedzialny za katechetów.